Jaki grzebień dla kota?
Każdy właściciel futrzaka wie, ile wysiłku kosztuje pozbycie się nadprogramowej sierści z domu. Kocie włosy znajdziemy wszędzie, na dywanach, ubraniu, meblach a nawet w jedzeniu! Co zrobić, aby sierść stała się mniej uciążliwa?
Codzienna pielęgnacja
Nie od dziś wiadomo, że koty to czyściochy, które dużą część swojego dnia spędzają na różnych zabiegach higienicznych. Pomimo pokrytego gęstymi wypustkami języka nie są one w stanie w pełni się wyczesać, co więcej w trakcie mycia nadmiar sierści jest przez nie połykany, powodując późniejszą niestrawność. Pielęgnacja kociego futra nie musi zabierać nam dużo czasu, ważne jednak, aby była ona regularna.
Przystosowana do potrzeb
Decydując się na zakup szczotki dla kota należy zastanowić się dokładnie nad jego futerkiem. Wśród kotów rasowych sprawa jest prosta, ponieważ mają one z góry ustalony typ futra, z kolei u dachowców najczęściej spotkamy się z niezbyt gęstą, krótkowłosą szatą.
Koty krótkowłose
To mało wymagające milusińskie, które równie dobrze zniosą pielęgnacje zwykłą szczotką, grzebieniem czy pudlówką. Decydując się na metalowe ząbki należy zwrócić uwagę, aby nie były one zbyt długie i sztywne, ponieważ źle dobrane mogą podrażniać skórę, z kolei zbyt krótkie nie wyciągną większości podszerstka. W przypadku kociaków mieszanych warto przyjrzeć się dokładnie sierści, podwijając ją delikatnie, aby zobaczyć jego spodnie warstwy. Bardzo możliwe, że zwierzak nie posiada zbyt wiele pod sierścią właściwą i intensywne wyczesywanie mogłoby uszkodzić futerko.
Koty długowłose
Ta sierść z tendencją do kudłacenia się wymaga sumiennej i cierpliwej pielęgnacji. Ciągnięty za włosy pupil w przyszłości stanie się niechętny do czesania, dlatego podczas zabiegów należy skupić się na tym, aby nie wyrywać mu futerka. W tym przypadku doskonale spisze się grzebień, ale tylko z metalowymi ząbkami, gdyż plastik elektryzuje się i pozostawia włoski w nieładzie.
Sfinksy
Choć mogłoby się wydawać, że zwierzęta ras łysych same załatwiają swoje sprawy, to chcąc utrzymać ich atrakcyjny wygląd również przyda im się odrobina pomocy. Oprócz specjalnych kąpieli, zapobiegającym gromadzeniu się wydzieliny na skórze, możemy pupilowi zafundować delikatne czesanie szczotką z włosia naturalnego. Wykonując go raz w tygodniu nie tylko oczyścimy zwierzaka z kurzu i łoju, lecz również uszczęśliwimy go tą dodatkową oznaką uwagi.
Furminator – nowość nie dla każdego
Furminatory opanowały rynek i w krótkim czasie stały się hitem sprzedażowym wśród produktów dla zwierząt. Dobrze dobrane i używane posiadają szereg zalet, lecz dedykowane są one wyłącznie dla zwierząt o gęstym podszerstku. Pomagają wydobyć martwe włosy spod sierści właściwej, pozostawiając ją nienaruszoną.
Niestety pierwsze próby z tym gadżetem mogą skończyć się przeczesaniem kota, prowadzącym do łysienia.
Specjalne potrzeby persa
Persy to rasa, która zachwyca swoim gęstym, długim i lśniącym futrem. Niestety przy takiej ilości pracy nie są one w stanie utrzymać swojej szaty we właściwym stanie. Pomocny w codziennej pielęgnacji okaże się dwustronny grzebień. Ważnym jest aby jedna strona wyposażona była w ząbki gęsto rozmieszczone, z drugiej strony zaś z dużymi odstępami. Oddalone od siebie druciki uporają się z dużymi skłębieniami bez wyrywania zdrowych włosków, z kolei gęstsza strona pozwoli na dokładne wyczesanie włosków oraz zapewni przyjemny masaż skóry. Chcąc dopracować fryzurę naszego zwierzaka przydatna okaże się również szczotka z włosia naturalnego, wygładzająca i nabłyszczająca kocie futerko.
Dieta cud
W trosce o zdrową szatę naszego pupila, powinniśmy zapewnić mu odpowiednią dietę, która nie tylko poprawi stan jego futra, lecz również zapewni ochronę dla jego skóry. Działanie kwasów omega pozwala na wygładzenie powierzchni włosa i wzmacnia jego strukturę, przeciwdziałając wypadaniu. Kompleksową ochronę opartą na naturalnych kwasach omega gwarantuje preparat Skin Cat od Yarrowia Canifelox. Skuteczność tej mieszanki paszowej opiera się na odpowiednim zbilansowaniu kwasów 3, 6 i 9 oraz witaminie E, spowalniającej procesy starzenia oraz wspierającej regenerację komórek.