Problemy trawienne kota – zobacz jak sobie z nimi radzić
Zaburzenia trawienia u kotów są dość powszechne i najczęściej ustępują w ciągu kilku dni. Niestety istnieją również choroby, które potrzebują długotrwałego leczenia, ponieważ mają tendencję do nawracania. Zaburzenia przewodu pokarmowego mogą prowadzić do odwodnienia, zaburzeń równowagi kwasowo-zasadowej i elektrolitowej oraz niedożywienia, dlatego ważne jest aby szybko rozpoznać objawy choroby i wdrożyć odpowiednie działania.
Problemy trawienne: ostre czy przewlekłe?
Zaburzenia żołądkowo-jelitowe i trawienne utrudniają przechodzenie, trawienie lub wchłanianiu pokarmu przez przewód pokarmowy. Zmagający się z tym problemem zwierzak doświadcza silnych bóli, oraz może reagować na nie wymiotami, zaparciami, biegunką a także jadłowstrętem.
Według częstotliwości występowania objawów możemy podzielić problemy trawienne na ostre – występujące nagle i przechodzące w ciągu kilku dni (mogą być wywołane np. nieświeżą karmą lub spożyciem przez zwierze rośliny trującej, a także infekcją), oraz przewlekłe – często o podłożu chorobowym, ze skłonnością do powracania.
Co robić, gdy twój kot lub pies ma problemy z trawieniem
Rozstrój żołądka jest formą zapalenia, więc dieta przeciwzapalna i wolna od ziaren jest pierwszą linią obrony przed niestrawnością. Pierwszym krokiem jest zapewnienie zwierzakowi dużej ilości świeżej wody, która powinna być wymieniana co kilka godzin. Każdy kontakt kota z miską przyczynia się do namnażania w niej bakterii, dlatego tak ważna jest kontrola stanu wody i jej częsta zmiana. Dodatkowym sposobem na zapewnienie zwierzakowi czystej wody jest skorzystanie z tej uprzednio przegotowanej, lub wody butelkowanej.
Przekarmianie i podawanie dużych porcji pokarmu sprzyja obciążaniu żołądka, a co za tym idzie do problemów trawiennych. Częściej podawane, małe porcje sprawią, że pokarm zostanie odpowiednio strawiony. W przypadku zwierzaka cierpiącego na przewlekłe wzdęcia należy zastanowić się, czy powodem tej dolegliwości nie jest karma lub przekąski. Podawanie kotu sera lub mleka również może przyczyniać się do występowania przykrych objawów, ponieważ wiele zwierząt cierpi na nietolerancje laktozy.
Przy pierwszych oznakach problemów z żołądkiem powinniśmy odstawić miskę z jedzeniem na 12 godzin. Podczas tego krótkiego postu organizm kociaka powinien wrócić do normy. Oczywiście niezbędne jest zapewnienie mu w tym czasie dużej ilości wody. Następna porcja pokarmu powinna stanowić jedynie połowę objętości tej, która zwyczajnie jest zwierzakowi podawana.
U kotów ze skłonnością do problemów żołądkowo-jelitowych ważnym elementem diety jest trawa pszeniczna, która pomoże pupilowi na złagodzenie objawów, a także pozbycie się zalegających w żołądku kłaczków. Jest ona łatwa do uprawy w domowych warunkach i nie potrzeba jej wiele, aby zwierzak mógł poczuć się lepiej. Najważniejsze jest jednak to, aby kot miał swobodny dostęp do doniczki z trawą, tak aby mógł z niej skorzystać zawsze wtedy, kiedy odczuwa taką potrzebę.
Istotnym elementem diety dla pupili cierpiących na problemy trawienne są odpowiednie suplementy. Częste wymioty i biegunki nie sprzyjają wchłanianiu się niezbędnych elementów odżywczych, a także witamin, oraz nadwyrężają żołądek pupila. Suplementem stworzonym specjalnie z myślą o nich jest Digest Cat oparty na naturalnych składnikach, dzięki którym organizm zwierzaka zostanie zaopatrzony w niezbędne dla zdrowia mikro i makroelementy, a także oczyszczony z toksyn i metali ciężkich. Preparat posiada również właściwości łagodzące przykry zapach z pyszczka i skóry pupila, pozwalając znów cieszyć się ze wspólnej bliskości.