Jak zaspokoić nadmierny apetyt psa?
Nadmierny apetyt u psów jest formą ewolucyjnego spadku. Psowate jako drapieżniki, upolowawszy jakąś zwierzynę, musiały się najeść nią na zapas, nie wiedząc, kiedy uda im się zdobyć kolejną. Takie zachowania może dostrzec dzisiaj np. u wilków. Zatem, czy nasz pupil, który ma czarną dziurę zamiast żołądka to zupełnie normalna sprawa? Niestety nie do końca.
Nieustanne łaknienie profesjonalnie nazwiemy polifagią. Z naukowego punktu widzenia, nadmierny apetyt lub wstrzymanie się od jedzenia regulują u psa ośrodki sytości i głodu znajdujące się w podwzgórzu. Na uczucie sytości wpływa poziom wypełnienia żołądka. W związku z tymi czynnikami większość psów ma wręcz nadgorliwy apetyt, wciąż wydaje nam się, że czymkolwiek go nie nakarmimy to on i tak wciąż jest głodny i prosi. Jednak, przede wszystkim, w przypadku nagłej zmiany nawyków żywieniowych lub braku możliwości poskromienia polifagii mimo wielu prób, należy zacząć obserwować psa. Być może jest to sygnał chorobowy, który pies wysyła w formie komunikacji.
Jakie są najbardziej typowe przyczyny nadmiernego apetytu?
- Predyspozycje rasowe – genetyczne.
- Błędy żywieniowe: stały dostęp do karmy lub źle zbilansowana i słabo strawna karma.
- Błędy wychowawcze: pozwalanie psu na zjadanie resztek, czy wolny dostęp do ludzkiego jedzenia, nieprzeznaczonego dla niego.
- Czynniki psychiczne: stres, konkurowanie o jedzenie z innym zwierzęciem domowym.
- Czynniki chorobowe: nadmierny apetytu mogą powodować problemy z metabolizmem, zaburzenia wchłaniania, pasożyty, a także występują one przy niektórych nowotworach.
Co zatem należy robić, by pozbyć się tego problemu?
Na początek należy ustalić regularne pory karmienia, a także konkretną dawkę zależną od płci, wieku, rasy, czy uwarunkowań genetycznych. Karma powinna być bogata w dające uczucie sytości włókna. Samą godzinę należy ustalić tak, by nie przegładzać psa np. poprzez pobyt w pracy. Jeśli otrzyma on śniadanie o świcie, będzie głodny już w południe. Podczas spożywania posiłku należy nie przeszkadzać psu, pozwolić mu się skupić. Wszelkie bodźce mogą działać dekoncentrująco, spowodować rozdrażnienie i sprawić, że pies się nie naje, a miski nie można zostawić. Do odpowiedniego żywienia warto dodać gastro dog wspomagający układ trawienny, wchłanianie substancji odżywczych, a także działa profilaktycznie przeciw biegunkom. Wzmacnia komórki wątroby oraz metabolizm energetyczny. Poza żywieniem, należałoby ustalić psu odpowiednią ilość ruchu i aktywności fizycznej, również takiej w zabawie. Główną konsekwencją nadmiernego apetytu jest otyłość, która bardzo negatywnie wpływa na zdrowie i kondycję psa. Jeśli przyczyną jest stres, poświęcenie psu większej uwagi może również załagodzić sytuację, tak samo jak rozpoznanie i usunięcie bodźca powodującego go bądź systematyczna praca nad przyzwyczajeniem psa do tego czynnika. Jeśli jednak żadna z tych czynności nie pomoże, należałoby zasięgnąć porady u lekarza weterynarii – wspominaliśmy, że nadmierny apetyt może być również symptomem chorób.
Pożerający wszystko co zjadliwe na swojej drodze czworonóg początkowo może być tematem do żartów, ale z czasem stanie się naprawdę poważnym problemem. Jak zwykle – warto obserwować swojego czworonoga, by przekonać się czy nadmierne łaknienie nie jest objawem choroby. Jeśli nie, warto podjąć walkę i poświęcić psu chwilę uwagi, żeby nie posunął się w otyłość.