Zadbaj o piękną i zdrową sierść swojego kota
Niezależnie od tego czy nasz kot jest kanapowcem, który nigdy nie wychodzi z domu, czy należy do uczestników wystaw kotów rasowych, zawsze powinniśmy zwracać uwagę na jego sierść. Koci włos składa się w głównej mierze z kreatyniny, a jego komórki zachodzą na siebie. Jeżeli kocia sierść jest matowa i bez połysku, świadczy to o uszkodzeniu tych komórek. Możemy podejrzewać, że naszemu zwierzakowi brakuje pewnych substancji, które w dużej mierze pochłania wzrost włosa. Ponadto kocia sierść ma tendencję do tworzenia tzw. kłaczków, które mogą zagrozić zdrowiu twojego pupila. Koci włos zawiera zatem szereg informacji dla jego właściciela. Jak powinniśmy o nie dbać?
- Czesanie – czesanie to podstawowa i jedna z najważniejszych czynności przy pielęgnacji kociej sierści. Wybór szczotki powinien zależeć od długości sierści kota oraz od jego upodobań. Dla krótkowłosych można przeznaczyć gumowe szczotki, grzebienie lub metalowe zgrzebła, rękawice do czesania, czy szczotki włosiane, dla długowłosych – zgrzebła, rękawice do czesania, furminatory do długich włosów, czy metalowe grzebienie o szerszym rozstawie ząbków. Po wybraniu sprzętu, warto wiedzieć, że czesanie powinno być czynnością regularną, nie przeprowadzaną tylko od czasu do czasu. U kotów długowłosych, właściciel musi skupić się także na usuwaniu kołtunów, co najlepiej wykonywać za pomocą tzw. filcaka.
- Kąpiel – gdy futro kociaka wydaje nam się szczególnie brudne, zwierzak ubłocił się podczas jednej ze swoich przechadzek, czy poplamił czymś niewiadomego pochodzenia – wtedy należy go wykąpać. Koty nie lubią wody, więc ta czynność to naprawdę znaczące wyzwanie. Woda powinna być letnia, unikamy skrajnych temperatur, stosujemy tylko szampony przeznaczone dla kotów, kot łatwo może się przeziębić, więc mokrego nie wypuszczamy do chłodnego pomieszczenia, a staramy się osuszyć jego futerko ręcznikiem. Można sobie jednak pomyśleć – przecież koty myją się same. Oczywiście to prawda, ale nie zawsze ta czynność wystarcza do zachowania higieny, zwłaszcza przy kotach długowłosych. Ogólnie jednak nie ma potrzeby kąpania kota zbyt często, jest to właściwie wymagane tylko w przypadku silnych zabrudzeń futra. Z codziennym czyszczeniem futra poradzimy sobie za pomocą suchych szamponów ze składem przygotowanym specjalnie dla danego typu sierści.
- Dieta – pomimo tego, że umieszczamy ją na trzecim miejscu, bez odpowiedniej diety, inne zabiegi pielęgnacyjne na kociej sierści nie będą miały sensu. Kot musi zdrowo się odżywiać, by jego organizm nie był ubogi w substancje potrzebne do zachowania pięknej sierści. Przede wszystkim w jego jadłospisie powinny pojawić się pokarmy, do których jest przystosowany ewolucyjnie: mięso i pokarmy pochodzenia zwierzęcego. Wybierając karmę, skupiamy się na jak najbardziej bogatym składzie dostosowanym do wieku oraz typu naszego zwierzaka. W zbilansowanej diecie powinny znaleźć się aminokwasy, witaminy, kwasy tłuszczowe, mikro i makroelementy, a dla samego kociego włosa niezbędne są cynk, kwasy omega-3 i omega-6, biotyna, miedź, a także witamina B. Te i inne potrzebne witaminy i minerały znajdziesz także w suplementach, które można dołączyć do kociej diety. Szczególnie polecamy tutaj preparat Canifelox Skin &Coat, który zawiera bogactwo cennych kwasów tłuszczowych w postaci wysoce przyswajalnych bioestrów a także witaminy E,A i D3.
- Kocia sierść jest zbiorem informacji na temat zdrowia naszego zwierzaka. Jej wygląd może podawać informacje o brakach w diecie, a także o ubytkach witaminowych, czy mineralnych. Dlatego dbanie o nią to szczególnie ważny aspekt opieki nad kotem. Poprzez zbilansowaną dietę, czesanie i odpowiednią higienę, możemy się upewnić, że futro naszego kota wygląda pięknie i zdrowo, a sam nasz pupil jest szczęśliwy i nic mu nie dolega.