Mowa ciała psa – co on chce Ci powiedzieć?
Do dobrej relacji potrzebna jest równie dobra komunikacja, to samo tyczy się właściciela oraz jego pupila. Poprawne interpretowanie sygnałów, jakie wysyła nam pies, pomaga zrozumieć jego potrzeby i odpowiednio zareagować. Za to nasz czworonóg na pewno odwdzięczy się miłością.
Psy komunikują się z nami na dwa sposoby – głosem, jak również mową ciała i choć prawidłowe odczytanie tych pierwszych może okazać się skomplikowane, to poznając zasady psich gestów możemy lepiej zrozumieć intencje naszego milusińskiego.
Oczy mówią wiele
Kształt oka psa może wystarczyć do zrozumienia jego emocji. Kiedy czuje się zrelaksowany często mruży oczy, przybierają one wtedy kształt migdała. Z kolei okrągłe oczy, ukazując twardówkę (białą część), mówią o napięciu oraz wewnętrznym niepokoju.
Szklisty wzrok u psa może być oznaką ogromnych emocji, takich jak strach lub ekscytacja.
Mowa ogona
Ogony, choć różnią się od siebie, stanowią dużą rolę w mowie psa. Krótkie, długie, puchate czy zakręcone, żadne nie spoczywają w bezruchu, jednak merdanie ogonem wbrew powszechnej opinii nie zawsze oznacza radość czy ekscytację. Stosunkowo powolne machanie może oznaczać niepewność lub rezerwę, szczególnie w stosunku do nowych zwierząt czy osób, z kolei merdanie opuszczonym ogonem oznaczać może, że pupil ma coś na sumieniu i jest mu z tego powodu bardzo przykro. Istnieje opinia, że nie bez znaczenia jest wychylanie ogonka mocniej w jedną stronę a zwierzę w ten sposób wysyła bardzo konkretne sygnały, gdzie „w prawo”’ oznacza relaks i satysfakcję a „w lewo” mówi o niepokoju lub stresie.
Silnie napięty ogon powinien wzbudzać u nas szczególną ostrożność, bowiem świadczy on o ogromnych emocjach, jakimi targany jest pies. Zawijając go na podbrzuszu i kuląc się informuje nas o silnym strachu, który może wywołać agresję, z kolei sterczący w tył na równi z kręgosłupem wskazuje na chęć ataku a wyprostowany w stronę nieba to oznaka dominacji.
Psie miny
Choć na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać, że mimika to domena ludzi, to jednak psi pysk posiada wiele mięśni zdolnych do ukazywania jego wewnętrznego stanu. Kiedy rozluźnia pysk i dyszy z wywieszonym językiem często wygląda zupełnie jakby się uśmiechał. Nie bez przyczyny bowiem tak okazuje swoje zadowolenie oraz rozluźnienie. Sytuacja drastycznie zmienia się, gdy zwierzę podwija wargi pokazując zęby – to oznaka niepokoju i agresji, która narasta wraz z odsłanianiem dziąseł przy otwartym pysku psa, marszczy on również nos.
Ziewanie oraz oblizywanie warg to odpowiedź na przeżywany stres, w takiej sytuacji zwierzę często szuka okazji do wycofania się celem uniknięcia konfrontacji.
Poza
Kiedy czworonóg jest chętny do zabawy jego postawa ciała się zmienia. Często wysuwa on wtedy przednie łapy do przodu, wyginając się na kształt litery J. Szybko zmienia swoją pozycję, nie okazując przy tym żadnych oznak agresji
Wraz ze zmniejszeniem ochoty na zabawę (szczególnie w przypadku harców z innym psem), ciało pupila staje się sztywne a ruchy powolne. Spławia on wtedy swojego kolegę odwracając się i węsząc, są to tak zwane zachowania unikowe.
Przeżywając strach, zwierzę zaalarmuje o swoim stanie otoczenie strosząc się oraz powolnie wycofując ze zwieszoną głową. W początkowej fazie może usiłować uniknięcia konfrontacji poprzez przewrócenie się na plecy, odsłaniając tym samym brzuch. Jest to informacja, że zwierzę jest uległe i nie szuka problemów.
Przerażenie może przekształcić się w agresje, obserwując więc oznaki ogromnego stresu i niepokoju należy zachować szczególną ostrożność. Kiedy czworonóg dębieje, stawia futro oraz prostuje ogon a następnie odsłania zęby, jest to jasny sygnał, że nie ma skrupułów, aby zaatakować. Jeżeli w taki sposób zachowuje się nasze własne zwierzę nie należy go karać, gdyż to może nasilić agresję i przyczynić się do ataku. Tego typu emocje wymagają pomocy psiego behawiorysty, który pomoże odnaleźć źródło problemu, a także ustali stosowny plan działania.