Jak zadbać o zdrowy żołądek psa – poradnik
Jeśli u psa pojawią się mniejsze dolegliwości gastryczne, właściciel może zaopiekować się pupilem sam, tak by zwierzak poczuł się lepiej i szybciej wrócił do zdrowia. Co można zrobić, by ulżyć mu w cierpieniu i przyspieszyć rekonwalescencję?
Sposoby na biegunkę
Psy zwykle zaczynają cierpieć na biegunkę, gdy coś zmieniło się w ich diecie. Może Twój czworonożny przyjaciel podjadł coś ze stołu, za długo nie zaglądał do miski i posiłek nie był już świeży, albo w Waszym sklepie brakowało jego ulubionej karmy? Wszystko to może sprawić, że pies będzie wypróżniał się za często. Podobny wpływ mogą mieć wirusy, bakterie, pasożyty lub nagły rzut alergii.
Jeśli biegunka jest wynikiem lekkiego zatrucia, trwa nie dłużej niż dobę i nie towarzyszą jej objawy dodatkowe, takie jak gorączka, czy wymioty, możemy pomóc zwierzęciu domowymi metodami W takim momencie należy przede wszystkim pilnować, by pies się nie odwodnił – dokładnie tak samo jak w przypadku ludzi. Jeśli chodzi o jedzenie, wskazana będzie 24-godzinna głodówka. Organizm się oczyści i problemy żołądkowe miną. Zwierzakom w takiej sytuacji nie wolno podawać produktów mlecznych, które tylko nasilą objawy.
Jeśli biegunka nie minie po 24 godzinach, jej objawy zaostrzą się, w kale psa zauważysz krew, ropę, czy dużo śluzu, pora na wizytę u weterynarza, który dokona diagnozy, w razie potrzeby podłączy kroplówkę i przepisze leki.
Wymioty u psa
To, że pies wymiotuje, nie zawsze oznacza coś groźnego. Czasem jest to efektem przejedzenia, zjedzenia czegoś nieświeżego lub zbyt dużej ilości trawy. Pies może mieć lekkie wzdęcie, chorobę lokomocyjną, czy zatrucie pokarmowe. Na szczęście organizm zwierzęcia wie, jak sobie z tym poradzić – po prostu zwraca to, co zalega mu na żołądku.
Wiele osób postanawia podać wymotującemu psu leki dla ludzi. Nie wolno tego robić pod żadnym względem. Jeśli pies wymotuje długo, jest coraz bardziej osłabiony, w wymiocinach pojawia się krew – trzeba koniecznie zabrać go do weterynarza. Może się zdarzyć, że pies zjadł coś trującego lub cierpi ma przewlekłą, niezdiagnozowaną chorobę. Do psiego lekarza trzeba udać się także wtedy, gdy wymioty nawracają lub gdy zwierzę jest już w podeszłym wieku. Wszystko w myśl zasady „przezorny zawsze ubezpieczony”.
W delikatniejszych wypadkach musimy, podobnie jak w przypadku biegunki, zadbać o to, by zwierzak się nie odwodnił, a następnie powoli wprowadzić lekkostrawną dietę.
Profilaktyka i dodatkowe wsparcie
Warto w dodatkowy sposób zadbać o delikatny psi żołądek. Specjalnie do tego przeznaczony produkt Yarrowia Canifelox Digest to mieszanka paszowa uzupełniająca stworzona na bazie unikalnych drożdży Yarrowia lipolytica, wzbogacona o bakterie probiotyczne, algi morskie i ostropest plamisty. Wspiera prawidłowe trawienie, stabilizuje florę bakteryjną jelit i stymuluje układ odpornościowy.
W przypadku poważnych schorzeń żołądka u psa, takich jak skręt żołądka, należy koniecznie zawieźć zwierzę do kliniki weterynaryjnej – w tej sytuacji liczy się każda minuta i nie można tego odwlekać.