Domowa rehabilitacja psiego seniora
My, ludzie mamy takie powiedzenie, że „starość się Panu Bogu nie udała”. Mówimy tak, bo starość wydaje nam się utratą godności poprzez fakt, że nie jesteśmy już w stanie sami pewnych rzeczy zrobić. Nasze psy uczą nas właśnie tego, że jesteśmy w głębokim błędzie. Psi senior często początkowo nie ma świadomości, że nie może biegać tak szybko, nie przeskoczy już niektórych przeszkód, nie ma takiej sprawności fizycznej. Z czasem powoli przyzwyczaja się do tych rzeczy, akceptuje je i z radością przyjmuje pomoc od właściciela, o której wie, że jest mu potrzebna i rozumie ją jako kolejny etap zacieśniania waszej więzi. To tylko od nas samych zależy, czy ktoś wciąż zachowa godność w starości, niezależnie czy mówimy o psie, czy o człowieku. To my mamy szansę oferować pomoc i starać się, by nasz ukochany czworonóg nie tracił radości życia.
Kiedy u psa następuje okres starości?
Jest to kwestia bardzo indywidualna dla każdego z nich. Przeciętnie uznaje się, że starość u psa występuje, gdy wzrasta ryzyko zapadnięcia na niewydolność nerek. Dla psów małych ras jest to wiek w okolicach lat 12, u psów średnich – 10, rasy duże i olbrzymie – 8 i 9 rok życia. Niestety okres przekwitania u zwierząt stricte łączy się ze zwiększeniem prawdopodobieństwa wystąpienia różnych chorób. Mamy tu na myśli, wcześniej wspomnianą, niewydolność nerek, choroby wieńcowe, zaburzenia endokrynologiczne, choroby wątroby, jak i najbardziej interesujące nas w tym artykule – zwyrodnienia stawów.
Ruchowość u psich staruszków
Seniorzy na czterech łapach mają tendencję do wszelkich zwyrodnień stawowych, objawiających się sztywnością chodu, nieregularnością lub kuleniem na konkretną kończynę. Zwyrodnienie to mikrouszkodzenia i nadżerki na powierzchni chrząstki, przez co powstają poważniejsze błędy w strukturze stawu, zmniejsza się ilość mazi, a także szpara stawowa. Warto jednak wiedzieć, że nie każdy wolniej chodzący psi staruszek musi mieć problemy z tą chorobą. Wraz z wiekiem występuje również zanik ruchowości, gdyż psy szybciej się męczą i wkładają mniej wysiłku w aktywność fizyczną. Dlatego zawsze warto, przy zauważeniu takich objawów, najpierw skonsultować się z weterynarzem – on poprzez badanie RTG powinien określić, czy stawy psa rzeczywiście są uszkodzone, powstają w nich ubytki, czy pies potrzebuje opieki specjalistycznej.
Aktywny psi senior
Istnieje stereotyp, że pies starszy lub posiadający właśnie zwyrodnienia stawowe nie powinien być zbyt aktywny. Właściciele zwykle tłumaczą to ograniczeniem doznań bólowych, nie mają jednak świadomości, że przy braku aktywności u psa zanikają również mięśnie, powstają także odleżyny, a pies może odzwyczaić się od załatwiania potrzeb na zewnątrz. Starszy pies również powinien być aktywny, a dobór ćwiczeń ruchowych, rehabilitacyjnych, czy samej aktywności zapewnia mu ruchomość stawów i ich poprawne działanie jeszcze przez długi czas. Jakie są domowe sposoby psiej rehabilitacji?
- Częstsze spacery, choć niekoniecznie bardzo długie – mięśnie psa stają się bardziej rozbudowane, postawa stabilniejsza, gwarantuje to także lepsze ukrwienie i szybszą regenerację chrząstek stawowych.
- Zabawa – może się to wydawać dziwne, ale częste, acz nieobciążające psa okresy zabaw fizycznych również są niezwykle potrzebne. Nie tylko dbają o kondycję umysłową psa, jako, że musi się on skupić na tej czynności, ale także o tę fizyczną.
- Masaże – wymagają odrobiny wprawy u właściciela, ale zmęczony pupil, nie mogący iść na spacer, będzie szczególnie wdzięczny – masaże zapewniają aktywność mięśni mimo tego, że pies nie wykonuje samej aktywności. Poprawiają ukrwienie, co przynosi szybszą regenerację (zarówno mięśnia po wysiłku, jak i stawu).
- Rehabilitacja dedykowana – wiele ćwiczeń domowych może zalecić lekarz weterynarii, czy psi fizjoterapeuta. Dzięki konsultacji z nimi, oprócz zabiegów profesjonalnych, przeprowadzanych w klinice weterynaryjnej, otrzymamy szereg zadań do wykonywania w domu, zarówno w trakcie leczenia psa z konkretnego zwyrodnienia, jak i po prostu przy utrzymaniu jego kondycji fizycznej.
Jako środek w profilaktyce zaburzeń układu ruchu polecamy produkt Canifelox Mobility. To kompleksowa formuła wspomagająca stawy, ścięgna i kości u psów. Zalecana dla psów dorosłych ze zmianami zwyrodnieniowymi układu ruchu, psów dużych ras w okresie wzrostu oraz jako środek w profilaktyce zaburzeń układu ruchu u ras szczególnie narażonych na te problemy. Karma uzupełniająca stworzona na bazie unikalnych drożdży Yarrowia lipolytica oraz mączki z kryla, wzbogacona w siarczan chondroityny, siarczan glukozaminy, MSM, witaminę C oraz mangan. Składniki czynne preparatu uczestniczą w syntezie kolagenu typu I i II.
- Drożdże Yarrowia lipolyticato źródło substancji czynnych korzystnie wpływających na procesy kościotwórcze, poprawiających gęstość mineralną kości, a także ich wytrzymałość mechaniczną.
- Mączka z kryla to bogactwo kwasów tłuszczowych w wysoko przyswajalnych połączeniach fosforolipidowych oraz astaksantyny, która wykazuje bardzo silne właściwości przeciwzapalne.
- Glukozamina i chondroitynato niezbędne składniki mazi i chrząstki stawowej, odpowiedzialne za prawidłowe odżywienie stawu.
- MSMto naturalne źródło siarki organicznej, która reguluje procesy wzrostowe, bierze udział w procesach metabolicznych tkanki kostnej i regeneruje tkankę łączną.
- Witamina Csprzyja prawidłowej produkcji kolagenu.
- Wapń, fosfor, magnez, mangan, miedź, cynk– minerały w wysoko przyswajalnych formach, spełniają istotną rolę w odbudowie i regeneracji układu ruchu.