Czekamy na kocięta. Jak zadbać o kocią mamę?
Czas oczekiwania na potomstwo, to szczególny okres w życiu miauczącej mamy. Odpowiednie przygotowanie pozwoli jej i nam spędzić ten czas bez nerwów. Czytajmy, rozmawiajmy ze specjalistami i innymi opiekunami, edukujmy się. Dzięki tym mocnym podstawom merytorycznym łatwiej będzie nam zaplanować dwie najważniejsze rzeczy, czyli miejsce dla kociej rodzinki oraz dietę dla karmiącej.
Intymny kąt
Świeżo upieczona mama ma jeden cel – zapewnić swoim pociechom jak najbezpieczniejsze miejsce. Nie dziwmy się temu, że pod koniec ciąży nasza pupilka jest niespokojna i szuka nowego miejsca dla siebie. Może to być wnętrze szafy, miejsce mniej widoczne i słabo dostępne. Nie zabraniajmy jej tego! Kocie legowisko należy odpowiednio zaaranżować. Przede wszystkim powinno być odpowiednio zaciemnione i wyciszone. Zdecydowanie nie sprawdzi się pomieszczenie, w którym gra muzyka, czy telewizor zakłóca spokój – hałas i jaskrawe światło zakłócą spokój kotki, co może odbić się na jej zdrowiu. Uszanujmy potrzebę intymności.
Dieta
Ciężarne kotki często zmieniają preferencje żywieniowe, co nie powinno nas dziwić. W drugiej połowie ciąży zaczynają jeść mniej – niech nie stanowi to dla nas powodu do niepokoju. Rosnące młode uciskają na żołądek mamy, co utrudnia posilanie się. Zadbajmy, by dzienną rację jedzenia podzielić na kilka mniejszych. Przyszła mama powinna mieć oczywiście stały dostęp do świeżej wody. Jeśli zwierzę nie ma ochoty jeść czegoś, co do tej pory smakowało, pogódźmy się z tym. Mądry organizm najlepiej zna swoje potrzeby. Zdarza się, że mruczka upodoba sobie jeden typ pożywienia. Po pewnym czasie od porodu stare smaki wrócą.
Suplementy
Posiłek to nie wszystko. Odpowiednia suplementacja jest niezbędna. Yarrowia Canifelox Digest Cat to kompleksowa formuła, której celem jest regulacja procesów trawiennych. To bogate źródło aminokwasów, beta-1,3 glukanu i chlorelli, które zapewniają doskonałą stymulację układu immunologicznego oraz regenerują organizm i oczyszczają go z toksyn.
Domowe BHP
Zwinność przyszłej kociej mamy czasami zawodzi. O ile możemy, nie zostawiajmy jej na dłużej samej. Jeśli do tej pory nasza pupilka lubiła samotne wyprawy po podwórku i przechadzki po balkonie, czy parapetach, bądźmy ostrożni. Koci zew wolności będzie nakazywał uciec na trochę z bezpiecznego domu, ale kotka powinna być cały czas w pobliżu ludzi, by mogli jej w razie potrzeby pomóc. W domu też czeka sporo niebezpieczeństw! Jeśli nasz zwierzak lubi wspinaczki po meblach, zadbajmy o miękkie podłoże – nawet tymczasowy dywan. Kotka nie powinna wspinać się, ani zeskakiwać z dużych wysokości. Na takie zabawy przyjdzie czas, gdy zregeneruje się po porodzie.