Kastracja – jak zadbać o linię wykastrowanego pupila
Coraz popularniejszym zabiegiem u psów domowych jest kastracja. Nie tylko zmniejsza ona ryzyko chorób nowotworowych, lecz również łagodzi obyczaje psów o twardym i dominującym charakterze. Bez wątpienia działa to psu na zdrowie, lecz czy równie dobrze robi na jego linię?
Często słyszy się, że psy po kastracji znacznie przybierają na wadze, co w większości przypadków nie jest mile widziane. To prawda, że zwierzęta po tym zabiegu mają tendencję do tycia, jednak przyrost ich wagi jest już niedopatrzeniem właściciela. Co więc się do tego przyczynia i jak ochronić pupila przed nadwagą?
Metabolizm
Po kastracji u niektórych psów spada metabolizm, czyli przemiana materii, podczas której organizm pozyskuje i przetwarza składniki odżywcze dostarczane w diecie. Kiedy metabolizm zwalnia, składniki te zamiast zostać wykorzystane przekształcają się w tłuszcz. Dodatkowo kastrat w związku ze zmianami, jakie zaszły w jego organizmie, może odczuwać wzmożony apetyt.
Aby tego uniknąć należy zwrócić szczególną uwagę na to, co je nasz pupil. Czy karma, którą się odżywia, nie zawiera za dużo białek zwierzęcych przy zbyt małej ilości błonnika? A może ma w sobie dużą zawartość tłuszczu, który nie jest potrzebny zwierzęciu do szczęścia? Podobnie jak w przypadku zakupów spożywczych do własnej lodówki, warto zapoznać się z treścią etykiety.
W sprzedaży są również dodatki do codziennej diety psa, inne niż nadprogramowe i niezdrowe przekąski. Zamiast w nie inwestować, wspierając tym samym przyrost wagi psiaka, lepiej postawić na korzystne dla jego zdrowia preparaty, wspierające procesy trawienne. Z zadaniem utrzymania psa przy dobrej linii poradzi sobie preparat Digest marki Yarrowia Canifelox. Oparty o działanie drożdży lipolytica i alg morskich preparat ten pomoże utrzymać prawidłowe funkcjonowanie enzymów trawiennych.
Dzienna dawka ruchu
Psi kastrat może nie być już tak samo skory do zabawy jak wcześniej. Zwierzęta po zabiegu potrafią zamienić się w „pieski kanapowe”, przekładając wygrzewanie się pod kaloryferem nad szalony bieg za piłką. Powodem są oczywiście zmiany hormonalne, które łagodzą ich temperament i choć każdemu należy się odpoczynek, to jednak trzeba położyć nacisk na to, aby zwierzę dostarczało sobie odpowiedniej dawki ruchu. Jeden co najmniej godzinny spacer dziennie jest obowiązkowy, a połączenie go z zabawą w aportowanie czy berka jest jak najbardziej wskazane.
Regularne ważenie
Kluczem do utrzymania zdrowej wagi jest jej kontrolowanie. Są takie miesiące w ciągu roku, kiedy przybranie kilku deko jest dla zwierzaka całkowicie normalne, lecz poza okresem jesienno-zimowym powinien być to sygnał ostrzegawczy.
Konsekwencje otyłości
Nadwaga a następnie otyłość przyczynia się do szeregu poważnych chorób pupila, których konsekwencją może być nawet śmierć. Należy mieć na uwadze, że pies zmagający się z otyłością cierpi na uszkodzenia stawów i więzadeł. Zwierzę przeżywa zaburzenia rytmu pracy serca, cierpi na choroby tarczycy czy nerek a wraz ze wzrostem jego wagi, wzrasta również ryzyko wystąpienia cukrzycy. Niestety każda operacja dla czworonoga z dużą nadwagą może skończyć się dla niego śmiertelnie.
Jak odchudzić otyłego psa?
Nawet największą wagę da się zbić, potrzeba jedynie czasu i determinacji. Zaczerpnięcie porady specjalisty, w tym przypadku lekarza weterynarii, pomoże ustalić zapotrzebowanie kaloryczne zwierzaka oraz ilość karmy, jaką powinien on spożywać. W tym przypadku podawanie karmy na „miarki” może okazać się zgubne a lepszą metodą będzie wykorzystanie wagi kuchennej.
Każda dodatkowa przekąska, to także dodatkowe kalorie dla pupila. Mogłoby się wydawać, że kawałek chlebka z masłem nikomu nie zaszkodzi, lecz liczy on sobie nawet do 115 kcal.
Tycie u psów to coraz popularniejszy problem. Szacuje się, że co trzeci milusiński ma nadwagę, a nie jest to przychylna statystyka. Wychodząc z założenia, że lepiej zapobiegać niż leczyć, już dzisiaj zajrzyj do miski swojego psa, aby upewnić się, że odżywia się on zdrowo i odpowiednio do swoich potrzeb.