Wypadająca sierść u kota?
Lśniące, gładkie i miękkie futerko to znak firmowy każdego zdrowego kota. Nic więc dziwnego, że gwałtowna zmiana okrywy włosowej martwi każdego właściciela, a pojawiające się łyse plamy na skórze pupila spędzają mu sen z powiek. Nagła utrata futra może być oznaką poważnych problemów zdrowotnych u zwierzaka. Możliwych przyczyn utraty włosów u kota jest wiele, a zdiagnozowanie schorzenia, które leży u podstaw linienia potrafi być czasochłonne.
Powszechne przyczyny wypadania włosów u kota, lub pojawiania się łysych placków, mogą wahać się od reakcji alergicznych do zaburzeń równowagi hormonalnej, a nawet chorób nowotworowych. Chociaż przyczyny mogą być trudne do zidentyfikowania, większość z nich jest dość łatwa do rozwiązania i zaradzenia temu problemowi w krótkim czasie.
Do najpopularniejszych przyczyn wypadania sierści należą:
Reakcje alergiczne
Podobnie jak ludzie, koty mogą cierpieć na alergie zarówno środowiskowe, jak i pokarmowe. Takie alergie są główną przyczyną łysienia kotów i mogą powodować niejednolite wypadanie włosów, swędzenie i stany zapalne skóry.
Ustalenie dokładnego źródła reakcji alergicznej jest trudnym zadaniem. Twój weterynarz może przeprowadzić serię testów skórnych aby ustalić przyczynę. Możesz również spróbować usunąć pewne rzeczy z obszaru gry kota, aby sprawdzić, czy ma to jakiś wpływ. Ważne aby pozbywać się jednego czynnika naraz i zwlekać z jego zamianą nawet przez kilka tygodni, tylko w ten sposób można upewnić się co jest prawdziwą przyczyną problemu. Zasada w przypadku diety jest taka sama. Jeżeli alergia pojawiła się nagle, warto przeanalizować co w ostatnim czasie uległo zmianie w otoczeniu pupila, być może producent zmienił skład ulubionej kociej karmy? Koty szczególnie podatne na alergie pokarmowe mogą dobrze radzić sobie z hipoalergicznymi karmami dla kotów.
Atak intruzów
Koty, które są szczególnie wrażliwe na pchły mogą reagować wypadaniem włosów na bytowanie tych owadów na ich skórze. To nie same pchły powodują wypadanie włosów, ale ich ślina. Łysienie wywołane pchłami często objawia się jako nieregularne wypadanie sierści z łap zwierzaka.
Grzybica
Inną przyczyną wypadania włosów u kotów jest zakażenie grzybicze . Grzybica, która łatwo rozprzestrzenia się przez kontakt z zakażonymi zwierzętami, powoduje że włosy u dorosłych kotów stają się kruche i łamliwe. Innymi objawami jest zaczerwienienie okolic pyszczka, uszu i łap, a także pojawianie się na skórze białej lub szarej skorupy.
Problemy z tarczycą
Koty mogą cierpieć na choroby tarczycy, które powodują wytwarzanie zbyt małej lub dużej ilości hormonu tarczycy. Nadczynność tarczycy u kotów powoduje wiele problemów, w tym wypadanie włosów. Włosy często stają się bardzo matowe i kruche, cienkie i masowo wypadają podczas pieszczot lub szczotkowania kota .
Psychogenne zapalenie skóry i stres
Niektóre koty mogą cierpieć na łysienie z powodu nadmiernych nawyków pielęgnacyjnych. Stan ten nazywany jest psychogennym zapaleniem skóry i polega na wylizywaniu sierści aż do momentu jej utraty. Podobne zachowanie zdarza się u zwierząt, które cierpią na alergie i zapalenia skóry, próbując uśmierzyć swędzenie podczas mycia, dlatego te przyczyny muszą zostać wykluczone jako pierwsze.
Zazwyczaj nadmierne wylizywanie pojawia się w wyniku stresu lub nudy. Takim zachowaniom najlepiej zapobiegać poprzez zmiany w środowisku pupila.
Najprostszym sposobem na zapewnienie właściwej pielęgnacji sierści milusińskiego, oprócz wyczesywania, jest wprowadzenie do jego diety kwasów omega. Dzięki działaniu kwasów tłuszczowych z grupy omega nie tylko futro, lecz również skóra pupila staje się młodsza i lepiej odżywiona. Suplement diety Skin Cat to specjalna mieszanka paszowa, która łączy w sobie tłuszcze pochodzenia roślinnego i zwierzęcego, przywracając skórze kota równowagę i zapobiegając linieniu. Preparat szczególnie polecany jest tym właścicielom, którzy zmagają się z problemem matowej sierści, lub przechodzą okres zmiany okrywy włosowej swojego pupila.