Jak oduczyć psa skakania po gościach?
Pies skaczący na człowieka podczas przywitania to bardzo częsty widok, który przez niektórych właścicieli odczytywany jest jako dobry znak – w końcu pokazuje jak bardzo zwierzak za nami tęsknił i jak mocno nas kocha. Kiedy pies jest jeszcze szczeniakiem, lub jego gabaryty są niewielkie, problem ten jest znikomy, lub w ogóle się go nie dostrzega. Sytuacja gwałtownie zmienia się dla właścicieli dużych ras, którzy nie oduczyli czworonoga w porę tego zachowania. Goście często nie przyjmują takiego powitania z równie dużym entuzjazmem co znający psa członkowie rodziny i domownicy, a w przypadku dzieci sytuacja staje się wręcz niebezpieczna.
Dlaczego pies skacze?
Możemy wyróżnić kilka powodów takiej reakcji. Najczęstszą przyczyną są utrwalone z okresu szczenięcego przyzwyczajenia. Należy się tutaj odwołać do zachowania wilków, które skaczą na matkę w celu zwrócenia na siebie uwagi i zmuszenia jej do opieki oraz wykarmienia. Choć naszemu pudlowi lub bulterierowi może być daleko do wilka, to jednak wiele jego zachowań warunkowanych jest przez instynkty nabyte w ciągu ewolucyjnym.
Często chcąc oduczyć zwierzaka tego rodzaju powitań reagujemy bardzo emocjonalnie, odpychamy go i unosimy głos, lub staramy się utrzymać psa nisko przy ziemi. To błąd! Czworonóg w ten sposób uzyskuje to, czego chce, czyli zwrócenia na siebie naszej uwagi. To właśnie wtedy zamiast pozbyć się problemu, pogłębiamy go w znacznym stopniu.
Często powiązanym problemem jest ogólna nadpobudliwość u psa. Taki zwierzak łatwo się ekscytuje i nie panuje nad swoim zachowaniem, w skrajnych przypadkach dochodzi nawet do przypadkowego popuszczania moczu. Tak skrajne reakcje mogą świadczyć o niezaspokajaniu potrzeb socjalizacyjnych pupila i defekt uwagi, jaki przeżywa. Psiak doprowadzony do tego stanu tak bardzo cieszy się z każdej okazywanej mu uwagi, że nie potrafi zareagować na tą sytuację w sposób odpowiedni i skacze chcąc się „tylko przywitać”.
Jak poradzić sobie z tym zachowaniem?
Po ustaleniu przyczyny takiego zachowania możemy przystąpić do wyplenienia tego zwyczaju z naszego pupila. Zadanie to nie jest trudne, ale wymaga konsekwencji i cierpliwości. W przypadku szczeniaka sprawa jest o tyle prosta, że już w pierwszych miesiącach ich życia możemy egzekwować pożądane zachowania np. zabraniając psiakom skakać po sobie i witając je tylko wtedy, gdy stoją czterema łapkami na ziemi.
Co zrobić jednak gdy pies już jest dorosły? W pierwszej kolejności zastanowić się nad jego sytuacją i odpowiedzieć sobie na kilka pytań:
– czy zwierzak zostaje sam w domu na długie godziny?
– czy podczas codziennych spacerów posiada wystarczający kontakt z innymi psami?
– czy codziennie poświęcamy czas na to, aby spożytkować jego energię podczas długiego spaceru i zabaw?
Eliminując każdy z tych problemów po kolei możemy przejść do treningu, który nauczy psa właściwego sposobu na przywitanie się z nami, pozostałymi domownikami oraz gośćmi. Podczas ćwiczenia przywitań warto jest mieć przy sobie smakołyk, którym nagrodzimy zwierzaka za dobre zachowanie podczas naszego powrotu do domu. Kiedy pies podczas przekroczenia przez nas progu zaczyna skakać, piszczeć lub ekscytować się, to musimy odwrócić się i zignorować to zachowanie. W momencie, w którym pupil uspokoi się i postawi wszystkie cztery łapy na podłodze możemy dać mu smakołyk. Gdy znów zacznie powtarzać zachowania jak wcześniej należy kolejny raz odwrócić się od psa i poczekać, powtarzając wszystkie kroki po kolei. Najważniejsze jest to, aby pies w momencie otrzymywania nagrody stał lub siedział spokojnie na podłodze.
Warto również podczas tego typu szkolenia wprowadzić tzw. zachowanie sprzeczne. Gdy pies będzie nagradzany za brak skakania możemy również wprowadzić komendę „siad”. Pozwoli to psu szybciej zrozumieć jakie postępowanie jest nagradzane.
Kolejnym krokiem jest zaangażowanie drugiej osoby w rolę gościa, który zostaje przez nas wpuszczony po naciśnięciu dzwonka. ”Gość” będzie zachowywać się podobnie do nas, a reagujący na komendę siad pies otrzyma od niego ulubiony przysmak.
Duże zgromadzenia są dla pupila większą pokusą, dlatego należy uprzedzić przybyłych, aby nie reagowali na psa. Nie powinni się z nim witać i zwracać na niego uwagi. Dzięki temu pies w szybki sposób powinien zrozumie jak powinien się zachować, a dawne zachowania odejdą w niepamięć.