Jak radzić sobie z szorstką i matową sierścią u psa?
Każdy właściciel marzy o lśniącej i gładkiej okrywie włosowej swojego pupila. Taka sierść to nie tylko oznaka zdrowia u zwierzaka, lecz również prawdziwa zachęta do częstych pieszczot. Niestety, nie każdy pies posiada genetyczne predyspozycje do posiadania miękkiego i pozbawionego matowości futra. Z pomocą właścicielom zmagającym się z tym problemem przychodzi kilka prostych zasad, które ułatwią im zadanie utrzymania sierści czworonoga w dobrej kondycji.
- Dieta bogata w białko
Podobnie jak ludzkie włosy, sierść psa składa się z około 90% białka, więc gdy dieta jest uboga w białko, jakość włosów naturalnie cierpi. Kupując karmę dla psów, należy zwrócić uwagę czy białko zapisane jest na pierwszym miejscu jej składu. Starajmy się unikać produktów zawierających ziarna, konserwanty lub resztki pochodzenia zwierzęcego jako pierwszy, lub główny składnik. Najlepszym wyborem jest karma posiadająca kurczaka, indyka lub jagnięcinę jako pierwszy składnik. Produkty, które w tym miejscu zawierają mączkę z kurczaka, kukurydzę, soję lub pszenicę od razu pomijamy.
Gdy twój pies ma zbilansowaną dietę z dużą zawartością białka i aminokwasów, jego sierść posiada naturalny budulec, który nadaje jej wytrzymałości oraz połysku.
- Wzbogacenie psiej miski w kwasy omega
Kwasy tłuszczowe omega-6 odgrywają ważną rolę w zdrowiu sierści i skóry każdego czworonoga. Ich brak może prowadzić do przesuszonej skóry, wypadania włosów i nadwrażliwości. Najlepszym źródłem kwasów omega są suplementy diety, ponieważ zawierają one kwasy tłuszczowe w prostej do przyswojenia przez organizm formie. Polecanym dodatkiem paszowym jest Skin Dog oparty na tłuszczach roślinnych i zwierzęcych pochodzenia naturalnego. Domowa suplementacja kwasami omega często bywa nieefektywna, ponieważ niezbędne jest zachowanie prawidłowej proporcji pomiędzy kwasami omega 3, 6 i 9. Skin Dog to proste rozwiązanie, które całkowicie pokrywa zapotrzebowanie zwierzaka na ten składnik diety.
- Codzienne szczotkowanie to gwarancja sukcesu
Częste szczotkowanie jest gwarancją błyszczącej sierści. Szczotkowanie ma zasadnicze znaczenie dla usuwania martwej skóry i włosów, a także stymuluje skórę i mieszki włosowe. Dzięki temu zabiegowi pielęgnacyjnego zwiększa się naturalna produkcja tłuszczu, który na co dzień nadaje połysk psiej sierści. To również najłatwiejszy sposób n kontrolę stanu zdrowia skóry pupila, a także przynosi wiele radości.
- Odpowiednia kąpiel
Dostosowanie częstotliwości kąpieli to nie lada problem dla właściciela. Zbyt częste mycie powoduje spłukiwanie się naturalnych powłok zabezpieczających skórę i sierść przed działaniem owadów i drobnoustrojów. Kąpiele powinny być ustalane według czynników takich jak:
- Rodzaj futra
- Długość okrywy włosowej
- Jak często pies się brudzi
Oto kilka ogólnych wskazówek:
- Psy o tłustej sierści jak basset hounds, mogą potrzebować kąpieli nawet raz w tygodniu.
- Wiele ras krótkowłosych o gładkich płaszczach, takich jak beagle i wyżeł weimarski, doskonale radzą sobie przy rzadszych kąpielach. Krótkowłose besenji są wymagające pod względem higieny osobistej i rzadko wymagają kąpieli.
- Rasy z powłokami hydrofobowymi, takimi jak golden retriever i pirenejski pies górski, należy kąpać rzadziej, aby zachować ich naturalną okrywę włosa.
- Psy o grubych, podwójnych płaszczach – takich jak samojedy, malamuty i inne rasy północne – najlepiej radzą sobie z mniejszą ilością kąpieli i dodatkowym szczotkowaniem (co eliminuje luźne, martwe włosy i pomaga rozprowadzać naturalne tłuszcze, które utrzymują skórę i sierść psa zdrowymi).
Za zdrową normę można obrać kąpiele nie częstsze niż raz w miesiącu i nie rzadsze niż raz na dwa miesiące. Warto postawić na naturalne szampony i odżywki zawierające witaminę E, aby dodatkowo zadbać o psie futerko.