Poziom białka w diecie psa a problemy behawioralne
Pobyt w schronisku, traumatyczne wydarzenia z życia, zmiana żywienia, odejście właściciela, pogryzienia lub agresja ze strony innych psów te wszystkie czynniki mogą mieć wpływ na pojawienie się problemów behawioralnych. Czy dieta, poziom białka mogą mieć wpływ na pojawienie się zaburzeń zachowania?
Białka są cząsteczkami organicznymi służącymi przede wszystkim do budowy struktur, a ich podstawowym budulcem są aminokwasy. Struktura genetyczna zwierzęcia zapewnia programowanie potrzebne do łączenia aminokwasów i formowania ich w białka, które są następnie wykorzystywane do budowy struktur ciała i mózgu. Białko to jeden z czynników żywieniowych, które będą się przekładać na psychikę psa. Za tym głównie stoi tryptofan, naturalny aminokwas, który warunkuje poziom serotoniny u ssaków. Serotonina jest znana jako hormon szczęścia, jej niski poziom w organizmie może skutkować słabszym samopoczuciem, stanami depresyjnymi, gorszym samopoczuciem i nadpobudliwością a badania naukowe udowodniły, że jest on powiązany z zaburzeniami zachowania u psów. Badania naukowe wykazują, że dieta nutraceutyczna znacząco i pozytywnie wpływa na parametry neuroendokrynne u psów. Odpowiednia dieta może mieć pozytywny wpływ na redukcję problemów z agresją związanej z dominacją i nadpobudliwością, oraz znacznie przyczyniać się do zmniejszania poziomu stresu i niepokoju. Badania naukowe pokazują, że agresja terytorialna u psów została znacznie zmniejszona, gdy psy były karmione dietą nisko- lub średnio białkową, porównaniu z agresją terytorialną, gdy karmiono dietą wysokobiałkową. Niestety wynik ten znajduje odzwierciedlenie tylko w przypadku psów zmagających się z agresją terytorialną, która jest wynikiem strachu. W przypadku innego podłoża poziom białka może dawać inne wyniki. Należy zwrócić uwagę na poziom węglowodanów w diecie psa, który powoduje wzrostu insuliny, co z kolei toruje drogę działania tryptofanowi. Wówczas nie może on przekroczyć bariery krew-mózg. Zaleca się, aby w przypadku psów posiadających poważne niedobory tryptofanu, lub posiadających poważne problemy behawioralne podawać w oddzielnych posiłkach źródła węglowodanów i białek.
Psom nadpobudliwym i reaktywnym należy zapewnić zbilansowane żywienie i zadbać o ich środowisko. Dieta ma tutaj kluczowe znaczenie, powinna skupiać się na dostarczaniu zrównoważonego poziomu białek, tłuszczów, węglowodanów, witamin, mikro i makro elementów, ale również probiotyków, które zadbają o jelita. Przewód pokarmowy w przypadku psów zwierząt nerwowych jest szczególnie narażony. Zrównoważoną i optymalną dietę, która pomoże utrzymać organizm psa w harmonii jest Canifelox Calm. Kompleksowa formuła łagodząca objawy stresu i niepokoju. Zalecana dla psów wszystkich ras w sytuacjach stresowych, jak również w zaburzeniach zachowania jako wspomaganie terapii behawioralnej.
Karma uzupełniająca dla psów stworzona została na bazie unikalnych drożdży Yarrowia lipolytica z dodatkiem kozłka lekarskiego i tryptofanu.
Drożdże Yarrowia lipolytica posiadają wyjątkowe właściwości prebiotyczne, są doskonałą pożywką dla bakterii psychobiotycznych, które poprzez swoje działanie na oś jelitowo-mózgową, chronią organizm przed zaburzeniami związanymi ze stresem i niepokojem.
Kozłek lekarski (Valeriana officinalis) posiada właściwości wyciszające, osłabia stan niepokoju oraz ułatwia zasypianie.
Tryptofan aminokwas ten bierze udział w wytwarzaniu serotoniny tzw. hormonu szczęścia, dzięki temu wpływa na poprawę samopoczucia oraz łagodzi objawy stresu.
Preparat daje naturalny efekt uspokojenia, równocześnie nie powodując ospałości i senności. Wykazuje również działanie wspomagające przy agresji oraz wszelkich zaburzeniach behawioralnych. Produkt zalecany jest w sytuacjach stresowych, takich jak: wystawy, podróże, wizyta u weterynarza, hospitalizacja, lęk separacyjny, fobie dźwiękowe.