Kamica moczowa u psa
Kamienie pęcherza są coraz częściej pojawiającym się problemem u zwierząt domowych. Powodują ból, dyskomfort przy oddawaniu moczu, rozwijająca się infekcja może uniemożliwić oddawanie moczu, a w ciężkich przypadkach pojawi się krwawienie. Czy są sposoby, aby zapobiegać tworzeniu się karmieni? Na co należy zwrócić uwagę, aby rozpoznać objawy u psa?
Kamienie struwitowe powstają gdy mocz psa jest zasadowy i przesycony związkami mineralnymi-magnezem oraz fosforanami. Na ogół problem wynika z infekcji bakteryjnych. Dodatkowymi czynnikami, które wpływają na proces tworzenia się kamieni, jest: wysokie pH, objętość moczu, obecność rdzenia krystalizacji, czyli złuszczonego zlepu bakterii i nabłonka oraz niedobór substancji stabilizujących mocz: cytrynianów, pirofosforanów, glikozaminoglikanów oraz białka Tamm-Horsfall.
W wielu przypadkach kiedy weterynarz diagnozuje na podstawie badań problem z kamieniami pęcherza, oprócz leczenia zaleca również zmianę diety. Niektóre rasy psów są bardziej narażone na to schorzenie, dlatego w ich przypadku należy zapobiegać i zmienić dietę. Jednym z podstawowych punktów żywienia jest kontrolowanie spożywania wody przez zwierzę. Najlepiej, aby pies spożywał karmę o wysokiej zawartości wilgoci, aby pobierał ją dodatkowo z codziennym pożywieniem. Odpowiednie nawilżenie organizmu pozwoli na rozcieńczanie kryształów minerałów w moczu oraz będzie zapobiegać powstawaniu nowych. Warunkiem koniecznym jest zapewnienie zwierzęciu stałego dostępu do świeżej filtrowanej lub źródlanej wody. Kiedy pies mało pije wody w miski, można uatrakcyjnić ją i zakupić wodne fontanny.
Karma psa z kamieniami pęcherzami moczowymi powinna być jak najmniej przetworzona oraz zawierać jak najmniej skrobi. Mimo że gotowe karmy wilgotne, z wysoką zawartością tłuszczu, fosforu, magnezu, potasu i chlorków są najbardziej polecane i według badań przyczyniają się do najskuteczniejszego obniżania tworzenia się kamieni. Stosowanie karm z niższą zawartością fosforu nie jest rekomendowane z tego względu, że niskie stężenie fosforu sprzyja absorpcji wapnia i jego nadmiernemu wydalaniu z moczem. Polecane są również diety o obniżonej zawartości węglowodanów. Mimo że substancje zakwaszające mocz są polecane do obniżania pH moczu, to mogą skutkować ryzykiem odkładania się kamieni szczawianowych. Uznaje się, że dietoterapia jest dużo bardziej skuteczna w zapobieganiu nawracającej kamienicy moczowej niż leczenie farmaceutyczne. Jest to spowodowane zawartością cytrynianów, które są inhibitorami krystalizacji soli mineralnych, dodatkowo podnoszą pH moczu. Na czas leczenia oraz w fazie 6 miesięcy po pozbyciu się problemu nie należy podawać witaminy C i D, ponieważ kwas askorbinowy zwiększa wchłanianie wapnia.
Niekiedy kamieni nie da się rozpuścić i w tym celu będzie konieczne usunięcie ich poprzez zabieg operacyjny. Czasami możliwe jest również rozbicie kamieni poprzez ultradźwięki. Po rozbiciu ich na wystarczająco małe drobinki, kamienie można wypłukać przez otwór dróg moczowych. Możemy również spróbować wesprzeć psa poprzez dodatek kwasów fenolowych, które hamują krystalizację; kurkuminy, która wydłuża czas indukcji kryształów i zmniejsza wydajność wzrostu struwitu lub ekstraktu z chwastu lukrecji, który sprzyja rozpuszczaniu kryształów.