Dieta dla ciężarnej kotki
Ciężarna kotka wymaga od swojego właściciela szczególnej uwagi. Zwykle ciąża u kotki trwa od 58 do 70 dni, ich masa ciała, poprzez wzrost tkanki tłuszczowej przyrasta w sposób linowy od początku tego procesu. Tuż przed porodem może być ona wyższa nawet o 40% w stosunku do początkowej. Po porodzie kotka nie traci masy tłuszczowej, gdyż stanowi ona zapas energii na okres laktacji. Jak zatem powinno się odżywiać kotkę w ciąży by pokryć jej potrzeby na ten szczególny okres czasu?
U kotki ciężarnej zmienia się zapotrzebowanie na składniki odżywcze. Ważne jest to by była ona zdrowa i dobrze odżywiona, gdyż niedożywienie może skutkować zbyt niską masą ciała kociąt, zaburzeniami płodu, nadwaga natomiast może powodować utrudnienia w czasie porodu. Jeżeli w trakcie ciąży nastąpią zaniki apetytu to nie należy się martwić aż tak bardzo, póki występują w prawidłowych okresach: około drugiego tygodnia ciąży (implantacja zarodków) i tydzień przed porodem. Wszelkie inne zaburzenia apetytu w trakcie ciąży należy konsultować z weterynarzem.
Zapotrzebowanie energetyczne zmienia się diametralnie w okresie ciąży. Ciężarna kotka wymaga od 25 do 70% więcej energii w pokarmie niż dorosłe kotki poza okresem rozrodu. Żywienie powinno się zatem oprzeć na dostępie do wysokoenergetycznego, kompletnego, zbilansowanego pokarmu, choć warto również zwrócić uwagę na jego skład i strawność. Musi ono dostarczać wszystkie niezbędne dla kotów aminokwasy. Najważniejszym z nich zaś jest tauryna, której niedobór może być przyczyną zamierania lub deformacji płodów oraz zaburzonego wzrostu i rozwoju kociąt. Konieczna jest także obecność niezbędnego kwasu tłuszczowego – kwasu arachidonowego, którego koci organizm nie jest w stanie wytworzyć samodzielnie. Dodatkowo w pokarmie powinny się znaleźć kwasy tłuszczowe omega 3 (DHA i EPA) wpływające na prawidłowy rozwój układu nerwowego i siatkówki oka u kociąt. W kwestii węglowodanów zaleca się 10% dodatek strawnych, co chroni kotkę przed nadmiernym obniżeniem poziomu glukozy we krwi (hipoglikemią) oraz utratą masy ciała.
Suplement diety Gastro Cat to kompleksowa formuła na bazie unikalnych drożdży Yarrowia lipolytica i chlorelli wspierająca prawidłowe trawienie u kotów. Karma uzupełniająca zalecana jest dla kotów dorosłych z zaburzeniami funkcjonowania przewodu pokarmowego. Drożdże Yarrowia lipolytica to doskonały prebiotyk, który wpływa na poprawę trawienia i wchłaniania substancji odżywczych oraz ma korzystny wpływ na florę przewodu pokarmowego (w tym zmniejszenie ilości biegunek i działanie profilaktyczne zapobiegające ich występowaniu). Drożdże Yarrowia lipolytica zawierają w swych ścianach betaglukany i mannany – związki silnie stymulujące układ immunologiczny. Chlorella posiada właściwości oczyszczające organizm z toksyn i metali ciężkich, wspomaga naturalne zdolności obronne i regeneracyjne organizmu. Dodatkowo preparat posiada właściwości neutralizujące brzydki zapach na skórze oraz w jamie ustnej.
Podczas ciąży zatem należy zapewnić kotce określony powyżej pokarm, który najłatwiej będzie znaleźć wśród produktów gotowych. Przygotowywane ręcznie posiłki, nawet mimo szczerych chęci, mogą nie sprostać temu wyzwaniu. Wybieramy zatem karmę stricte przeznaczoną dla kotek w ciąży lub dla kociąt – zawierają one najwyższy procent wysokiej jakości białka oraz tłuszczu pochodzenia zwierzęcego, co pomaga w prawidłowym rozwoju płodu.
Okres ciąży dla kotki to czas szczególny, gdy wiele rzeczy zmienia się w jej organizmie. Przygotowanie stałej, zdrowej, dobrze zbilansowanej diety to ogromne ułatwienie dla naszej ulubienicy, ponieważ dostarczamy jej sił i energii do radzenia sobie w tym nowym dla niej doświadczeniu. Przy okazji dbamy też o jej młode, przemyślane karmienie zapewnia bowiem ich poprawny rozwój i bezpieczne przyjście na świat. Dlatego w przypadku ciąży twojej kotki, od pierwszych dni należy wybrać odpowiednią karmę i wspomagać ją suplementacją. To forma zarówno troski jak i wsparcia.