Alergik pod jednym dachem z psem i kotem
Mitem jest przekonanie, że alergik nie może obcować w ogóle z psami lub kotami. Wręcz przeciwnie, może nawet z nimi mieszkać, pod warunkiem przestrzegania kilku podstawowych zasad w zakresie higieny.
Niestety wielu lekarzy, nawet jeszcze bez dokonania stosownych testów i postawienia diagnozy, jedynie na podstawie symptomów przedstawianych przez pacjenta, sugeruje konieczność oddania zwierząt. Tymczasem w przypadku lżejszej alergii nie jest to wcale konieczne.
Na początku warto przedstawić, czym są słabe objawy alergii. Jest to lekki katar i kaszel, delikatne swędzenie skóry, lekkie zaczerwienienie oczu. Są to objawy, które pozwalają na przetrwanie dwóch godzin w towarzystwie zwierzęcia bez konieczności stosowania leków.
Wybór rasy
Osoby mające świadomość swojej alergii na zwierzaki powinny jeszcze bardziej wnikliwie niż inni podejść do wyboru konkretnej rasy. Bardzo często alergię wywołuje konkretny gatunek, zwłaszcza koty rasy europejskiej (popularne dachowce), a także rosyjskie albo brytyjskie. Niektórzy alergicy mogą za to bez przeszkód przebywać pod jednym dachem z kotem bengalskim.
Podobnie sytuacje wygląda w przypadku psów – tu także należy dokonać świadomego wyboru. Według opinii Amerykańskiego Towarzystwa Kynologicznego, rasy hipoalergiczne, to znaczy mniej alergizujące, to na przykład: Bedlington terier, sznaucer, maltańczyk, pudel.
Istnieją także psy lub koty zupełnie pozbawione sierści – to także może być wybór dla wielbicieli czworonogów. Warto jednak pamiętać, że alergię najczęściej wywołuje nie sierść, ale złuszczony naskórek i ślina (zawarta w niej albumina osoczowa).
Najlepszą metodą jest znalezienie wśród znajomych posiadacza danej rasy i przebywanie jak najczęściej w towarzystwie konkretnego zwierzęcia. Przed wzięciem psa lub kota ze schroniska albo zakupem w hodowli, warto jest jak najwięcej z nim przebywać, odwiedzać go kilkukrotnie, aby przekonać się, jak reaguje się na daną rasę.
Nie jest gwarancją, że zwierzę nie zaostrzy objawów alergii. Dlatego należy się dobrze przygotować do jego posiadania.
Lekarz
Podstawą jest znalezienie dobrego alergologa, który ze zrozumieniem podejdzie do chęci posiadania psa lub kota. Odczulanie w przypadku alergii na zwierzęta nie zawsze się sprawdza, ale osoby zdeterminowane mogą go spróbować.
Strefa wolna od zwierzaka
Nawet jeżeli obecność zwierzaka nie wywołuje u Ciebie szczególnie nasilonych objawów uczulenia, to jednak nie powinno się z nim przebywać przez całą dobę. W domu powinny znajdować się strefy, do których zwierzę nie ma wstępu. Dotyczy to szczególnie sypialni – alergicy nie powinni spać w łóżku z psem lub kotem.
Prosty wystrój
W domu alergika powinno być jak najmniej miejsc, które kumulują alergeny. Dotyczy do ciężkich zasłon, dywanów, wszelkiego typu dekoracji trudnych do wyczyszczenia. Pokrycia mebli tapicerowanych powinny być łatwe do przemycia na mokro.
Codzienne odkurzanie
Niestety, alergik musi codziennie odkurzać swój dom. Dotyczy to nie tylko konieczności zadbania o czystość podłóg, ale także mebli. Przyda się odkurzacz z dobrym filtrem HEPA, a także mop parowy.
Oczyszczacz powietrza
Kolejnym przedmiotem, który znacznie poprawi komfort życia alergika pod jednym dachem z psem lub kotem, jest oczyszczacz powietrza, najlepiej także z filtrem HEPA.
Zachowanie higieny
Dłonie powinno się myć jak najczęściej, szczególnie po zabawie ze zwierzęciem domowym. Dodatkowo należy powstrzymać się od wkładania dłoni do buzi. Kocią kuwetę i odchody psa powinna sprzątać osoba, która nie ma alergii.
Higiena zwierzęcia
Zwierzę mieszkające z alergikiem należy często kąpać oraz wyczesywać, dlatego warto jest do tych czynności przyzwyczajać kota i psa już od młodości.