Dirofilarioza u małych zwierząt
Dirofilarioza jeszcze do niedawna najczęściej była rozpoznawalna w klimacie tropikalnym. Obecnie na skutek ocieplenia klimatu i częstszych wyjazdów wakacyjnych właścicieli z psami poza granice kraju, zasięg występowania choroby rozszerzył się obejmując kraje Europy Środkowej w tym również i Polskę. Choroba powodowana jest przez nicienie zaliczane do rodzaju Dirofilaria.
U psów Dirofilarioza występuje w dwóch postaciach klinicznych :
- sercowo- płucnej: wywołanej przez Dirofilarię immitis – w Polsce rozpoznano pojedyncze przypadki choroby.
- podskórnej- wywołana przez Dirofilarię repens- częściej rozpoznawana zwłaszcza w centralnej części kraju- ta postać odpowiada za pojawienie się charakterystycznych zmian skórnych
Dirofilariozę rozpoznajemy:
- częściej u psów w średnim wieku ( 3-8 lat), które sporo czasu przebywają poza domem
- rzadziej u kotów a jeśli wystąpią objawy choroby również jest to związane z przebywaniem zwierząt więcej czasu na dworze
- cechą charakterystyczną w obu przypadkach pojawienia się dirofilariozy jest występowanie choroby w okresie letnim, wiąże się to z głównie z okresem bytowania komarów, które są podstawowym wektorem choroby.
Obraz kliniczny choroby jest w dużej mierze związany z:
- liczbą pasożytów
- czasem trwania zakażenia
- oraz odpowiedzią organizmu gospodarza
POSTAĆ SERCOWO-PŁUCNA DIROFILARIOZY:
Wywiad i objawy kliniczne:
- psy często chorują bezobjawowo, czasami właściciele zauważają jedynie kaszel i nietolerancję wysiłkową ( związane z umiarkowanym uszkodzeniem płuc)
- w bardzo zaawansowanej postaci choroby u psów obok kaszlu można zauważyć również wyniszczenie, omdlenie, nietolerancję wysiłkową oraz wodobrzusze
- w przypadku kotów podstawowe objawy to: kaszel, duszność, ostra niewydolność oddechowa, czasami mogą pojawić się również objawy ze strony przewodu pokarmowego tj: intensywne wymioty, ślinienie się czy biegunka.
W badaniu klinicznym sprawdza się temperaturę ciała, ocenia błony śluzowe i czas włośniczkowy, tętno i oddechy, omacuje dostępne węzły chłonne i brzuch. Bardzo wnikliwie osłuchuje się serce i płuca. W objawach klinicznych można zaobserwować: spadek masy ciała, pojawianie się kaszlu odruchowego, przyśpieszone oddechy i duszność, gorączkę, czasem szmery sercowe, objawy niewydolności serca.
Rozpoznanie:
- badanie krwi (leukogram zapalny, obniżenie liczby płytek krwi, łagodna niedokrwistość)
- rozmaz bezpośredni- może potwierdzić obecność pasożytów we krwi
- badanie moczu ( łagodny białkomocz- efekt kłębuszkowego zapalenia nerek)
- testy serologiczne – wykrywające antygeny D.immitis
- echo serca- może pomóc zobrazować pasożyty w prawym przedsionku, prawej komorze i tętnicach płucnych
Układy objęte procesem chorobowym:
- sercowo-naczyniowy: zwiększenie obciążenia prawej komory może prowadzić do przerostu mięśnia sercowego oraz czasami zastoinowej niewydolności serca
- oddechowy: naciśnie płucne, zatory
- nerki: uszkodzenie kłębuszków nerkowych przez kompleksy immunologiczne
Leczenie:
- u większości pacjentów wystarczy zastosować leki przeciw pasożytnicze
- w stanie ciężkim, kiedy mamy powikłania w postaci choroby zakrzepowo-zatorowej wskazana jest hospitalizacja
Zapobieganie:
- profilaktyka przeciw pasożytnicza u wszystkich zwierząt narażonych na zakażenie
Rokowanie:
- dobre jeśli choroba jest wcześnie rozpoznana i nie ma powikłań ze strony układu krążenia i objawów choroby zakrzepowo-zatorowej
POSTAĆ PODSKÓRNA DIROFILARIOZY:
Badanie kliniczne:
obecność pasożytów w organizmie psa może indukować dwa rodzaje zmian:
- jedna postać obejmuje występowanie guzków zlokalizowanych w tkance podskórnej, których pojawienie się jest powiązane z dorosłym pasożytem w ich wnętrzu.
- druga postać kliniczna dirofilariozy podskórnej obejmuje przypadki wieloogniskowego zapalenia skóry, które najczęściej (około 85%) dotyczą doogonowej części ciała (okolica krzyżowo-lędźwiowa, kończyny miedniczne, okolica okołoodbytowa). U chorych psów obserwuje się najczęściej świąd i rumień skóry.
Rozpoznanie:
Rozpoznanie dirofilariozy podskórnej stawia się w oparciu o stwierdzenie opisanych wyżej zmian dermatologicznych i wykazanie we krwi obwodowej pasożytów, wykrycie antygenów pasożyta we krwi obwodowej (najczęściej metodą PCR), a także (co nie zawsze jest możliwe) stwierdzenie obecności osobników dorosłych w tkance podskórnej pacjenta.
Leczenie:
Powszechnie w leczeniu są stosowane preparaty spot-on przez ok 4 miesięcy co pozwala na całkowite wyleczenie zwierzęcia.
Zdecydowanie częściej niż podejrzenie kliniczne dirofilariozy, obecność dirofilariozy u psów stwierdza się jako odkrycie przypadkowe w trakcie badania bioptatów nowotworów lub podczas oceny rozmazów krwi obwodowej pobranej z innych wskazań.
lek. wet. A. Wolska