Kiedy pies tyje?
Nadwaga to choroba cywilizacyjna, której skutki odczuwają nie tylko ludzie, ale też ich pupile. Dodatkowe kilogramy u psa mają fatalny wpływ na jego stawy i kręgosłup. Podobnie jak u ludzi mają też negatywny wpływ na układ krążenia, mogą również spowodować cukrzycę. O problemach z układem moczowym nie wspominając. Co powoduje, że zwierzaki zaczynają niebezpiecznie przybierać na wadze?
Kastracja, czyli dieta start
Jednym z powodów przez które psy tyją jest ich wykastrowanie/sterylizacja. Zwierzak już wkrótce po zabiegu zaczyna mieć większy apetyt, rosną też jego skłonności do magazynowania tłuszczu. Wszystko to razem sprawia, że o nadprogramowe sadełko nie trudno. W takiej sytuacji trzeba zadbać o to, by zwierzak nie otrzymywał zbyt dużych porcji, najlepiej by jadł karmę przeznaczoną specjalnie dla zwierząt po kastracji i sterylizacji. Powinien też mieć odpowiednio dużo ruchu, w zależności od swojego stanu zdrowia i wieku. Podjadaniu od opiekuna przy stole mówimy stop. Bardzo kaloryczne są przekąski między posiłkami, których ilość ciężko jest kontrolować.
Domowe jedzenie? Nie zawsze dobre
Jeśli przygotowujesz jedzenie dla swojego psa w domu, może to być bardzo dobre rozwiązanie. Zwierzak otrzyma wówczas świeży pokarm z zaufanego źródła. Musisz jednak pamiętać o tym, że posiłki te muszą być dobrze zbilansowane. Nie chodzi o to, by pies dojadał po nas schabowe i poprawiał makaronem z sosem.
Wyliczając ile białka, tłuszczu, węglowodanów, mikro- i makroelementów powinno znaleźć się w diecie czworonoga, trzeba wziąć pod uwagę wiele parametrów: jego rasę, wagę, wiek, tryb życia i stan zdrowia. By w diecie psa niczego nie zabrakło, warto do posiłku dodawać mieszanki paszowe Yarrowia Canifelox. Preparaty te bazują na unikatowych właściwościach drożdży Yarrowia lipolytica.
Nagroda a ciągłe dokarmianie
Jeśli pies jest w trakcie treningu, uczy się czystości, wykonywania poleceń, etc., powinno się go nagradzać. Bywa też, że właściciele mają zwyczaj podawania zwierzakowi małej przekąski, po wykonanym treningu (oczywiście, gdy pies nieco odpocznie) lub kiedy zachowa się on bardzo posłusznie i zdyscyplinowanie. Mała nagroda przyda się także po wizycie u lekarza (jednak nie od razu po zabiegu) oraz po strzyżeniu (zwłaszcza, jeśli pies za nim nie przepada).
Nie ma jednak sensu podawanie psiakom przekąsek w sytuacjach oczywistych. To, że pies przybiegnie na zawołanie nie powinno być nagradzane smakołykiem, inaczej już nigdy nie przyjdzie od razu, jeśli nie będzie mógł liczyć na coś do jedzenia. Także smętna i prosząca mina, gdy jemy obiad, nie powinna topić naszego serca – a wszystko to właśnie z miłości do psa i troski o jego zdrowie.
Choroby endokrynologiczne
Problemy z hormonami dotyczą nie tylko ludzi. Jedną z chorób hormonalnych u psów, które powodują tycie, jest Choroba Cushinga. Jej objawy to ogromne pragnienie u czworonogów (piją do tego stopnia dużo, że nie są wstanie wytrzymać nocy bez oddania moczu) i zwiększone łaknienie. Psy tyją także z powodu niedoczynności tarczycy i chorób w obrębie mózgu i podwzgórza.
Kiedy do lekarza
Do lekarza należy się udać szczególnie wtedy, jeśli tyciu zwierzaka towarzyszą inne objawy. Gdy pies ma zawroty głowy, jest osowiały lub po prostu zachowuje się inaczej, niż do tej pory, trzeba skonsultować się ze specjalistą. Podobnie należy postąpić, gdy dieta nie pomaga. Jeśli waga naszego pupila ani drgnie, może to oznaczać niezdiagnozowaną chorobę. I tak na przykład duży brzuch u psa może być wywołany nie przez objadanie się a przez wodobrzusze, powiększenie się narządów wewnętrznych lub w przypadku suczki… ciążę o której nie wie opiekun. Wzrost wagi mogą także wywoływać niektóre leki (np. te podawane na padaczkę).
Jeśli już dopuścimy do tego, że pies zacznie ważyć za dużo, koniecznie trzeba zadbać o jego stawy. Nawet, jeśli w danym momencie wszystko wydaje się być OK, za kilka lat lub nawet miesięcy może dojść do zwyrodnień. Konieczna jest profilaktyka – nie tylko odchudzanie, ale też odpowiednia suplementacja. W takiej sytuacji idealnie sprawdzą się składniki zawarte w Yarrowia Canifelox Mobility, które wspomagają stawy, więzadła i ścięgna u psów.