Twój pies jest bardzo aktywny? Czas na regenerację po wysiłku!
Psy, tak jak ludzie, mają przeróżne charaktery. Niejeden z nich chętnie przespałby cały dzień na kanapie, inny musi wyrobić „kilometrówkę”, odzyskać wewnętrzny spokój. Niezależnie, czy duża aktywność psa wynika z jego rasy, czy takie ma po prostu cechy osobnicze, po wysiłku zawsze warto wesprzeć go w regeneracji.
Plan dla biegacza
Jeśli Twój pies lubi aktywność na tyle, że chętnie będzie Ci towarzyszył w czasie biegania, bardzo ważne jest to, kiedy podasz mu posiłek bogaty w wysokiej jakości białka i tłuszcze. Całodniową porcję jedzenia najlepiej jest podzielić na dwie „dawki”. Pierwszą z nich podajemy minimum na trzy godziny przed dużą aktywnością fizyczną zwierzęcia. W przeciwnym wypadku karma może po prostu nie utrzymać się w żołądku. Dzięki tej zasadzie pies ma szanse strawić pokarm i wypróżnić się jeszcze przed treningiem.
Po samym biegu trzeba w miarę możliwości przejść do aktywnego wypoczynku, np. spaceru, by zwierzak miał szansę wyciszyć się. Uspokoi się także w czasie w trakcie spokojnego slalomu wokół drzew. Wtedy chętniej napije się wody, niż zziajany i bardzo zmęczony. Po pół godzinie następuje czas na przekąskę z dużą dawką energii, która teraz będzie dobrze przyswajalna. Godzinę po powrocie psu śmiało można podać drugą, większą porcję posiłku, by mógł się zregenerować i odzyskać siły. Gdyby zwierzak nie chciał od razu po bieganiu pić, a później zjeść oznacza to, że wciąż jest bardzo zmęczony i musimy dać mu jeszcze chwilę.
Analogicznie sytuacja powinna wyglądać, jeśli pies np. długo pływał, brał udział w ćwiczeniach ruchowych (agility), czy długo, a nawet w rytm muzyki trenował posłuszeństwo. Także w tych wypadkach musimy pamiętać, by ostatni posiłek miał szansę zostać przetrawiony, pies od razu po zabawie dostał wodę, a dopiero potem, po odpowiednim czasie – jedzenie.
Dieta ze wspomaganiem
Jeśli pies jest aktywny ponad normę (czyli dwa standardowe spacery dziennie i bieganie po ogródku), trzeba pamiętać, by zapewnić mu wysokokaloryczną dietę. Pokarm w jego misce powinien zawierać około 25% tłuszczu. Psi sportowiec, podobnie jak lubiący aktywność człowiek, musi mieć w swoim jadłospisie dużo białka. Wysokiej jakości białko zwierzęce musi stanowić w takim przypadku około 30% składu karmy. Nie można oczywiście zapomnieć o witaminach i mikroelementach.
Idealnym uzupełnieniem diety psów aktywnych będzie Yarrowia Canifelox Condition – preparat zawierający drożdże Yarrowia lipotyca. Specjalnie opracowana formuła zapewnia utrzymanie właściwej proporcji kwasów omega 3 do omega 6, niezbędnych przy dużym wysiłku fizycznym. Witaminy A, D3 i E wspierają odporność organizmu i mają korzystny wpływ na regenerację tkanek. Chronią też komórki przed działaniem stresu oksydacyjnego.