Jak nauczyć psa czystości?
Młody pies musi przejść trening czystości, nim nauczy się załatwiać swoje potrzeby fizjologiczne w trakcie spaceru. Początki mogą być trudne – szczeniak nie kontroluje swojego pęcherza i podobnie jak małe dziecko wypróżnia się kilka, a nawet kilkanaście razy na dobę. Podpowiadamy, jak skutecznie nauczyć psa czystości.
Maty
Swoje pierwsze kroki po zakupie lub przygarnięciu szczeniaka należy skierować do sklepu. Najlepiej jest od razu zakupić większą liczbę mat higienicznych. Można stosować takie polecane dla niemowląt lub osób starszych albo po prostu zakupić przygotowane specjalnie dla szczeniaków (np. o zapachu trawy). W środku maty znajduje się chłonna celuloza. Z kolei od spodu jest folia, dzięki której mocz oraz kał nie wypłyną. Droższe produkty posiadają wkład zabijający nieprzyjemny zapach moczu. Mata powinna być na tyle duża, aby zwierzak nie miał problemu z trafieniem w nią. Wszystkie cztery łapki muszą się znaleźć na macie, ponieważ inaczej jej zawartość może się wylać na podłogę.
Maty trzeba rozłożyć w wielu miejscach całego domu. Na początek wszędzie tam, gdzie szczeniak ma dostęp i gdzie przebywa. Z czasem mały pies nauczy się załatwiać tylko w jednym, określonym miejscu.
Niektórzy zamiast po maty sięgają po gazety, ale nie jest to dobre rozwiązanie. Przede wszystkim nie wchłaniają one dobrze płynu, mogą przeciekać, a także być gryzione przez aktywnego szczeniaka.
Konkretne miejsce
Szczenię od momentu swoich narodzin uczy się, aby nie załatwiać się w miejscu, w którym śpi. To dobry sposób na przyśpieszenie nauki załatwiania się na maty higieniczne. Można zorganizować kojec, który z jednej strony wyłożony będzie matami, a z drugiej strony znajdą się w nim poduszki i koce do spania. W ten sposób zwierzę naturalnie nauczy się, aby robić siku na maty.
Jeżeli pies jest nieco starszy, także jest rada na naukę czystości. Na początku porozkładaj maty wszędzie, gdzie tylko się da. Następnie patrz, gdzie szczeniak się załatwia. Stopniowo zabieraj maty, które nie wzbudzają jego zainteresowania. Można także obserwować czworonoga i w momencie, kiedy spodziewać się należy załatwienia potrzeby fizjologicznej, kierować go na matę. Ten drugi sposób wymaga bystrego oka i refleksu.
Podstawą jest nagradzania psa, jeżeli tylko załatwi się on na macie. Pochwała słowna i intensywne pieszczoty wystarczą. Nigdy natomiast nie wolno karać zwierzaka za pomyłki. To powoduje stres, a także skutkować może zjadaniem odchodów. Lepiej nagradzać sukcesy. Jeżeli psu zdarzy się wpadka, konieczne jest szybkie jej uprzątnięcie, by zapach moczu nie wniknął w podłogę. To skłoniłoby szczeniaka do siusiania w tym samym miejscu.
Załatwianie potrzeb fizjologicznych na zewnątrz
W momencie, kiedy szczeniak przeszedł już kwarantannę związaną ze szczepieniami, zacznij wychodzić z nim na spacery. Na początku będą one bardzo częste. Jego pęcherz jest malutki, więc niewielka ilość płynu spowoduje oddanie moczu. Wychodzić powinno się co godzinę. Najważniejsze momenty to czas tuż po piciu, jedzeniu, zabawie i przebudzeniu się. Z tego powodu wielu właścicieli zwierzaków szykuje sobie zaraz przy łóżku dres, aby jak najszybciej ubrać się i wyjść ze swoim psem z samego rana. Posiadacze domów z ogródkiem mają pod tym względem nieco łatwiej.
Nie zawsze uda się zdążyć wyjść. Jeżeli szczeniak stworzy kałużę moczu, należy to zignorować. Natomiast pochwalić go za załatwienie swoich potrzeb fizjologicznych na dworze. Maty higieniczne trzeba także zostawiać na noc, blisko miejsca, w którym czworonóg śpi. Rozwiązaniem stosowanym przez niektórych właścicieli jest wkładanie maty do klatki, jeżeli tylko szczeniak jest do niej przyzwyczajony i jest w stanie w niej spać.
Ile czasu potrzeba na naukę czystości?
To jak szybko szczeniak nauczy się odpowiedniej higieny, jest trudne do przewidzenia. Są przypadki, że już 4 – 5 miesięczne pieski bez problemu załatwiają się jedynie na zewnątrz. Czasami może to zająć nawet 8 miesięcy. Nadal trzeba pamiętać, że pęcherz takiego młodego psa jest mały i czasem nawet najbardziej posłuszne zwierzę nie wytrzyma 8 godzin bez wyjścia na dwór. Dlatego pierwsze miesiące opieki nad szczeniakiem należy dobrze zaplanować. Oczywiście z czasem to się normuje i dorosły pies wymaga około trzech spacerów na dobę.