Spokojny start i wielkie emocje
Każdy koń ma swój indywidualny charakter. Funkcje psychiki i zachowania kształtują unikalność zwierząt. Temperament leży u podstaw kształtowania się osobowości. Jest uwarunkowany przez czynniki genetyczne. Szybkość i żywość procesów nerwowych warunkują różnice w zachowaniu koni, które zależą od powstania reakcji oraz siły procesów nerwowych. Istnieje zależność pomiędzy cechami temperamentu, a mechanizmami procesów nerwowych. Konie można pogrupować pod względem charakterów. Dana grupa cechuje się podobnymi reakcjami, zachowaniami.
Indywidualny Charakter Koni: Podstawy i Determinanty
Linda i Pat Parelli są sławnymi założycielami Parelli Natural Horsemanship. Zajmują się dogłębną analizą zachowań koni i ich treningiem. Na podstawie długoletniego doświadczenia w pracy z różnymi końmi, opisali typy ich charakterów. Oceny osobowości konia dokonywali na podstawie opinii hodowcy, jeźdźca, obsługi stajni i innych osób pracujących w stajni. Ich metoda wyróżnia 4 główne grupy charakterów oraz dopuszczają konie, które posiadają cechy dwóch grup.
Lewopółkulowy Ekstrawertyk: Bystrość i Energia
Lewopółkulowy Ekstrawertyk to koń charakteryzujący się bystrością, pomysłowością, czasami lubi się spłoszyć. Z takim kopytnym przyjacielem nie można się nudzić. Jest pewny siebie i energiczny, przez co czasami ma własny pomysł na trening. Podczas pracy może prowokować, atakować, jednak bardzo szybko się uczy, za co należy go chwalić.
Prawopółkulowy Ekstrawertyk: Czujność i Nadpobudliwość
Prawopółkulowy Ekstrawertyk — czujność to jego drugie imię. Połączenie delikatnej psychiki, i energii skutkuje nerwowością, a nawet nadpobudliwością. W pracy z takim koniem, należy budować jego pewności siebie. Odpowiednio poprowadzony może się stać niezawodnym i oddanym przyjacielem. Należy pielęgnować jego spokój i poczucie bezpieczeństwa,
Lewopółkulowy Introwertyk: Leniwość i Spryt
Lewopółkulowy Introwertyk — w każdej stajni jest ten typ konia. Leniwy, uparty, niesamowicie sprytny. Straszy i dominuje żeby osiągnąć zamierzony cel. Właścicielom może się wydawać, że zawsze myśli o korzyściach za wykonanie zadania. Jego ulubione zajęcie to jedzenie smaczków, za nie zrobi wszystko. Dla tego konia ważna jest motywacja,
Prawopółkulowy Introwertyk: Emocjonalna Zmienność
Prawopółkulowy Introwertyk — koń zagadka. Spokojny, opanowany, chętny do pracy, który w przeciągu sekundy zmienia się w zwierzę nie do poznania. Szaleje, bryka, daje upust swoim emocjom. Przyczyną tego stanu jest skrywanie emocji oraz brak pewności siebie. Gromadzenie przez długi czas swoich uczuć skutkuje ich wybuchem. W pracy z prawopółkulowym introwertykiem należy spokojnie wprowadzać go w odpowiedni typ, nie nakładać na niego zbyt szybko ambitnych zadań, z którymi będzie miał problem. Regularne uczenie, sumienne treningi to przepis na udane treningi z tym typem konia.
Praca z Końmi Nerwowymi: Techniki i Strategie
W każdej stajni znajdzie się koń, który jest z natury nerwowy, niespokojny, strachliwy, odczuwa lęk i niepokój. Odpowiednia praca z ziemi, treningi wzbogacone o odpowiednie żywienie i chów będą go wyciszać. Do takich koni trzeba mieć szczególne podejście, należy być opanowanym i cierpliwym. Zdenerwowanie człowieka, będzie negatywnie wpływać na psychikę oraz na postępy w pracy. Podczas treningu konia nerwowego nieraz jest testowana wytrzymałość psychiczna jeźdźca oraz jego refleks. Brak skupienia zwierzęcia podczas jazdy jest spowodowany nadmiarem energii. Konie prezentują wówczas niepożądane zachowania takie jak brykanie, ponoszenie, przyspieszenie, szarpanie, w ułamku sekundy potrafią się spłoszyć, nagle odskoczyć czy się obrócić. Nadpobudliwość koni może wynikać z charakteru wierzchowca. Niektóre osobniki są bardziej skłonne do wybuchów nerwowości. Zbyt mało ruchu, nuda, brak stymulacji w ciągu dnia mogą prowadzić do takich zachowań. Z wiekiem mogą się stawać bardziej opanowane, a ich reakcje mniej intensywne.
Rola Żywienia w Zachowaniu Koni
Przy tworzeniu planu żywienia dla konia należy wziąć pod uwagę również jego temperament. Nadpobudliwe i nerwowe powinny dostawać pasze niskoenergetyczne, o wolno uwalnianym poziomie energii. Pasza wysokoenergetyczna może powodować intensyfikację niepożądanych zachowań oraz trudność w jeździe i skupieniu na treningu. Ponadto warto sięgnąć po suplementy przeznaczone dla koni nerwowych. Odpowiednio opracowane powinny mieć działanie wyciszające, nie powodując nadmiernej senności. Receptury tych produktów są oparte głównie o składniki takie jak: zioła, witaminy z grupy B, magnez, tryptofan. Jeżeli zamierzamy podawać taki produkt koniowi sportowemu, należy zapoznać się z etykietą czy deklarowany skład produktu nie zawiera substancji zakazanych przez FEI.
Naturalne Środowisko i Psychiczne Zdrowie Koni
Zapewnienie odpowiednich warunków zgodnych z naturą może być kluczowe w zmianie zachowania konia oraz w poprawie zdrowia psychicznego. Obecne warunki utrzymania koni nie zaspokajają właściwych potrzeb. Rośnie frustracja koni, nerwowość, konfliktowość. Aby zadbać o zdrowie psychiczne konia, należy zapewnić mu dostęp do pastwiska, kontakt z innymi końmi, właściwe żywienie oraz właściwy trening. W niecodziennych sytuacjach można pomóc koniom uporać się ze stresem, stosując preparat na uspokojenie. Dobrym przykładem jest nowość od Yarrowia Equinox. Equinox Calm to specjalistyczny preparat wspomagający koncentrację konia w treningu, ale również wycisza nie powodując ospałości. Jest to bardzo ważne, zwłaszcza, gdy koń trenuje w trudnych dla siebie warunkach np. w nie znanym dla siebie miejscu bądź z innymi końmi. Przed zmianą stajni czy stada, transportem, zawodami warto zacząć stosować kurację w celu uspokojenia zwierzęcia. Preparat będzie wspomagał regulację nastroju, lęku, apetytu oraz zapewniał fazę odpoczynku. Odpowiednio dobrane składniki zadbają o utrzymanie zdrowego układu nerwowego i polepszą zdolność postrzegania.