Wady i zalety diety BARF dla kotów i psów
BARF to skrót oznaczający biologicznie właściwe surowe pożywienie. Ten rodzaj diety dla psów i kotów jest obecnie bardzo popularny. Wzbudza także liczne kontrowersje, również wśród lekarzy weterynarii.
Podstawą diety BARF jest surowe mięso, kości oraz podroby (60% mięso i kości pozyskiwane od różnych zwierząt, w tym kurczaków, królików i krów; 20% serca, wątroby i żołądki), a także warzywa i owoce (15%, muszą być bardzo urozmaicone; najpopularniejsze to marchewka, pietruszka, burak, szpinak) oraz dodatki (5%). W skład tych ostatnich wchodzą na przykład jajka, drożdże i skorupiaki, zwłaszcza w przypadku kotów. Zalicza się do nich także innego rodzaju dodatki paszowe. Wszystkie te produkty zwierzę otrzymuje w formie surowej, rezygnuje się całkowicie z gotowych karm i zboża.
Zalety BARF
Dieta BARF z pewnością ma wiele zalet. Jej zwolennicy zwracają uwagę przede wszystkim na znane pochodzenie pożywienia, zwłaszcza jeżeli mięso kupowane jest w naprawdę sprawdzonym źródle. Dlatego jest to dobra dieta dla psich i kocich alergików. Nietolerancje pokarmowe są coraz częstsze wśród czworonogów, a dzięki diecie BARF łatwiej można obserwować, co powoduje niepokojące objawy.
Inna zaleta diety BARF to brak obróbki cieplnej. Powoduje ona zmniejszenie w produktach zawartości cennych składników, takich jak witaminy z grupy B oraz A, a także niektóre aminokwasy. Nie są to straty bardzo duże, ale z pewnością w surowym mięsie i innych produktach tych składników jest po prostu nieco więcej.
Podstawowym powodem, dla którego wielu opiekunów przestawia swoje zwierzaki na BARF, jest lepsze trawienie tego typu posiłków, a także samo dostosowanie biologiczne psów i kotów do jedzenia surowego mięsa. Gryzienie jego kawałków wzmacnia tkanki przyzębia i pomaga w naturalny sposób oczyszczać zęby.
Wady BARF
Dieta BARF jest przede wszystkim dość trudna do samodzielnego zbilansowania. Łatwo w niej podawać zbyt dużej ilości białka (grozi to obciążeniem nerek oraz wątroby; nie jest zalecane u zwierząt w starszym wieku). Może się również okazać, że nie dostarcza ona dostatecznych ilości wapnia i fosforu istotnego dla rosnących szczeniąt i kociąt. Przy jej stosowaniu pojawić się mogą również inne niedobory, na przykład witamin A, D i E oraz niektórych mikroelementów.
Dieta BARF jest także dość kosztowna, ponieważ wybierać trzeba mięso ze sprawdzonego sklepu lub bezpośrednio z rzeźni. Niepewne źródło to groźba zarażenia zwierzęcia wirusami, bakteriami i pasożytami. Dlatego konieczne są częste wizyty u weterynarza, monitorowanie zdrowia zwierzęcia i częste odrobaczanie.
Spożywanie surowych kości także nie jest do końca bezpieczne, może ono spowodować urazy w obrębie jamy ustnej, przebicie jelit, złamanie zębów. Nie można w ten sposób podawać kości kurczaka. Dodatkowo bezwzględnie nie można korzystać z diety BARF, jeżeli tylko zwierzę ma problemy z przewodem pokarmowym. Nie jest to propozycja żywienia dla starszych zwierząt.
Tak naprawdę unikanie zboża w diecie zwierząt nie ma dużej podbudowy naukowej. Nietolerancja glutenu jest dość częsta u ludzi, ale u zwierząt jest to zdecydowanie rzadsza przypadłość. Dobrze przebadaną pod tym względem rasą jest seter irlandzki. Te psy faktycznie powinny unikać glutenu.
BARF – tak czy nie?
Co zatem wybrać? Sami lekarze weterynarii są bardzo podzieleni w ocenie diety BARF. Jeżeli chcesz spróbować takiego sposobu żywienia swojego zwierzęcia, pamiętaj przede wszystkim o różnorodności w zakresie dostarczanych mu produktów. Upewnij się, że nie podajesz czegoś, co może zaszkodzić (jak cebula lub czosnek).
Przyda się dokształcenie się w zakresie dietetyki, poznanie zasobności w witaminy oraz makro- i mikroelementy konkretnych produktów. Najlepiej jest dietę typu BARF dodatkowo uzupełniać o sprawdzone dodatki paszowe. Idealna jest grupa produktów Yarrowia Canifelox. Produkcja drożdży Yarrowia lipolytica oparta jest na opatentowanej technologii. Ten wyjątkowy szczep charakteryzuje wysoka zawartość białka, szeroka gama aminokwasów, mikro i makroelementów, witamin z grupy B oraz substancji czynnych, stanowiące doskonałe uzupełnienie diety zwierząt i ludzi. Drożdże Yarrowia lipolytica są zdolne do wytwarzania wielu ważnych enzymów i metabolitów.
Spośród gamy produktów łatwiej jest dopasować coś pasującego konkretnie do potrzeb Twojego psa lub kota. Na przykład kot, którego trawienie chcemy wspomóc powinien przyjmować preparat Yarrowia Canifelox Digest Cat. Dla psów narażonych na choroby stawów polecić można Yarrowia Canifelox Mobility.