Zdrowa skóra i piękna sierść – zadbaj o to, by Twój kot je miał!
Kot o błyszczącej sierści i skórze, której nic nie dolega, to marzenie nie tylko hodowców, którzy ze swoimi zwierzakami wyruszają na wystawy. Wszystko dlatego, że także domowy kot będzie odczuwał duży dyskomfort, jeśli nie zadbamy o te obszary.
Twój kot ma coraz bardziej matową sierść? A może drapie, gryzie i wylizuje pogarszając w ten sposób stan skóry? Jeśli wyeliminowanie z jego diety alergenów nie pomaga, a weterynarz nie stwierdził grzybicy, może to oznaczać, że konieczna jest suplementacja. Jest ona ważna także wtedy, gdy chcesz zapobiegać chorobom skórnym.
Pierwsza warstwa ochronna
Skóra u zwierząt, podobnie jak u ludzi, stanowi niezwykle ważną warstwę ochronną. Nie pozwala na niepotrzebną utratę wody oraz ciepła, przeciwdziała lub spowalnia przedostaniu się do wewnątrz kociego ciała mikroorganizmów oraz toksyn, blokuje także wpływ szkodliwego promieniowania słonecznego.
Ten narząd jest zarazem bardzo ważny i silnie obciążony, przy tak wielu funkcjach. Jak o niego zadbać? Kluczowy wpływ ma tu oczywiście kocia dieta. Nie może w niej zabraknąć kwasów tłuszczowych omega 3-6-9. Podobnie jak u ludzi, także u zwierząt, wpływają one na odbudowę wszystkich komórek (zatem również skóry). W diecie ciężko jest dostarczyć odpowiednią ilość kwasów tłuszczowych omega 3-6-9 (zwłaszcza jeśli jest to mono dieta, której podstawę stanowi tylko mięso).
Kotom można w takiej sytuacji podawać produkt Yarrowia Canifelox Skin Cat. Zawiera on w sobie nie tylko kwasy omega, ale też zbawienną dla skóry witaminę E. Ta mieszanka paszowa zapewnia sprężystość skóry i jest idealna w profilaktyce chorób tego narządu.
Jeśli chodzi o samą dietę, kotu warto jest zapewnić dobre źródła białka. To wysokowartościowe znajduje się między innymi w mięsie indyczym, rybie i jajkach).To właśnie białko w diecie kota, wykorzystywane jest w znacznym stopniu właśnie na poprawę kondycji jego skóry i sierści.
Zdrowa skóra to zdrowa sierść
Gdy zadbamy o kocią skórę, szybko zauważymy także poprawę w wyglądzie sierści naszego podopiecznego. Bywają jednak okresy w życiu kota, kiedy o sierść trzeba dbać szczególnie. Dzieje się tak między innymi po operacjach. Zwierzę jest wtedy nie tylko osłabione po samym zabiegu, ale też bardzo często ma wygoloną sierść. Preparaty takie jak Yarrowia Canifelox Skin Cat pomogą jej szybko odrosnąć. O sierść należy dbać w sposób wyjątkowy w okresach przejściowych – wiosną i jesienią. Zawsze warto tez udzielić dodatkowego „wsparcia” kotom długowłosym, których sierść jest bardziej wymagająca. Skin Cat sprawdzi się także w przypadku zwierzaków, które w wywiadzie mają alergię.
Kolejnym momentem, w którym sierść jest narażona na zmatowienie a nawet wypadanie, jest czas przewlekłego stresu u kota. Czym może on być spowodowany? Takich sytuacji jest bardzo wiele: od przeprowadzki, po zmianę opiekuna, aż po pojawienie się nowego domownika (czy to małego dziecka, czy innego zwierzaka). Dzięki Yarrowia Canifelox Skin Cat nawet w takim niesprzyjającym dla zwierzaka okresie jego sierść wciąż będzie miękka i błyszcząca.
Codzienna dbałość o skórę i sierść
Co jeszcze poza optymalną suplementacją i dobrą dietą możemy zrobić dla naszego zwierzaka? Przede wszystkim należy regularnie sprawdzać, czy nie ma on skórnych pasożytów. Pchły, nawet przy idealnie zbilansowanym jadłospisie, dadzą się każdemu mruczkowi we znaki. Dotkliwe są także ukłucia wszy i wszołów. W przypadku odnalezienia intruzów na naszym kocie, należy użyć preparatów przeznaczonych specjalnie dla niego – te dla pasa mogą mu poważnie zaszkodzić. Pamiętajmy także o odpchleniu legowiska, ukochanego kocyka, kanapy i transportera, w przeciwnym razie nasz wysiłek pójdzie na marne.
Szczotkowanie będzie dla kota nie tylko przyjemne, ale też sprawi, że jego sierść nabierze blasku, a wszystko dzięki dokładnemu rozprowadzeniu wydzieliny z gruczołów skórnych. Przyrząd do czesania należy dobrać w zależności od rodzaju sierści naszego mruczka. Czesanie zwierząt to prosta czynność, ale szczególnie uważnym należy być przy stosowaniu furminatora, który używany ze zbyt wielką zapalczywością może pozbawić kota podszerstka i zwyczajnie stworzymy na jego ciele łyse plamy.
Kąpiel u zdrowego kota, który nie wybrudził sobie ciała niczym oleistym lub brzydko pachnącym zwykle nie jest konieczna. Zwierzęta te są bardzo czyste i same się myją. Warto przygotować im specjalną kąpiel (po zaleceniu od weterynarza) jeśli cierpią na alergie skórne, chorują lub mają już swoje lata i brak im sił na wylizywanie futerka.