Jak nauczyć psa chodzenia na smyczy?
Nowy, czworonożny domownik wymaga od właściciela wiele zaangażowania i pracy. Zmiana nawyków i przyzwyczajenie się do obecności czy współpracy z psem w domu, a także zrozumienie jego osobowości, temperamentu to tylko jedna strona medalu. Równie dużym wysiłkiem będzie nauczenie psa posłuszeństwa i konkretnego typu zachowań, które ułatwią nam dalszą wspólną egzystencję. Jednym z nich jest wychodzenie na spacery, a co się z tym wiąże – chodzenie na smyczy.
Krok 1 – Kupujemy smycz
Zanim w ogóle będziemy mogli zacząć naukę wychodzenia na spacery na smyczy, potrzebujemy podstawy, czyli samej smyczy. Powinna ona być mocna, funkcjonalna i bezpieczna, by pies nie zerwał się, nie mógł jej przegryźć, ale także, by nie stała mu się krzywda podczas spaceru. Warto zapytać specjalisty o odpowiednią długość smyczy w stosunku do wieku i rasy psa, by można było zwierzaka kontrolować, ale jednocześnie nie ograniczać mu swobody do minimum. Po wybraniu smyczy, należy zastanowić się także nad obrożą. Obecnie najpopularniejsze robi się z taśmy polipropylenowej, która, przede wszystkim, nie rani czworonoga. Jej rozmiar również należy dobrać do wielkości i rasy psa, by nie była zbyt luźna – nie mogła się zsunąć – ale także, by nie doszło do sytuacji przyduszenia. W etapie początkowym nauczania chodzenia na smyczy lepiej wykorzystać obrożę niż szelki, w związku z tym, że szelki zmniejszają kontakt między psem a właścicielem. Jednak i na nie przyjdzie pora, kiedy opiekun i czworonóg będą się już dobrze rozumieli na spacerach.
Krok 2 – Nowe akcesoria
Początkowo psa należy przyzwyczaić do nowych rzeczy. Przed założeniem obroży pozwól szczeniakowi ją dokładnie obwąchać – noszenie jej będzie dla niego zupełnie nową sytuacją i początkowo może jej nie rozumieć, próbować się pozbyć obroży z szyi, dlatego należy zadbać, by ta czynność była dla niego jak najbardziej komfortowa. Odwrócić uwagę mogą smakołyki, samo nagradzanie może stworzyć także dobre skojarzenie z samą czynnością nakładania obroży. Warto jednak pamiętać, żeby co jakiś czas sprawdzać, czy nie robi się ona za ciasna, szczeniaki rosną bardzo szybko. Smycz oczywiście również można dać do obwąchania, ale należy uważać, by pies nie potraktował jej jako zabawki, nie zaczął jej gryźć, ani przeciągać.
Krok 3 – Ćwiczymy w miejscu
Początkowo najlepiej uczyć zwierzaka chodzenia na smyczy jeszcze w domu. Uczymy go przytrzymywania, łapiąc palcami za obrożę i stojąc w miejscu, drugą ręką można próbować powstrzymać go przed wierceniem się. Za każdym razem, gdy spokojnie ustoi w napiętej obroży należy go pochwalić i nagrodzić smakołykiem. Warto jednak wiedzieć, że nawet ta prosta czynność może być dla zwierzaka bardzo stresująca, zatem nie powinniśmy go zmuszać i ciągnąć na siłę. Jeśli wiemy, że nasz szczeniak nie należy do najodważniejszych i nawet takie ćwiczenie może spowodować dużo nerwów, warto suplementować go produktem takim jak calm dog&cat, który łagodzi objawy stresu i niepokoju, co pozwoli mu się skupić na treningu i mniej odczuwać strach. Jeśli pies opanuje już sztuczkę z obrożą, należy przejść do przypięcia smyczy. Przyzwyczajanie psa do niej powinno mieć formę dobrej zabawy, pełnej nagradzania i pochwał. Celem tego jest stworzenie jak najlepszych skojarzeń ze smyczą. Nie można jednak mylić tego z przedstawieniem smyczy jako zabawki: czworonóg nie powinien jej gryźć, czy ciągnąć.
Krok 4 – Wychodzimy na spacer
Ćwiczenia na świeżym powietrzu będą trudne dla szczeniaka, ponieważ z jego punktu widzenia, świat na zewnątrz jest niezwykle ciekawy. Kluczem do nauki chodzenia na smyczy są dobre skojarzenia stworzone wcześniej (w poprzednim kroku), ale także trzymanie psa przy nodze. Swobodę i luźną smycz można wprowadzać z czasem, gdy zarówno właściciel, jak i czworonóg nauczą się współpracy na spacerach. Jak to zrobić. Przejdź kilka kroków do przodu i zawołaj psa by poszedł za tobą, jeśli ci towarzyszy, pochwal go i nagródź. Jeśli stoi lub ciągnie, zawróć, zignoruj go i poczekaj aż do ciebie przyjdzie – dopiero wtedy może dostać nagrodę. Nie należy denerwować się ani wściekać na to, że szczeniak ciągnie w inne strony; jest jeszcze młody i wiele elementów rzeczywistości może go rozpraszać. Dlatego trzeba wykazać się cierpliwością i wyrozumiałością.
W tych czterech prostych krokach nauczysz psa jak chodzić na smyczy. Warto pamiętać, że istnieje przewidziany okres od którego psy mogą wychodzić na spacery, związany ze szczepieniami – na spacerze bowiem zwierzak ma dużo większe szanse zarazić się chorobami zakaźnymi. Najlepiej zatem uczyć go, kiedy będziesz już pewny, że jego zdrowie jest zabezpieczone.