Aktywność fizyczna dorosłego psa
Zarówno młody, jak i dorosły pies potrzebują nieco więcej ruchu niż samo wyjście na spacer. Dorosły przedstawiciel od szczeniaka różni się tym, że ma on już pewne przyzwyczajenia i potrzeby opierające się na jego zainteresowaniach, kondycji fizycznej. Co w takim wypadku powinien przedsięwziąć właściciel, który zamierza zwiększyć aktywność swojego psa? Przede wszystkim przygotować się na współpracę.
Krok 1 – jakiej aktywności potrzebuje mój pies?
Nie wspominamy tu już o tym, że początkowo sam właściciel powinien określić na jak duży wysiłek fizyczny jest w stanie się zdecydować, czy podejmowana aktywność ma służyć głównie psu czy im obojgu, ile czasu dziennie, tygodniowo może pochłonąć obrane postanowienie. Jednak poważnym pytaniem stojącym przed wybraniem danego sportu jest: czego tak naprawdę potrzebuje mój pies? Warto pamiętać, że jego możliwości fizyczne będą zależały zarówno od wieku i kondycji, jak i od psychiki i charakteru. Twój pies może mieć predyspozycje do pewnych rodzajów ruchu, a do innych nie – i jest to zupełnie naturalne. Aby określić te predyspozycje właściciel musi uważnie obserwować zachowanie swojego pupila, określić do jakiej grupy rasowej on należy (co podpowie nieco w predyspozycjach charakterowych), warto również spojrzeć na jego przyzwyczajenia: kopanie dziur, strach przed wodą, nadaktywność lub uparta wytrzymałość są bardzo szczególnymi informacjami, charakterystycznymi dla konkretnych ras, ale również wykluczającymi bądź włączającymi w nasz plan konkretne rodzaju sportu. Wiek oraz możliwości kondycyjne posłużą do określenia fizycznych warunków twojego pupila. Nie ma tu miejsca na ogólniki; przyjmuje się, że szczeniaki mają największą ilość energii, a dorosły pies jest już znacznie spokojniejszy, to nie znaczy jednak, że twojemu nadaktywnemu czworonogowi trzeba szukać spokojnej, niewymagającej rozrywki, a ospałemu szczeniakowi wymagających wyścigów. Każdy pies jest indywidualnym przypadkiem i to do właściciela należy – metodą prób i błędów – zrozumienie jak dużo aktywności fizycznej będzie jeszcze sprawiało przyjemność, a ile to już przesada.
Krok 2 – Wybranie odpowiedniego sportu
Możliwości jest naprawdę wiele, a dorosły pies je w stanie uczestniczyć w każdej z nich. Zatem po tym jak określisz czego ty i twój pupil potrzebujecie najbardziej, możesz skorzystać z naszej listy sugestii: być może znajdziesz tu aktywność, którą chciałbyś uprawiać ze swoim psem. Warto wiedzieć, że jedynym sportem polecanym dla każdego psa niezależnie od wielkości czy rasy jest pływanie – czynność ta wspomaga ruchowość stawów i dba o ich zdrowe działanie.
- Agility – sport polegający na pokonaniu przez psa toru z przeszkodami w jak najszybszym czasie. Właściciel pełni tu funkcję trenera i za pomocą jego komend pies ma szansę pokonać wszystkie utrudnienia. Wspomaga zwinność, gibkość oraz umiejętność skutecznego słuchania.
- Flyball – sport polegający na pokonaniu przez psa toru przeszkód bez komend, złapaniu piłki na końcu i jak najszybszym powrocie tą samą drogą. Obejmuje wysoką aktywność fizyczną; bieganie, skakanie, znajdowanie, czy łapanie.
- Canicross – polega na ciągnięciu właściciela przez psa, w biegu, za pomocą specjalnej uprzęży. Wymaga ogromnej wytrzymałości i szybkości. Powstała również lżejsza wersja: z chodzeniem zamiast biegu.
- Dog jumping/diving – sport wodny skupiający się na wrzucaniu zabawki do wody o głębokości co najmniej 1,2 m. Pies w tym momencie skacze po nią z brzegu i przynosi z powrotem. Opiera się na pływaniu i żyłce łowieckiej.
- Obedience – wolniejszy sport opierający się na słuchaniu poszczególnych komend. Opiera się na bardzo dobrym kontakcie między właścicielem a psem.
Krok 3 – Wyrobienie nawyku
Oczywiście warto też wziąć pod uwagę aktywność fizyczną, która nie jest czystym sportem. Spacery w typie marszu, aportowanie, czy inne domowe metody, będące elementami wyżej wymienionych, również mogą się dobrze sprawdzić. Trzeba tylko pamiętać, że pies i jego możliwości są w całej tej sytuacji najważniejsze.