Zapobieganie chorobom układu kostnego u szczeniąt
Powszechnie wiadomo, że kluczowymi czynnikami żywieniowymi decydującymi o zdrowiu szczeniąt jest dieta. Właściwy wzrost i rozwój szkieletu będą zależne ilości dostarczanej im energii, a także ilości wapnia, fosforu czy odpowiedniego ruchu.
Układ kostny szczeniąt jest delikatny. Dlatego szczególnie w tym etapie życia należy przestrzegać zasad:
- Unikanie przeciążania na spacerach
- Unikanie biegania po śliskich powierzchniach
- Ograniczać poruszanie się po schodach
Zapotrzebowanie na energię
W początkowym okresie życia aż do czasu osiągnięcia przez pupila 50% planowanej masy ciała, powinien otrzymywać 3-krotną ilość spoczynkowego zapotrzebowania energetycznego zwierząt dorosłych. Następnie podaż energii spada do 2,5krotności do czasu aż szczenię osiągnie 80% planowanej masy ciała. Ważne jest żywienie pupila zgodnie z zaleceniami, ponieważ dostarczanie zbyt dużej ilości energii doprowadzi do nadwagi. Utrzymanie psa w dobrej kondycji jest priorytetem. Zbyt dobrze wyglądające szczenięta mają predyspozycje do chorób ortopedycznych.
Wapń
Podaż wapnia jest niezbędna do prawidłowego rozwoju kości. Zapotrzebowanie na wapń u szczeniąt wynosi w karmie 0,7-1,2%. Stosunek Ca:P powinien się zawierać w stosunku 1:1 do 1,5:1. Najnowsze badania pokazują, że najważniejsza jest prawidłowa ilość wapnia w diecie, niż jego stosunek do fosforu.
Niedobór wapnia będzie skutkował chorobami ortopedycznymi. Natomiast nadmiar wapnia w okresie wzrostu może wystąpić podczas gdy żywimy psa zbilansowaną karmą i dodatkowo suplementujemy go mieszankami paszowymi z wapniem. Wówczas dochodzi do spowolnienia wzrostu.
Aktywność fizyczna
Większość szczeniąt jest bardzo aktywna, chce ciągle biegać i się bawić. Zapewnienie optymalnego bilansu między ruchem i odpoczynkiem to istotna kwestia. Długodystansowe biegi, twarda powierzchnia, niekontrolowane poślizgi mogą skutkować uszkodzeniami i prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych.
Żywienie, odpowiednia aktywność fizyczna oraz dbanie od początku o kości i stawy będą procentować w przyszłości. Dzięki nim można znacznie ograniczyć kontuzje i poważne urazy oraz poprawić komfort psa seniora. Zadbaj o układ kostno-stawowy swojego pupila!