Mokry nos u psa – co tak właściwie oznacza?
Nos to jeden z najbardziej skutecznych sensorów w ciele psa. Zmysł zapachu dostarcza psu o wiele więcej informacji niż człowiekowi. U przedstawiciela rasy ludzkiej nabłonek odpowiedzialny za odbieranie zapachów ma zwykle około 7 cm2 natomiast u jego czworonożnego pupila ta wartość to około 390 cm2. Co mówi nam tak znacząca różnica? Że psi nos ma szczególne właściwości do przyswajania większej ilości zapachu. Jedną z nich jest mokrość nosa.
Skąd bierze się mokry nos u psa?
Pies w trakcie swojej ewolucji wytworzył w swoim organizmie zdolność do nadprodukcji łez. Ów nadmiar spływa kanałami łzowo-nosowymi do samego nosa. Charakterystyczne kapanie z nosa jest właśnie oznaką tego procesu, a pies próbując oblizać te nadwyżki łzowe – rozprowadza je po całej powierzchni nosa za pomocą języka.
Co daje mokry nos?
Warto wiedzieć na początek, że zapach to konkretne cząsteczki (związki chemiczne) rozpuszczalne w wodzie. Dzięki temu, że nozdrza pozostają wilgotne działają jak swego rodzaju klej i dzięki nim do psiego nosa przylega więcej cząsteczek zapachowych. Dalej zostaną one rozpuszczone w śluzie nosowym, przejdą do komory nosowej, a stamtąd do mózgu – otrzymując jasną informację o zawartym w nich zapachu. Jest to jeden z procesów rozszerzających zakres psiego węchu. Przyczynia się do tego także budowa oraz możliwość niezależnego poruszania się nozdrzy, czy obecność narządu Jacobsona. Psi organizm jest przystosowany do pobierania informacji z zapachu, a mokry nos to jedna z ważniejszych części tej prawidłowości.
Co zrobić gdy psi nos jest ciepły i suchy?
Jako, że mokry i chłodny nos jest elementem procesów zachodzących w psim organizmie, gdy nagle staje się suchy i ciepły powinno nas to zaniepokoić. Suchy i ciepły nos zwykle jest objawem podwyższonej temperatury. Organizm w okresie podwyższenia temperatury ciała potrzebuje większej ilości płynów wewnątrzustrojowych, co prowadzi również do obniżenia produkcji łez. Skutkuje to odwodnieniem tej części ciała i jasnym sygnałem, że z organizmem jest coś nie w porządku. Są jednak sytuacje, w których suchy i ciepły nos jest dla psa zupełnie naturalny:
- Spanie w nienaturalnej pozycji, a także tuż po przebudzeniu
- Klimatyzacja, narażenie na nawiew lub wiatr
- Upał i ziajanie
- Tendencja do blokowania się kanalików łzowych (warto zrobić badania u lekarza weterynarii)
Nie należy zatem natychmiast gwałtownie reagować. Z początku psa trzeba obserwować; jeśli wykazuje on apatię, brak apetytu, jest osowiały, skomle, jego zachowanie zmienia się w niepokojący sposób – należy skontaktować się z kliniką weterynaryjną. Jednym z najszybszych testów jakie można zrobić, to po prostu po zauważeniu suchości nosa – zmierzyć psu temperaturę. To da nam jasne informacje jak należy dalej postępować.
Psi nos to jego forma zdobywania wiadomości o otaczającym go świecie. Poza pilnowaniem, czy ta jakże ważna część psiego pyska jest odpowiednio nawilżona, warto pamiętać, że w zdrowej relacji z psem jako właściciele powinniśmy dać mu odpowiedni czas na poznawanie otoczenia. Wystanie w miejscu kilku minut więcej może uczynić psu wielką radość, a właścicielowi nie zrobić aż tak wielkiej różnicy.