Żywieniowe wsparcie dla psów z chorym sercem
Psy podobnie jak ludzie wraz z wiekiem mogą chorować na serca. Wyróżnia się wady wrodzone lub rozwijające się wraz z wiekiem. Najczęstszą nabytą nieprawidłowością serca jest przewlekła choroba zastawek serca. Wraz z wiekiem ulegają pogorszeniu i stają się sztywne, co umożliwia przepływ krwi w miarę bicia serca.
Czy odpowiednia dieta może przyczynić się do spowolnienia postępu choroby lub stanowić profilaktykę? Zwiększenie komfortu życia psa chorego jest głównym celem dietoterapii. Znane są składniki odżywcze, które ze względu na skuteczność oraz właściwości są polecane pacjentom kardiologicznym.
Tauryna
Tauryna jest aminokwasem niezbędnym do utrzymania procesów fizjologicznych. Odpowiada za rozwój mózgu, chroni komórki przed wolnymi rodnikami oraz zapewnia poprawne funkcjonowanie mięśnia sercowego. Zwierzęta są w stanie ją wytwarzać przy odpowiedniej ilości białka i aminokwasów – metioniny i cysteiny. Jednak kiedy jej poziom jest niewystarczający, wtedy konieczna jest dodatkowa suplementacja. Badania naukowe ujawniły, że psy z chorobami serca mają problem z utrzymaniem odpowiedniego poziomu tauryny zwłaszcza te, które są na diecie o niskiej zawartości białka, wysokim błonniku lub na diecie jagnięcej i ryżowej. W przypadku psów z niedoborem tauryny należy je suplementować 250-1000 mg co 8-12 godzin.
L-karnityna
Karnityna jest zaliczana do substancji witaminopodobnych. Odgrywa ona kluczową rolę w metabolizmie tłuszczu oraz jest źródłem energii do skurczu serca. Psy zdrowe są w stanie syntetyzować karnitynę w wątrobie. Natomiast psy z chorobami serca wymagają suplementacji. Mięsień sercowy ma największe zapotrzebowanie na karnitynę. Wzbogacenie o nią diety ma udowodniony wpływ na poprawę przepływu krwi. Psy z chorobami serca powinny zawierać mniej niż 0,02% l-karnityny w przeliczeniu na suchą masę. Ponadto L-karnityna usprawnia naukę poprzez znaczącą poprawę w zakresie dyskryminacji i przestrzennej edukacji psów w starszym wieku.
Kwasy tłuszczowe
Kwasy Omega 3 pomagają w utrzymaniu prawidłowego stężenia cholesterolu, normalizowaniu ciśnienia tętniczego i wspomagają funkcjonowanie serca. Suplementacja kwasami tłuszczowymi Omega 3 i 6 jest konieczna ze względu na fakt, że nie może być syntetyzowana w organizmie. Przy chorobach serca szczególnie należy rozpocząć suplementację Omega 3, ponieważ zmniejszają utratę mięśni u psów obciążonych niewydolnością serca, tłumią nieprawidłowy rytm serca, zmniejszają aktywność zapalną oraz zmniejszają utratę mięśni. Źródłem kwasów Omega 3 są algi morskie i olej rybny. Zalecana dawka dla psów z chorobami serca, które mają słaby apetyt i osłabienie wynosi 40mg na kg masy ciała EPA omega 3 i 25 mg/Kg DHA omega 3.
Minerały
Potas i magnez są istotnymi minerałami w przewlekłej niewydolności serca. Niedobór jednego z nich może prowadzić do osłabienia mięśni oraz zaburzyć rytm serca. Suplementacja potasu często jest konieczna w przypadku długotrwałego stosowania diuretyków pętlowych. Psom ze schorzeniem serca i nerek poleca się diety o ograniczonej zawartości fosforu i sodu. Niedobór magnezu jest jednym z najczęstszych przyczyn zaburzeń rytmu serca.
Sód
Główną rolą sodu jest regulowanie ciśnienia osmotycznego płynów ustrojowych na przykład krwi. Jest konieczny do prawidłowego przebiegu procesów fizjologicznych takich jak kurczliwości mięśni czy podczas przewodnictwa nerwowego. Nieprawidłowe funkcjonowanie serca przyczynia się do pogorszenia retencji wody. Dlatego zaleca się, aby psom z chorym sercem ograniczyć jego spożycie do 0,4% na s.m., a przypadkach ciężkich nawet do 0,30%. Niestety może to spowodować nasilenie się dyskomfortu spowodowanego kaszlem sercowym. Zmniejszenie spożywania sodu będzie miało wpływ na mniejsze zatrzymywanie wody i pozwoli ją kontrolować. Zwierzęta zdrowe z łatwością wydalają z organizmu nadmiar sodu, niestety jest to niemożliwe w przypadku psów z niewydolnością krążenia. Nadmiar sodu będzie u nich pogłębiał objawy.
Odpowiednia dieta jest w stanie przyczynić się do poprawy komfortu życia psa obciążonego schorzeniami serca. Celem dietoterapii w tego typu chorobach jest utrzymanie właściwej kondycji, masy ciała, które będą prowadzić do poprawy komfortu życia. W przypadku niewydolności krążenia niedobory witamin E i B mają szczególne znaczenie, mogą znacznie pogłębiać objawy. Dodatek Koenzymu Q10 do diety może prowadzić do zmniejszenia wydolności.