Pies na wycieczce – czemu nie! Zobacz jak zapewnić psu bezpieczeństwo w podróży.
Wymarzony urlop lub wyjazd całą rodziną wcale nie musi oznaczać oddania czworonoga pod czyjąś opiekę na czas trwania wycieczki. Obecnie coraz więcej hoteli i ośrodków turystycznych (a nawet kawiarni i restauracji) staje się przyjazna psom, pozwalając na spełnienie wolnego czasu w towarzystwie ukochanego pupila. Co więcej, wspólny wyjazd to niesamowita frajda dla każdego zwierzaka, który lubi poznawać nowe miejsca i cieszyć się aktywnością na dużej, otwartej przestrzeni. Jak zabrać się do zorganizowania takiego wyjazdu i co będzie potrzebne w trakcie wspólnych wakacji?
Pierwszym krokiem jest dokładne prześledzenie oferty zarówno noclegowni, jak i przewoźników, tak aby upewnić się, że zwierzak nie będzie niemile widziany, lub wręcz potraktowany przedmiotowo. Przy wyborze noclegu warto zwrócić uwagę na to, czy w okolicy znajduje się miejsce, w którym bez problemu wyprowadzimy psiaka wcześnie rano, lub w razie wypadku.
Decydując się na środek transportu, wiele spraw musi zostać wziętych pod uwagę już w trakcie planowania. Priorytetem jest oczywiście zapewnienie pupilowi dostępu do czystej wody, którą możemy zabrać w butelce, lub posłużyć się poidłem turystycznym. W dłuższej podróży niezbędne jest zapewnienie psiakowi posiłku. Wydaje się to prostym zadaniem, jednak ważne jest, aby pamiętać o przymusowym postoju co 2-3 godziny, tak aby zwierzak mógł rozprostować łapy, co jest proste do zapewnienia w trakcie jazdy samochodem, jednak niemal niemożliwe do zrealizowania podczas długiej jazdy busem.
Przed wyborem środka transportu musimy mieć pewność, że będzie on komfortowy na pupila. Nie każdy pies czuje się dobrze jadąc pociągiem, a nawet może nie akceptować podróży samochodem. Krótka przejażdżka powinna pokazać, czy przemieszczanie się którymś z tych rozwiązań napawa milusińskiego lękiem.
Poniżej znajdują się informacje o najpopularniejszych sposobach podróży:
Samochód
Bezpieczeństwo pupila w aucie gra kluczową rolę. Do transporty większych psów potrzebujemy specjalnych basów bezpieczeństwa dedykowanych wielkości i masie pupila. Możemy także zdecydować się na skorzystanie z transportera, lub specjalnie przygotowanego do tego celu bagażnika. Małe psy natomiast najlepiej umieszczać wyłącznie w transporterze, przypiętym dodatkowo pasami lub zamocowanym na stałe w bagażniku. Problem stanowi nie tylko komfort i bezpieczeństwo samego pupila, lecz również kierowcy i reszty pasażerów. Podczas wypadku każdy niezamontowany na stałe, luźno przemieszczający się obiekt staje się śmiertelnym zagrożeniem, dodatkowo pies może rozproszyć kierowce np. wskakując na niego i doprowadzając tym samym do kolizji drogowej.
Pod żadnym pozorem nie zostawiamy psa samego w samochodzie, niezależnie od tego, czy wychodzimy jedynie na chwilę, czy zostawiamy mu otwarte okno. Każda krótka wizyta jaką planujemy, może się nieoczekiwanie przedłużyć, a samochód znajdujący się w cieniu w krótkim czasie może oświetlić pełne słońce. Taka sytuacja to śmiertelne zagrożenie dla czworonoga, który nie jest w stanie wydostać się z pułapki, a temperatura wewnątrz samochodu rośnie w zastraszającym tempie.
Samolot
Decydując się na podróż samolotem wraz ze swoim psiakiem najpierw należy zapoznać się z przepisami, jakie obowiązują zwierząt w kraju, do którego zmierzasz. Informacje te dostępne są na stronie Głównego Inspektoratu Weterynarii. Jeśli podróżujesz po krajach Unii Europejskiej musisz pamiętać, aby Twój zwierzak posiadał mikrochip służący do identyfikacji, oraz zabrać ze sobą książeczkę zdrowia wraz z informacją o aktualnych szczepieniach. Równie ważny jest paszport wystawiany przez lekarza weterynarii, poświadczający ważność szczepienia przeciw wściekliźnie.
Niestety niewiele linii zezwala na podróż samolotem wraz ze swoim psem, a zamiar jego transporty należy zgłosić liniom lotniczym znacznie wcześniej. W zależności od linii i wielkości czworonoga zwierzęta przewożone są na pokładzie samolotu, lub w luku bagażowym. Przeważnie małe psy mogą pozostać na pokładzie w specjalnym pojemniku, który wraz ze zwierzęciem nie powinien przekraczać 8 kilogramów. Każdego większego milusińskiego musimy przewozić w transporterze spełniającym kilka wymogów szczegółowo opisanych na wcześniej wspomnianej stronie Głównego Inspektoratu Weterynarii.
Pociąg
To bardzo wygodna forma podróży dla zwierząt, pozwalająca na ciągłe przemieszczanie się oraz zajmowanie miejsca u boku ukochanego właściciela. W przeciwieństwie do samolotu, jest również znacznie mniej stresująca. Do przewozu psa musimy jednak wykorzystać transporter, lub w przypadku większych temperatur – koszyk albo klatkę.