Jak dbać o szczeniaka – poradnik
Nie tylko w przypadku ludzi pierwsze miesiące życia są szczególnie ważne dla zdrowia w późniejszych latach. Dotyczy to także psów. Odpowiednia dbałość o szczeniaki wpłynie dobrze na ich kondycję w okresie „dorosłości”. Oto garść porad mówiących o tym, jak dbać o najmłodsze psy w sposób, który przyniesie profity na przestrzeni lat.
Wszystko zaczyna się już w brzuchu mamy
Pod tym względem szczeniaki są całkiem jak ludzkie dzieci – już w życiu płodowym trzeba o nie zadbać. Ciężarna suka powinna mieć dostęp do niskozmineralizowanej wody i odpowiednio zbilansowaną dietę. Przekarmiania pomoże uniknąć podawanie specjalnej karmy dla przyszłych psich mam. Około 30 i 50 dnia ciąży warto zrobić USG, by przekonać się, czy przebiega ona prawidłowo.
Przygotowania do porodu
Nikt nie chce, by jego małe szczeniaczki od razu zaraziły się robakami lub by znalazły się na nich pchły. Ponieważ podczas porodu mogą one z łatwością przejść na maluchy, trzeba zadbać o to, by suka była pod tym względem zdrowa. Z tego samego powodu konieczne jest zaszczepienie matki na choroby zakaźne. Wiele suk radzi sobie z porodem samodzielnie, ale by mieć poczucie bezpieczeństwa warto przygotować sobie numer do zaufanego lekarza weterynarii lub kliniki weterynaryjnej 24h. W przypadku niektórych ras, na przykład brachycefalicznych (buldogów, mopsów, boston terierów) od razu trzeba nastawić się na cesarskie cięcie.
Na początku najważniejsza jest mama i… weterynarz!
Przez pierwsze cztery tygodnie dla psiego oseska najważniejsza jest matczyna opieka (by czuł się bezpiecznie) i jej mleko. Ważne jest także przebywanie z rodzeństwem, co pozwoli pieskowi odpowiednio reagować na inne psy w przyszłości. Po tym okresie weterynarz powinien zadbać, by szczeniaki nie miały pasożytów.
W 6 tygodniu ma miejsce pierwsze szczepienie na nosówkę i parwowirozę. Dalsze terminy szczepień ustala się indywidualnie, a weterynarz wyliczy, do kiedy piesek powinien być izolowany od środowiska pełnego wirusów. Między 7 a 8 tygodniem życia maluchy mogą trafić do nowych opiekunów.
Po pierwsze dieta
Jeśli wszystko przebiega prawidłowo, około 4 tygodnia można już zacząć przyzwyczajać szczeniaka do przyjmowania stałych pokarmów. Idealnie nadaje się do tego rozmiękczona sucha karma. Powinna ona mieć temperaturę pokojową i być podawana o stałych porach oraz w odpowiedniej do wagi psa ilości (za duża porcja nie zmieści się w małym brzuszku). Część osób decyduje się na podawanie karmy gotowej, inni opiekunowie i hodowcy gotują dla psiaków sami (np. zupki oparte na warzywach i mięsie).
Niezależnie od tego, na którą opcję decyduje się osoba opiekująca się szczeniakiem, warto zadbać o to, by w diecie pieska nie zabrakło mikro- i makroelementów. Sama dieta to często za mało, ponadto ciężko jest kontrolować, ile dokładnie dobroczynnych składników zwierzę przyjęło. Z pomocą przychodzi preparat Yarrowia Canifelox Puppy. Przeznaczony jest on dla piesków do 12 miesiąca życia. Składniki produktu (drożdże Yarrowia lipolytica wzbogacone o Beta glukan, selen oraz spirulinę) mają pozytywny wpływ na układ odpornościowy zwierząt. Są też doskonałym wsparciem w trudnych momentach, takich jak odstawienie od matki, szczepienia i przeprowadzka w nowe miejsce. Preparat uzupełnia także niedobory mineralno-witaminowe.
W diecie najmłodszych psów nie powinno się znajdować mleko krowie. Choć pozornie mogłoby się wydawać, że jest ono dobre dla maluchów, w rzeczywistości zawiera ono za dużo laktozy.
Po drugie wychowanie
Dbałość o zdrowie szczeniaka, regularne kontrole weterynaryjne i zbilansowane posiłki zwiększą szanse na to, że pies będzie cieszył się dobrym zdrowiem przez długie lata. Nie można jednak zapomnieć o sferze emocji zwierzęcia i jego dobrym wychowaniu.
Na całe życie pieska wpływ mają wspominane pierwsze tygodnie – bliskość mamy i rodzeństwa są nie do zastąpienia. Dlatego tak ważne jest, by nie przyspieszać momentu zabrania szczeniaczka od mamy, o ile nie jest to konieczne (np. w powodów zdrowotnych). Potem przychodzi czas na więcej zabaw i kontaktu z opiekunem (często tym nowym, który zdecydował się zabrać pieska).
Oczywiście szczeniakom trzeba zapewnić dużo zabawy i kontaktu z człowiekiem. Gdy pies nabierze do danej osoby zaufania, znacznie chętniej będzie się jej słuchał. Kluczem do sukcesu będą tu także cierpliwość, wyrozumiałość i spokój, które pomogą wychować zrównoważonego dorosłego psa. W dwa tygodnie po zakończeniu cyklu szczepień można rozpocząć naukę czystości na dworze. Tu, podobnie jak przy karmieniu, ważna jest regularność. Piesek najpewniej będzie chciał się załatwić tuż po przebudzeniu, po posiłku, zabawie i nim położy się spać. Pamiętajmy, by za postępy w nauce zwierzę było nagradzane.
Warto także nauczyć psa podstawowych komend, takich jak „siad”, „do nogi”, „do mnie”, „leż” – z pewnością przydadzą się one podczas spacerów. Odnośnie tych ostatnich – chodzenie na smyczy wdrażajmy powoli, zaczynając od kliku minut dziennie, a piesek w końcu się przyzwyczai!