Pies z padaczką – o czym musisz wiedzieć
Padaczka jest najczęściej występującą chorobą neurologiczną wśród psów. Szacuje się, że nawet do 5% psiej populacji cierpi na nawracające ataki padaczkowe. Przyczyny tej choroby nie są znane, wiadomo jednak, że może być ona dziedziczna, lub pojawić się na skutek urazu bądź choroby. Jak pomóc psiemu epileptykowi, czy można go wyleczyć?
Rodzaje padaczki i ich rozpoznanie
W weterynarii spotykamy się z podziałem na padaczkę:
– Idiopatyczną – przyczyną jest wrodzone zaburzenie czynności mózgu zwierzęcia, a jej objawy mogą pojawić się już w pierwszych miesiącach życia. Wyróżnione zostały rasy ze skłonnością do przenoszenia genów padaczkowych, są to m.in.: beagle, owczarki belgijskie,australijskie i szetlandzkie, berneńskie psy pasterskie, bordery collie, golden i lablador retrivery czy pudle.
– Symptomatyczną (wtórną) – wywołana na skutek uszkodzenia mózgu, jakim może być uraz, narastający krwiak lub ropień a także wrodzone wodogłowie.
Aby rozpoznać padaczkę, ataki muszą być powtarzalne, czyli takie, między którymi następuje co najmniej 24 godzinna przerwa. Jeżeli drgawki występują kilkukrotnie w ciągu jednego świadczy to o problemach zdrowotnych, takich jak zatrucie czekoladą, zarobaczenie, spadek cukru, udar lub choroba nerek, wątroby oraz tarczycy.
Przebieg napadu i towarzyszące mu objawy
Atak padaczkowy to skomplikowany proces, który specjaliści dzielą na 4 fazy:
Zwiastunową – trwająca od kilku minut do kilku godzin przed napadem drgawkowym. W tej fazie pies gwałtownie zmienia swoje zachowanie. Zwierze staje się nadpobudliwe i natarczywie szukające kontaktu lub osowiałe, ignorując zawołania.
Aura – następuje tuż przed właściwym napadem, a czas jej trwania to zaledwie kilka chwil. W tej fazie pies pada bezwładnie na ziemie, jego łapy stają się sztywne a oddech zostaje wstrzymany. Zwierzę jest nadal przytomne, zdarza się że nachodzą je omamy, takie jak przelatująca obok mucha, wtedy pies może kłapać pyskiem aby ją złapać.
Właściwy napad – to kilkuminutowe drgawki połączone z gwałtownymi ruchami łap psa przypominającymi bieg lub pływanie. Chory traci przytomność i odzyska ją dopiero gdy atak minie. Pomimo tego może wydawać odgłosy lub kłapać paszczą a jego ciało gwałtownie zgina się w pół i prostuje, stwarzając iluzję, jakby pies chciał się podnieść.
Niektóre psy w trakcie ataku cierpią na ślinotok oraz niekontrolowane wydalanie. Jeżeli ta przypadłość dręczy również Twojego pupila, dobrą decyzją będzie przygotowana odpowiednio wcześniej cerata lub koc. Zwierzę można przenieść jedynie w przypadku, kiedy drgawki jeszcze nie nastąpiły.
Postiktalną (popadaczkową) – jej występowanie w zależności od siły ataku może trwać od paru godzin do nawet 5 dni i wiąże się z ogromnym oszołomieniem czworonoga oraz zmianą jego zachowania. Pies może zataczać się, mieć problem z nietrzymaniem moczu czy kału, odmawiać przyjęcia pokarmu lub wody, jak również stać się agresywny. Przy silnych atakach następują powikłania takie jak niedowład lub ślepota, trwające do kilku godzin. Jeżeli objawy utrzymują się dłużej, niezbędna jest wizyta u weterynarza, ponieważ mogło dojść do trwałych uszkodzeń mózgu.
Jak pomóc psu w trakcie napadu padaczki?
Pomimo tego, że atak padaczkowy ma bardzo drastyczny przebieg, pod żadnym pozorem nie wolno tracić zimnej krwi. Pies wyczuwa nasze emocje i z pewnością atak paniki nie ułatwi jego sytuacji. Aby pomóc mu przetrwać trudne chwile należy:
- Zadbać o bezpieczeństwo podopiecznego usuwając z jego okolicy wszystkie przedmioty, które trącone mogłyby stwarzać zagrożenie.
- Jeżeli pies znajduje się na powierzchni, z której może spaść (np. kanapa, schody) należy przełożyć go na podłogę. W innym przypadku zwierzęcia nie wolno podnosić. Zwierzę nie może się również znajdować w ciasnym miejscu (pod łóżkiem lub za regałem), gdzie może obijać się o otaczające go przedmioty.
– Zabronione jest wkładanie czegokolwiek do pyska lub wyciąganie języka na zewnątrz, aby uniknąć zadławienia, jak również dlatego, że zwierzę w trakcie ataku może nieświadomie ugryźć.
- Dopuszczalną ingerencją jest podanie przepisanych przez weterynarza doodbytniczych leków przeciwdrgawkowych.
- Jeżeli drgawki trwają dłużej niż 20 minut należy bezzwłocznie udać się do weterynarza.
- Pozostałe zwierzęta powinny w tym czasie być odizolowane od chorego psa. Zaniepokojone mogą zareagować agresywnie.
- Dobrą decyzją będzie przygaszenie światła, które przy dużej intensywności może mieć negatywny wpływ i wydłużać napad.
Leczenie
Padaczka to choroba przewlekła a cierpiące na nią zwierzęta zwykle przyjmują leki do końca swojego życia. Są one skuteczne i potrafią całkowicie zatrzymać ataki padaczkowe. Kuracja fenobarbitalem lub bromkiem potasu to koszt od kilku do kilkudziesięciu złotych za 10 tabletek, przy czym często stosuje się jedną tabletkę tygodniowo. Niestety zdarza się, że zmieniają zachowanie psa i sprawiają, że zwierzę staje się mało aktywne, osowiałe, stroniące od kontaktu lub przesypia kilkanaście godzin dziennie.