Żywienie kotów dorosłych
Koty są mięsożercami, z tego względu ich plan żywienia powinien zawierać dobrej jakości i łatwo przyswajalne białko pochodzenia zwierzęcego. Ewolucja kotów sprawiła, że ich naturą jest zdobywanie ofiary np. małych ssaków, dzięki czemu pobierają białko, tłuszcze i bardzo małą dawkę węglowodanów. Jako odpowiedzialni i świadomi właściciele nie powinniśmy ingerować w ich naturalne potrzeby. Jakie wymagania powinna spełnić karma dla kota?
Pełnowartościowy, zdrowy posiłek kota powinien uwzględniać właściwe zapotrzebowanie kaloryczne, być obfity w białko, tłuszcze, witaminy, makro i mikroelementy. Odpowiednio dobrany plan żywieniowy musi być ustalany na podstawie poziomu aktywności, docelowej wagi, wielkości oraz płci w okresach po kastracji/sterylizacji. Koty domowe niemające zbyt dużo ruchu w ciągu dnia mają nawet o 10% niższe zapotrzebowanie na energię, a koty aktywne nawet o 10-40% więcej. Podawanie karm komercyjnych zapewnia podaż na składniki odżywcze, których niedobór może być tragiczny w skutkach. Należy do nich tauryna, której deficyty uniemożliwiają poprawne funkcjonowanie serca, wzroku oraz reprodukcji. Naturalnie można ją odnaleźć w mięsach.
Porównania karm dostępnych w sklepie może dokonać każdy właściciel i wybrać tę najbardziej właściwą pod względem składu i ceny. Wystarczy przeanalizować skład produktu, który można odnaleźć na opakowaniu. Karmy suche charakteryzują się zawartością od 6 do 10 % wody. Żywiąc kota karmą suchą należy pamiętać, że jego zapotrzebowanie na wodę będzie wyższe. Pamiętajmy, aby kot miał stały dostęp do świeżej wody. W składzie kolejność składników świadczy o ich procentowym udziale w recepturze w kolejności od rosnącej do malejącej. Najlepiej szukać karmy, która na pierwszej pozycji ma mięso bądź produkty uboczne mięsa i zawiera jak najmniej węglowodanów. Zawartość białka powinna wynosić minimum 26% w suchej masie, w większości karm będzie można zauważyć dużo większą ilość- 30-45%. Tłuszcze powinny być na poziomie minimum 5%.
W przypadku kastracji lub sterylizacji należy przejść na specjalistyczne żywienie oraz obserwować masę ciała kota, aby nie dopuścić do nadwagi. Po zabiegu lekarz weterynarii powinien powiadomić opiekunów pacjenta o konieczności przejścia na specjalną dietę po zabiegu. Koty poddane kastracji mają mniejsze wymagania żywieniowe, mimo to już po 72h po zabiegu obserwuje się wzmożony apetyt. Jeśli już przed zabiegiem można było zauważyć tendencję do tycia, to rozważne byłoby ograniczenie zawartości tłuszczu w diecie.
Na wybór rodzaju żywienie oraz odpowiedniej karmy nie ma żadnej reguły. Pewne jest, że musi zawierać wszystkie niezbędne substancje odżywcze, być tolerowana przez kota oraz być w pełni przeznaczona dla niego – wiek, choroby, aktywność. W celu uzupełnienia karm bytowych należy sięgnąć po mieszanki paszowe.