NZJ u kotów
Enteropatie charakteryzują się szeregiem objawów ze strony układu pokarmowego. Przykładem enteropatii przewlekłej jest nieswoiste zapalenie jelit u kotów (NZJ).
Schorzenie występuje u wielu zwierząt, również u psów i kotów. Przewlekła enteropatia jest zwykle klasyfikowana według rodzaju obecnych komórek zapalnych i lokalizacji, w której występuje: nieswoiste zapalenie jelit (NZJ), enteropatia reagująca na antybiotyki, enteropatia zależna od diety oraz enteropatia białkogubna. Diagnoza jest bardzo trudna, a przewlekła biegunka może być objawem nieswoistym. Na czym polega proces leczenia oraz czy żywienie ma znaczenie w terapii?
Leczenie zapalenia jelit w głównej mierze polega na wprowadzeniu odpowiedniego planu żywieniowego. Odpowiednie przyczynia się do zmiany mikrobiomu jelitowego przy równoczesnej terapii farmakologicznej. W ten sposób zlikwidowane zostaną stany zapalne, biegunka oraz dyskomfort spowodowany bólem. Niekiedy może się okazać, że leczenie farmakologiczne będzie zbędne. Badania dowodzą, że dieta lekkostrawna, bogata w składniki wysoko przyswajalne pomaga już w kilka dni i uwalnia zwierzę od uciążliwych objawów. Dodatkowo zapobiega nawrotom choroby.
Do tej pory nie są znane przyczyny przewlekłej enteropatii. Podejrzewa się, że problemy są wynikiem nieprawidłowej odpowiedzi organizmu na pewne bakterie jelitowe lub antygeny pokarmowe. Dlatego wydaje się być istotne, aby zwierzę przebywało na diecie monobiałkowej, hydrolizowanej.
Objawy enteropatii zależą od stopnia zaawansowania choroby i miejsca w przewodzie pokarmowym. Zwierzęta dotknięte nieswoistym zapaleniem jelit w odcinku jelita cienkiego najczęściej wymiotują, mają biegunkę, tracą apetyt, a co za tym idzie ich masa ciała spada. Natomiast jeżeli zapalenie jest zlokalizowane w jelicie grubym to objawami jest biegunka, czasami wymioty oraz wysiłek przy wypróżnianiu.
Konieczna jest wnikliwa diagnoza, dzięki której będzie można podjąć odpowiednie leczenie oraz dietoterapię. Celem tego typu leczenia jest pozbycie się objawów oraz utrzymanie zwierzęcia w jak najlepszej kondycji. Idealnym celem leczenia jest kontrolowanie objawów klinicznych bez konieczności stosowania leków. W przypadku nawrotu objawów, może być konieczne ponowne włączenie terapii medycznej. Dodatkowym wsparciem dla poprawnego funkcjonowania układu trawiennego może być preparat Canifelox Gastro. Kompleksowa formuła na bazie unikalnych drożdży Yarrowia lipolytica i chlorelli jest dedykowana dla kotów dorosłych z zaburzeniami funkcjonowania przewodu pokarmowego. Drożdże Yarrowia lipolytica są doskonałym prebiotykiem, który wpływa na poprawę trawienia i wchłaniania substancji odżywczych oraz ma korzystny wpływ na florę przewodu pokarmowego (w tym zmniejszenie ilości biegunek i działanie profilaktyczne zapobiegające ich występowaniu). Drożdże Yarrowia lipolytica zawierają w swych ścianach betaglukany i mannany – związki silnie stymulujące układ immunologiczny.