Astma u kota
Astma jest schorzeniem, które dotyka ludzi, konie, ale również koty. Jednak w przypadku mruczka pierwsze objawy mogą być niedostrzeżone ze względu na możliwy problem z odkrztuszaniem kul włosowych. Niektóre astmatyczne koty mogą wykazywać problem ze świszczącym oddechem, w takim przypadku należy udać się na pilną konsultację weterynaryjną.
Astma jest schorzeniem dotyczącym małych dróg oddechowych w płucach, zwanych oskrzelami. Prowadzi do zwężenia dróg oddechowych i nadmiernej produkcji śluzu, który gromadzi się i znacznie utrudnia przepływ powietrza. Wielki wysiłek związany z oddychaniem można prosto sobie wyobrazić na przykładzie brania oddechu przez słomkę. Trudność w oddychaniu kot może sygnalizować poprzez oddychanie przez otwarte usta, prostowanie szyi, branie szybkich i płytkich oddechów. Charakterystycznym objawem jest oddychanie brzuszne, czyli poruszanie się brzuszka wraz z każdym oddechem. Astma jest bardzo poważnym stanem w którym może dojść do zatrzymania krążenia. W badaniu zauważa się również obrzęk ścian oddechowych, które często są bardzo podrażnione. Każdy oddech to prawdziwe wyzwanie, nie tylko ze względów średnicy dróg oddechowych, ale również z powodu skurczu mięśni dróg oddechowych. Nasilenie i konfiguracja podanych objawów są bardzo zróżnicowane. W przypadku niektórych kotów choroba może mieć łagodny przebieg, a inne osobniki mogą mieć poważne i złożone ataki, nad którymi trudno zapanować. U kotów z łagodną astmą może dochodzić do regularnego kaszlu, który zmiennie może się wydawać bardziej lub mniej świszczący. Jednak w przypadku przewlekłej i ciężkiej astmy może dochodzić do zapalenia oskrzeli i ostrej niewydolności.
Co powoduje astmę u kotów?
Wyróżnia się dwa czynniki, które wywołują zachorowanie. Pierwszym jest aeroalergen. Jest to substancja unosząca się w powietrzu, która po dostaniu się do dróg oddechowych, wywołuje reakcję alergiczną. Efektem takiego schematu jest eozynofilowe zapalenie dróg oddechowych, nadmierne wydzielanie śluzu, skurcz oskrzeli, skurcz mięśni gładkich, przeciekanie naczyń krwionośnych i przebudowa dróg oddechowych. Kota astmatycznego należy otoczyć szczególną opieką, w której skupimy się na redukcji czynników drażniących z jego otoczenia tzn. dymu papierosowego, kurzu, roztoczy, pleśni, pyłków roślin, zakurzonego żwirku, chemii domowej i sztucznych zapachów.
Jak leczy się astmę?
Leczenie astmy jest złożone i z jednej strony wymaga leczenie farmakologicznego, dietoterapii i zmian w otoczeniu. Większość kotów podlega leczeniu lekami sterydowymi.
Astma oskrzelowa to popularne schorzenie układu oddechowego u kotów. Dotyka nie tylko straszne zwierzęta, ale również te młode. Najważniejsze jest, aby odpowiednio wcześnie zauważyć problem, ponieważ będzie to miało wpływ na sposób leczenia.