Jak pomóc psom narażonym na choroby stawów – poradnik
Choroba zwyrodnieniowa stawów jest jedną z podstawowych przyczyn długotrwałego bólu u psów. Czynnikami, które sprzyjają jej pojawieniu się, jest rasa zwierzęcia, jego masa, a także wiek. Nie jest to oczywiście jedyna choroba, która rozwinąć się może w układzie ruchu zwierzęcia. Choroby tego typu dotknąć mogą każdego stawu w ciele zwierzaka, ale zazwyczaj dotyczą one największych stawów, takich jak staw biodrowy, kolanowy, łokciowy, nadgarstkowy oraz stawy między kręgami kręgosłupa.
Objawy problemów ze stawami to nagle kulenie, sztywność chodu i jego nieregularność. Pies może także intensywnie wylizywać bolesne okolice. Choroba zwyrodnieniowa stawów charakteryzuje się powoli narastającym niszczeniem chrząstki stawowej wraz z równoczesnym pojawieniem się wyrośli kostnych oraz ognisk stwardnienia kości. Ta przypadłość jest najczęściej wtórna w stosunku do urazu, jaki przebył pies, a także chorób wrodzonych oraz nabytych zmian w strukturze stawu. Narażony jest na nią niemal każdy pies zaliczany do ras dużych i olbrzymich.
Kontrola weterynaryjna
W przypadku zaobserwowania jakichkolwiek niepokojących objawów należy natychmiast wprowadzić działania lecznicze i prewencyjne. Niestety, choroby zwyrodnieniowe stawów należą do grupy chorób postępujących. Dlatego bez pomocy zwierzęciu będzie tylko gorzej, a zmiany się nie cofną.
Weterynarz z pewnością wykona zdjęcie RTG, czasami USG oraz badanie krwi, aby potwierdzić diagnozę. W przypadku poważnych zmian i dużej bolesności okazać się może konieczne podawanie leków należących do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Aby tego uniknąć, warto u swojego pupila wykonywać badania prewencyjne.
Suplementacja
Dieta psa cierpiącego z powodu problemów ze stawami musi zostać odpowiednio uzupełniona. Podstawą jest obecność w niej składników, które sprzyjają odbudowie mazi i tkanki chrzęstnej, a także wzmocnienie kości. Dzięki temu pies będzie mógł powrócić do większej sprawności, a objawy bólowe mogą minąć. Karma powinna zawierać glukozaminę oraz chondroitynę. Jednak ta ilość to zbyt mało, dlatego należy sięgnąć po specjalistyczny suplement diety dla psów dorosłych.
Doskonałym wyborem jest uzupełniająca mieszanka paszowa Yarrowia Canifelox Mobility. Powstała ona na bazie drożdży Yarrowia lipolytica oraz estrów kwasów tłuszczowych, wzbogacona w siarczan chondroityny, w siarczan glukozaminy, MSM (naturalna organiczna siarka), witaminę C oraz mangan. Jest to źródło substancji czynnych, które pozytywnie wpływają na procesy kościotwórcze. Drożdże Yarrowia lipolytica poprawiają gęstość mineralną kości, dzięki czemu pozytywnie wpływają również na wytrzymałość mechaniczną kości, zapobiegając urazom.
Preparat w swoim składzie posiada kwasy tłuszczowe omega-3 i 6, które niwelują sztywność stawów, wspierają chrząstkę i dodatkowo mają także działanie przeciwzapalne. Glukozamina oraz chondroityna są naturalnym elementami występującymi w mazi i w chrząstce stawowej. Są one również odpowiedzialne za prawidłowe odżywienie stawu.
W przypadku dorosłych psów narażonych na choroby stawów należy się zatroszczyć także o dostateczną dawkę witaminy C. Sprzyja ona produkcji kolagenu, który jest głównym budulcem chrząstki stawowej.
MSM to naturalne źródło siarki organicznej. Bierze ono udział w procesach metabolicznych tkanki kostnej oraz regeneruje tkankę łączną. Podobnie działa zawarty w preparacie Mobility mangan, który dodatkowo chroni komórki przed stresem oksydacyjnym.
Prawidłowe dawkowanie preparatu to 0,3 grama dziennie na jeden kilogram masy ciała psa dziennie. Suplement można dodać do karmy.
Odpowiedni ruch
Właściciele psów szczególnie narażonych na choroby stawów (należą do nich grupy psów szybko rosnących, na przykład popularne labradory oraz owczarki niemieckie), muszą bardzo uważać na aktywność fizyczną swoich czworonożnych przyjaciół. Wybierać należy te formy zabawy lub psiego sportu, które nie narażają stawów na dodatkowe urazy.
Choroba zwyrodnieniowa stawów u psów jest niestety nieuleczalna. Można za to skutecznie łagodzić jej objawy i zmniejszyć rozrost. Dzięki temu zdecydowanie poprawia się komfort życia psa.