Koty, o których sierść trzeba wyjątkowo dbać
Na to, jak należy dbać o sierść kota wpływ mają: aktualna sytuacja (czasem zwierzak wymaga nagłej kąpieli), jego stan zdrowia oraz oczywiście rasa. Podpowiadamy, kiedy o kocią sierść trzeba zadbać nieco bardziej!
Kąpiel kota – nie za często
Ponieważ większość kotów nie przepada za kąpielami (poza niektórymi rasami, na przykład Tureckim Vanem), nie ma powodu, by stresować je tym zbyt często. Koty są z natury czyste i potrafią zadbać o siebie. Wyjątek stanowią sytuacje, kiedy kot jest osłabiony lub ma już swoje lata i nie daje rady umyć się sam. Także wtedy, gdy kot wybrudzi się w tłustej mazi, która może być dla niego niebezpieczna (zwłaszcza, gdy zacznie ją zlizywać) trzeba przygotować dla niego kąpiel.
Choroby skóry
O kocią skórę i sierść trzeba dbać wyjątkowo, jeśli zwierzę cierpi na choroby skóry. Może mieć problem z tą sferą zdrowia także, jeśli z powodu stresu za często się liże i co za tym idzie wywołuje powstawanie ranek. Także kot, który jest po zabiegu i miał goloną sierść, powinien być pod szczególną opieką.
We wszystkich tych przypadkach a także w ramach profilaktyki, sprawdzi się podawanie kotu preparatu Yarrowia Canifelox Skin Cat. Zawarte w nim kwasy tłuszczowe omega 3-6-9 stanowią wsparcie prawidłowego odżywienia skóry oraz jej regeneracji, dzięki czemu sierść nabiera połysku, miękkości i witalności. Preparat zalecany jest w okresie wymiany włosowej, przy problemach z włosem szorstkim, matowym, pozbawionym połysku oraz przy nadmiernej jego utracie a także u zwierząt predysponowanych do schorzeń o podłożu alergicznym.
Rasy o pięknej sierści
Dla każdego opiekuna to właśnie jego kot jest najpiękniejszy, ale są rasy, w przypadku których sierść jest największą ozdobą i z tego słyną. Do tej grupy należą oczywiście Persy. Ich sierść najlepiej jest szczotkować codziennie, co warto potraktować jako okazję do wspólnego kontaktu, a nie jedynie obowiązek. Wybór przyrządu do czesania najlepiej jest skonsultować w hodowli, z której pochodzi kot lub z lekarzem weterynarii. Dodatkowy wpływ na piękną sierść kota będzie miała także jego dieta – powinno być w niej białka.
Piękną sierścią wyróżniają się tak popularne w ostatnich latach koty Main Coon. Mają one dłuższą sierść wokół szyi, co stanowi coś w rodzaju eleganckiego kołnierza, a także imponujące ogony. Na szczęście dbanie o nie pod tym względem nie jest szczególnie skomplikowane. Wystarczy czesać je raz w tygodniu. Zaczynamy od góry, przechodząc coraz niżej. Uważać trzeba na ogon, gdzie sierść, jeśli niechcący ją wyrwiemy, będzie odrastała najdłużej. Czasem zamiast kąpieli stosuje się pudrowanie, jeśli jednak ono nie wystarczy – polecana jest kąpiel, ale bez moczenia uszu.
Kot syberyjski ma aż trzy warstwy sierści. Dzięki temu jego futerko jest wodoodporne. Zapewnia mu też ochronę przed chłodem w kraju pochodzenia. Piękna sierść jest gęsta, półdługa i błyszcząca, nadając zwierzęciu bardzo majestatyczny wygląd. W zimie ich wyjątkowa szata staje się jeszcze grubsza, linieją na wiosnę, ale nawet wtedy, trzeba je czesać. Nie ma ona tendencji do kołtunienia się, zatem wystarczy robić to raz w tygodniu. Nada się do tego szczotka z miękkim włosiem lub grzebień obrotowy. Gdy zajdzie konieczność kąpieli, opiekun kota syberyjskiego będzie miał ułatwione zadanie – rasa ta lubi bowiem wodę.
Inne rasy o imponującym futrze to między innymi Norweski Kot Leśny, Ragdoll, czy Turecka Angora. Wszystkim wymienionym rasom także można polecić Yarrowia Canifelox Skin Cat.