Zadbaj o odpowiednią dietę szczeniaka
Szczenięta kojarzą nam się przede wszystkim z urokiem. Któż nie lubi małych piesków, ciągnących się nawzajem za ucho, czy radośnie ganiających po pomieszczeniu? Okres szczenięcy to jednak najbardziej wymagający czas w rozwoju psa. Właściciel powinien wiedzieć, że zapewnienie pieskowi odpowiedniej opieki będzie miało wpływ na jego zdrowie w życiu dorosłym. Szczególnie ważny jest wzrost szczeniaka i odpowiednia aktywność. Jak zatem karmić szczeniaka, by nie dopuścić do późniejszych problemów wynikających z zaburzeń wzrostu – np. ortopedycznych?
Do momentu odłączenia od matki:
Każdy hodowca lub opiekun suki w ciąży powinien wiedzieć, że początkowym pokarmem szczeniąt jest siara, a następnie – do ok. 4 tygodnia życia – mleko matki. Maluchy przyjmują go ssąc gruczoł sutkowy matki, a wydzielina z niego bogata jest w składniki odżywcze, przeciwciała, hormony, czy enzymy. Po tym okresie można wprowadzić dokarmianie, by nauczyć szczenię, że istnieje inny pokarm niż mleko. Warto również wiedzieć, że powolne wprowadzanie pokarmów stałych pomoże szybciej rozwinąć układ pokarmowy. Należy jednak unikać mleka krowiego, zazwyczaj stosuje się produkty mlekozastępcze, ze względu na dużą różnicę w składnikach odżywczych pomiędzy mlekiem krowim a mlekiem suki.
Od momentu odsadzenia:
Pomiędzy 6 a 8 tygodniem życia następuje czas, gdy całe żywienie szczeniaka ulega zmianie. Nie powinna to być jednak zmiana drastyczna, dlatego tak ważne jest dokarmianie i przyzwyczajanie szczeniaka do innego pokarmu w okolicach czwartego tygodnia.
Dla nowego właściciela, przyjmującego szczenię w tym czasie, najważniejszym jest fakt by nie zmieniać żywienia z domu rodzinnego przynajmniej przez pierwsze 7-14 dni. Nagła zmiana połączona ze stresem zmiany otoczenia może przyprawić malucha o zaburzenia pokarmowe, najczęściej biegunkę.
Jak często powinno się karmić szczenię?
- 6-8 tydzień – 5-6 razy na dobę
- W 3 miesiącu – 4 razy na dobę
- W 5 miesiącu – 3 razy na dobę
- W 7 miesiącu – 2 razy na dobę
Granica 7 miesiąca jest jednak dość płynna ze względu na potrzeby szczeniaka. Warto wiedzieć, że psy ras małych osiągają dorosłość w wieku 8 do 10 miesięcy, natomiast przedstawiciele ras dużych i olbrzymich od 12 do 18 miesiąca życia.
Co podawać?
Przede wszystkim od czasu przebywania u hodowcy, szczenię powinno być przyzwyczajane do zbilansowanej karmy, pokrywającej jego zapotrzebowanie na białko, tłuszcz, składniki mineralne, a przede wszystkim na energię. Wartości te powinny być dobierane do konkretnej rasy, wielkości, czy momentu rozwoju w życiu psa. Dodatkowo w okresie szczenięcym można już rozpocząć suplementację, np. za pomocą takiego produktu jak gastro dog, który wspomaga proces trawienny. Wprowadzenie suplementacji warto jednak skonsultować z lekarzem weterynarii, gdyż częstym błędem jest zbyt duża ilość składników witaminowo-mineralnych w diecie. Nie warto także spieszyć się z przechodzeniem na karmę dla psów dorosłych, ponieważ zbyt szybko podjęta zmiana tego typu może doprowadzić do otyłości.
W przypadku karmienia produktami domowymi istnieje znacząca wątpliwość czy jest to wybór właściwy na okres szczenięcy. Wynika to z braku znajomości dokładnego zapotrzebowania zwierzęcia na składniki odżywcze. Jeśli jednak właściciel chciałby podjąć się tak trudnego wyzwania, warto przede wszystkim zgłębić wiedzę o składnikach odżywczych i w czym występują, m. in. szczeniętom powinno się podawać różne rodzaje mięsa, wzbogacać dietę w składniki roślinne i suplementować wapń dla prawidłowego wzrostu.
Żywienie szczenięcia jest zatem najważniejszym etapem tego procesu w jego rozwoju. Liczy się dobór karmy, odpowiednich składników żywienia domowego, czy właściwej suplementacji. W przypadku zdrowej diety, nie należy także zapominać o aktywności fizycznej, spacerach, które pozwolą zarówno na prawidłowy rozwój kości i mięśni, ale także na zdrowy przebieg trawienia.