Odrobina luksusu jak pomóc psiemu staruszkowi
Każdy pamięta szczenięcy okres swojego pupila, jego młodzieńczy wigor, długie spacery i nieskończone zabawy. Po wspólnie spędzonych latach zauważamy, że czas nie działa na jego korzyść. Ma problemy kostno-stawowe i jest mniej aktywny. Wówczas zaczynamy się zastanawiać, jak można mu pomóc.
Zwyrodniająca choroba stawów (osteoarthritis – OA) prowadzi do nieodwracalnych uszkodzeń chrząstki stawowej. Towarzyszący przewlekły ból sprawia, że pies kuleje, a krótki spacer to dla niego nie lada wyzwanie. Schorzenie dotyczy 20% psów, jest dużo częściej obserwowane w podeszłym wieku. Objawami, które mogą, o nim świadczyć jest kulawizna, która nasila się kiedy jest chłodniej, trudność w chodzeniu po schodach, chód staje się sztywny. Leczenie pacjenta ma na celu kontrolę bólu, poprawę zakresu ruchów w stawach, spowolnienie postępu choroby oraz poprawę jakości życia. Prężnie rozwijający się rynek zoologiczny oraz weterynaryjny oferują coraz to nowsze suplementy, które są przebadane naukowo i dowodzą skuteczności leczenia osteoarthritis. Jest to szansa na przywrócenie sprawności pupilowi. Odpowiednia dieta, suplementacja oraz kuracja lekami przeciwzapalnymi to podstawa, jednak warto wziąć pod uwagę terapię wspomagającą – rehabilitację.
Ostatnimi czasy powstaje wiele gabinetów, które oferują rehabilitację zwierząt. Głównym założeniem zabiegów jest ograniczenie dolegliwości bólowych, zwiększanie masy mięśniowej, kontrolowanie masy ciała, stymulacja metabolizmu chrząstki w stawach. Gabinety oferują wiele zabiegów, ale to zoofizjoterapeuta dobiera indywidualny plan zajęć na podstawie badań. Kinezyterapia polega na nauce psa zachowania prawidłowego wzorca ruchowego poprzez aktywne ćwiczenia wspomagane biernymi na przykład rozciąganiem lub masażem. Ćwiczenia rozciągające zwiększają ruchomość stawów i elastyczność tkanek, eliminują skurcze i nadmierne napięcie. Masowanie poprawia ukrwienie mięśni, stają się elastyczne oraz bardziej wytrzymałe. U starszych psów często obserwuje się spadek masy mięśniowej. Specjaliści dla takich pacjentów przewidują terapię wodną. Wypór wody sprawia, że stawy są mniej obciążone niż na lądzie, a ból przy poruszaniu się zostaje złagodzony.
Laseropunktura lub laseroterpia przynoszą bardzo dobre efekty w przypadku zwierząt z problemami ortopedycznymi, w tym z chorobą zwyrodnieniową stawów. Jest to zabieg, który można przeprowadzać bez skutków ubocznych, a dedykowany jest dla wszystkich pacjentów. Laseroterapia polega na stymulacji tkanek za pomocą światła laserowego. Zabieg ma działanie przeciwzapalne, przeciwbólowe, przyspiesza regenerację, przyspiesza gojenie ran.
Magnetoterapia jest skierowana dla psów mających obrzęki w okolicy stawów lub stany zapalne oraz odczuwających ból. Jest polecany jako terapia wspomagająca przy uszkodzeniach mięśni, więzadeł, bólach kręgosłupa. Efektem zabiegu jest przyspieszenie gojenia tkanek, dzięki zwiększeniu przemiany materii w komórkach. Działanie magnetoterapii wpływa na wzrost kolagenu, kreatyny i innych białek pobudzających wzrost kości.
Zabiegi muszą być przeprowadzane przez specjalistę. Właściciel rehabilitowanego psa nie może sam się podejmować rehabilitacji pupila. Może mieć to odwrotny skutek. Możemy poprosić, aby nauczono nas jak wykonywać w domu ćwiczenie z psem, jednak musimy być w pełni świadomi anatomii psa oraz jego fizjologii. Jeżeli nie posiadamy takiej wiedzy, zapytajmy, jak możemy w bezpieczny sposób pomóc pupilowi w domu. Zoofizjoterapeuta wskaże nam czynności, które będziemy mogli wykonywać bez obaw o konsekwencje.