Owczarek niemiecki – co powinieneś o nim wiedzieć
Owczarki niemieckie to jedna z najpopularniejszych ras na świecie. Jedna z najczęściej występujących w filmach i serialach telewizyjnych, kojarząca się nam najczęściej z niezwykle mądrymi psami policyjnymi, ratownikami, czy wiernymi partnerami. W Polsce rozwój ich popularności przypada na lata 60. XX wieku dzięki Szarikowi z serialu „Czterej pancerni i pies”, a także Cywilowi z „Przygód psa Cywila” – bohaterów polskich seriali; psa towarzyszącego załodze czołgu „Rudy” oraz psa milicyjnego. We współczesnych mediach również najczęściej występuje w podobnych rolach. Dzięki temu rasa stała się niezwykle popularna wśród gospodarstw domowych, psy te zarówno dobrze współpracują jako członkowie familii, ale także jako stróże danego terenu. Jeśli zatem planujesz wzbogacić swoje życie o osobnika tej rasy lub już go masz i chciałbyś lepiej zrozumieć – ten artykuł jest dla ciebie.
Jak powinien wyglądać przeciętny owczarek niemiecki?
Na początek warto wiedzieć, że psy tej rasy należą do typów dużych. Wysokość w kłębie wynosi od 55 do 65 cm, gdzie zazwyczaj psy są wyższe od suk. Ciężar ciała w okresie dorosłym zazwyczaj przekracza 30 kg. Utożsamiane z wilkami przez podobną budowę ciała, charakteryzują się sierścią czarną podpalaną, aczkolwiek jej podpalane fragmenty mogą być rozłożone bardzo różnie, zazwyczaj w dolnej partii ciała: kończyny, podbrzusze, kufa, czy okolice odbytu. Dopuszczalne są jednak inne typy sierści: czarne, szare lub czaprakowe z czarną maską. Jego ciało zbudowane jest z grubych kości, a sylwetka – atletyczna – opiera się na bogatych mięśniach, w jego postawie nie ma jednak śladów ociężałości. Głowa w kształcie klina z dość długą kufą, nos czarny, mocne uzębienie. Występują osobniki długowłose i krótkowłose.
Jak wygląda typowe zachowanie i charakter owczarka?
Psy te najczęściej są wykorzystywane w policji ze względu na wytrwałość, odwagę i posłuszeństwo. Owczarki szybko uczą się komend, a ponadto są chętne do współpracy z człowiekiem. Doskonale opiekuje się dziećmi, choć ze względu na gabaryty, zabawę z małymi dziećmi powinna nadzorować osoba dorosła. Psy te są również bardzo oddane swojemu przewodnikowi. Choć mogą charakteryzować się dużym temperamentem, często okazują opanowanie i zrównoważenie, osobniki rzadko bywają tchórzliwe lub agresywne. Mogą zaatakować właściwie tylko w obronie „swojego” człowieka.
Żywienie
W diecie owczarka dużo zależy od jego aktywności fizycznej. Im większe zużycie energii – jak u psów sportowych czy służbowych – tym bardziej treściwe i kaloryczne powinno być pożywienie. W związku z tym u psa domowego, wychodzącego tylko na spacery, posiłku powinno się dopasowywać inaczej. Około 75% pożywienia powinno opierać się na mięsie, podawanym w postaci surowej lub w suchej karmie dopasowanej do rasy i wieku zwierzęcia. Pozostała część powinna opierać się na warzywach, owocach i wypełniaczach typu makaron lub ryż. Warto sprawdzić skład podawanej karmy – być może nie trzeba dodawać do niej dodatków, jeśli warzywa i inne składniki są już w niej zawarte. Oczywiście można przygotowywać owczarkom posiłki domowe, jest to jednak trudne zadanie ze względu na potrzebę suplementacji, zmieniającą się także z wiekiem. Młode potrzebują w swojej diecie więcej białka i tłuszczu niż psy dorosłe.
Zdrowie i pielęgnacja
Jedną z najczęstszych chorób występujących u owczarków niemieckich jest dysplazja stawowa. Zaleca się zrobić prześwietlenie w jej kierunku, jak najszybciej, gdy tylko pies przestanie rosnąć. Wynika to z budowy ciała tego typu psów, ale ma na to wpływ także genetyka oraz masa ciała, suplementacja, czy ruch. Nie należy bagatelizować tego badania – dysplazja polega na nieprawidłowym ukształtowaniu panewki i główki kości ze względu na rozluźnienie więzadeł, najczęściej występuje w stawie biodrowym, co sprawia zwierzęciu ból przy chodzeniu, czy innych czynnościach ruchowych. U szczeniąt nie widać zwyrodnień, dlatego należy poczekać do odpowiedniego momentu. W tym czasie jednak można wspomóc psa odpowiednią suplementacją, jak mobility – kompleksową formułą wspierającą stawy, ścięgna i kości u psów. Dbanie o sierść owczarków niemieckich nie należy jednak do kłopotliwych, należy pamiętać o jak najczęstszym wyczesywaniu oraz przygotować się, że rasa ta obficie linieje dwa razy do roku. Tak jak i wszystkie inne psy, owczarki trzeba zaszczepić przeciw chorobom zakaźnym.
Zatem owczarki niemieckie to psy bardzo wszechstronne i niezwykle pojętne. Sprawdzą się zarówno jako członkowie rodziny, jak i psy służbowe, sportowe, a także na wystawach, jeśli posiadają rodowód. Znając te rasę lepiej, mamy szansę przemyśleć, czy wybór takiego psa jest odpowiedni dla naszych warunków, możliwości finansowych, ale także dla naszej przyszłej współpracy z czworonogiem.