Owczarek Collie – co powinieneś o nim wiedzieć?
Owczarki collie, czy owczarki szkockie długowłose najbardziej spopularyzowany został przez film „Lassie, wróć”, gdzie prezentuje się jako niezwykle mądra, pojętna i lojalna wobec człowieka rasa. Film wielokrotnie był wznawiany, stąd znany jest ludziom z różnych pokoleń. Owczarki szkockie zyskały również sławę dzięki międzynarodowym programom rozrywkowym typu talent show, jak i poprzez światowej klasy wystawy; w obu wypadkach rasa ta wykazuje niezwykłe posłuszeństwo, ale także ujmującą urodę. Nie dziwne zatem, że często przychodzi na myśl jako wybór pierwszego psa lub pupila odpowiedniego dla rodziny. Zanim jednak podejmiesz decyzję o zaopiekowaniu się przedstawicielem tej rasy, warto poznać kilka informacji na jego temat.
Wygląd
Owczarki collie należą do psów dużych, osiągając około 56-61 cm wysokości w kłębie u samców i 51-56 cm u suk. Charakteryzuje go bujną sierść o długim włosie o dwóch warstwach, dzięki czemu wydaje się dużo większy niż jest w rzeczywistości. Włos jest na tyle gęsty, że trudno zobaczyć u psa skórę. Na szyi występuje obfity żabot oraz kryza, tylna część przednich kończyn posiada bogate frędzle, natomiast na tylnych kończynach zauważalne są tzw. „portki”. Ogon również jest obficie owłosiony, jedynie na głowie i kufie sierść jest krótka i przylegająca. Zwykle występują trzy typy umaszczenia owczarków szkockich: śniade i śniade z białym, trójbarwne oraz niebieskie marmurkowe, występują także białe znaczenia. Sierść ta wymaga bardzo regularnego szczotkowania, często tworzą się kołtuny, a także kilka razy w roku rasa ta przechodzi okres linienia. Jego budowa powinna być zaskakująco proporcjonalna. Ogon w momencie pobudzenia unosi się nieznacznie, ale nigdy ponad linię grzbietu. Kościec określa się jako umiarkowanie mocny, dlatego by chronić psa przed zwyrodnieniami kostnymi lub stawowymi, warto wzbogacić dietę zwierzęcia o suplement mobility.
Charakter
Warto wiedzieć, że współczesne owczarki collie są potomkami długoletniej tradycji psów pasterskich. Być może stąd bierze się jego ogromne przywiązanie do człowieka, mimo, że obecnie uważane są za jedne z psów najbardziej eleganckich i wyrafinowanych. Zwykle psy te są niezwykle sympatyczne, delikatne, pozbawione agresji i opiekuńcze wobec dzieci. Czują się częścią stada, co ciekawe – nie lubią podniesionych głosów, zatem jeśli w rodzinie trwa jakaś awantura, mogą pokazać, że im się to nie podoba. Owczarki szkockie są uczuciowe, niezwykle wrażliwe lubią znajdować się w centrum uwagi lub przynajmniej być dostrzegane, a wyrządzoną krzywdę pamiętają bardzo długo. Bardzo chętnie współpracują z człowiekiem i są niezwykle zdolne w przyswajaniu komend. Czy wiedziałeś, że filmowa Lessie opanowała ich ponad 300? Ma to jednak swoje plusy i minusy, ponieważ inteligencja tego psa nie zawsze znajduje zaspokojenie w posłuszeństwie. Collie szybko uczą się sztuczek takich jak otwieranie drzwi, przeskakiwanie przez płot, kradzież jedzenia ze stołu, dlatego warto jednak poświęcać mu czas, by nie nabrał złych nawyków. Lubią otwartą przestrzeń, dużą aktywność fizyczną, dlatego nie nadają się do kojca, czy budy, ponieważ ograniczone pole manewru może odebrać im radość życia i przysporzyć dużego stresu. Wbrew swojej delikatnej naturze nie jest to jednak pies lękliwy, charakteryzuje się dużą ciekawością, a z powodu przywiązania do stada może się czuć w obowiązku go bronić. Z tego powodu warto wiedzieć, że są to psy niezwykle czujne, które ze snu budzi każdy szelest… o którym może oznajmić właścicielom głośnym szczekaniem.
Zdrowie
Przeciętnie owczarki szkockie długowłose cieszą się bardzo dobrym zdrowiem i są długowieczne; kilkanaście lat u boku właściciela to średnia długość ich życia. Rzadko cierpią na dysplazję stawową, choć ich układ kostny należy obserwować – ruch powinien być właściwie dopasowany do danego osobnika. Charakterystyczne dla rasy są jednak schorzenia oczu, zwłaszcza zanik siatkówki a także delikatny układ pokarmowy. Z tego powodu powinno się im zmieniać karmę jak najrzadziej, a jeśli już to stopniowo. Niektóre osobniki mogą wymagać gotowania domowego, ale zdarza się to rzadko. Collie mogą również być nadwrażliwe na niektóre leki, dlatego warto zrobić im w okresie młodości testy na substancje lecznicze, których nie może przyswajać.
Czy warto zatem przygarnąć owczarka collie?
Oczywiście, że tak! Trzeba to jednak zrobić z pełną świadomością tego, że są to psy niezwykle kochane, które samych siebie traktują jak członków rodziny, kochają dzieci, bardzo szybko się uczą, a swoją łagodnością mogą roztopić niejedno zmrożone serce. Z drugiej jednak strony ich sierść może być trudna w pielęgnacji, są obietnicą zaangażowania na wiele lat, a ich inteligencja może sprawiać nam pewne drobne kłopoty. Jeśli jednak te minimalne problemy nie zdołały zniechęcić czytelnika tego artykułu, to jest to rasa idealna dla niego.