Oczami psa – czyli jak pies widzi świat
Od dawna wiadomo, że głównym zmysłem psa jest węch, który jest 10 000 razy bardziej czuły niż u ludzi. Jest dominujący i wyjątkowy, pozwala odczuwać zapachy, które dla nas są zupełnie niewyczuwalne. To dzięki niemu psy zbierają informacje o otoczeniu. Zatem czy wzrok jest ważny dla psa? W jakich barwach widzą Świat? Czy otocznie oglądane oczami naszego pupila różni się też od tego, jak my je odbieramy?
Początkowo uważano, że psy widzą Świat w biało-szaro-czarnych barwach. Wynikało to z faktu, że nie reagowały na niektóre kolory. Zespół naukowców ze Stanów Zjednoczonych wykonał wnikliwe badania narządu wzroku u psów. Wykazały, że w siatkówce oka umieszczone są dwa receptory, które odbierają odcienie żółtego oraz niebieskiego przez mózg. Z tego względu oko psów jest dichromatyczne i stąd wynikają różnice w postrzeganiu kolorów. Człowiek posiada trzy receptory i percypuje barwy trichromatycznie. Ludzie rozróżniają kolor: fioletowy, niebieski, pomarańczowy, żółty, czerwony, zielony i mieszanki ich mieszanki. Daje to możliwość widzenia ogromnej palety kolorów. Psy nie są w stanie widzieć tak dużego spektrum, ponieważ postrzegają Świat w barwach żółto-niebieskich, nie rozpoznają koloru czerwonego oraz nie widzą równie ostro jak ludzie. Najprościej zobaczyć te różnice na przykładzie tęczy. Ludzie widzą w niej kolor fioletowy, niebieski, niebiesko-zielony, zielony, żółty, pomarańczowy i czerwony. Natomiast psy dostrzegają granatowy, niebieski, szary, jasnożółty, ciemnożółty, ciemny szary.
Przystosowanie ewolucyjne wpłynęło na rozwój oka u psa. Z anatomicznego punktu widzenia można wyróżnić specyficzne cechy, które pomagają im dobrze widzieć w ciemności. Dzięki temu psom wystarczy zaledwie jedna czwarta światła, która jest potrzeba człowiekowi, aby widzieć po zmroku. Większe źrenice, wpuszczają dodatkowe światło do oka, nawet gdy jest na wysokim poziomie. Psie oko ma w sobie o wiele więcej pręcików niż ludzkie oko – to właśnie one pomagają im widzieć w ograniczonym dostępie do światła. Błona odblaskowa (tapetum lucidum) daje im zdolność do dobrego widzenia w ciemności. Mają ją wszystkie zwierzęta polujące. Działa jak reflektor, łatwo można zauważyć, że oczy psa i kota wydają się, jakby świeciły.
Aby, zrozumieć jak nasz pupil widzi Świat, należy zwrócić uwagę na perspektywę, z której obserwuje przedmioty oraz na szerokość jego pola widzenia. U ludzi jest to 180°, a w psa 240-270° u kota 200°. Owczarki niemieckie, rottweilery, sznaucery miniaturowe mają predyspozycje do krótkowzroczności, czyli ostro widzą przedmioty, które znajdują się blisko nich, natomiast te w oddali są rozmyte. Zaś psy myśliwskie są dalekowzroczne i doskonale widzą to co jest w oddali.
Czy kolor zabawek ma znaczenie? Wyrazisty, czerwony materiał atrakcyjny dla ludzkiego oka dla psa będzie trudny do zauważenia, może go odebrać jako ciemny brąz. Przy wyborze zabawek pomyśl, jaki kolor będzie odpowiedni dla Twojego pupila, psy preferują żółte piłeczki tenisowe, a czerwone lub różowe nie są równie atrakcyjne. Możesz sam się przekonać, który wariant Twój pies wybierze.
Podobnie jak u ludzi, wraz z wiekiem wzrok u psów staje się coraz gorszy. Często nie zauważają przedmiotów w domu, mają problem ze znalezieniem rzuconej piłki, gubią się na spacerze. Dieta bogata w luteinę, taurynę, β-karoten, zeaksantynę, przeciwutleniacze, witaminy A, E i C, chrom, selen, cynk. może zmniejszyć ryzyko wystąpienia chorób oczu i poprawić jakość widzenia.
Ludzie używają wzroku do obserwacji, rozeznania, oceny sytuacji, zaś psy potwierdzają coś, co zostało odkryte za pomocą zmysłu węchu i słuchu. Ich niesamowitą umiejętnością jest automatyczna, niemal natychmiastowa reakcja na ruch. Dlatego są częstymi przewodnikami ludzi niewidomych. Wiedzę dotyczącą sposobu widzenia naszego pupila możemy wykorzystać podczas nauki aportowania. Przy wyborze zabawki zwróćmy uwagę, czy widziany przez naszego psa kolor piłki i podłoża (trawy, piasku) nie są podobne, przykładowo pomarańczowa zabawka będzie się zlewać z trawą. Pupil nie będzie łatwo jej dostrzegał, więc czas nauki komendy znacznie się wydłuży, a jej utrwalanie nie będzie zadowalające. Zapewnienie kontrastu sprawi, że będzie ona bardziej atrakcyjna dla psa i łatwo zauważalna.