Błonnik w diecie psa
Czy dieta psa powinna zawierać owoce i warzywa, a może tylko mięso? W internecie krąży wiele informacji jak odpowiednio żywić psy oraz jak im układać diety. Wiele właścicieli psów zastanawia się nad koniecznością dawania warzyw i owoców swojemu pupilowi.
Warzywa i owoce niosą za sobą wiele substancji odżywczych, które obfitują w korzyści zdrowotne, jedną z nich jest błonnik. Jest to bardzo ważny komponent, który wpływa na zdrowie jelit. Błonnik jest rodzajem węglowodanów, które przechodzą przez jelito cienkie. Enzymy trawienne, które są obecne w przewodzie pokarmowych nie są zdolne go rozkładać, dlatego pozostaje on niestawiony. Odgrywa również ważną rolę w złożonej interakcji między dietą, enzymami endogennymi, błoną śluzową i mikroflorą. Są uważane za ważne w przyswajaniu składników odżywczych, oraz jest kluczowym składnikiem dla optymalnego zdrowia jelit. Po dojściu do jelita grubego, bytujące bakterie korzystają z niego i żywią się nim, wytwarzając metan, węgiel oraz wodór, umożliwiając w ten sposób krótkołańcuchowe kwasy tłuszczowe- octan, propionian i maślan. Kwasy te zostają w organizmie na przykład w okrężnicy, gdzie stanowią źródło energii dla tamtejszych komórek, które biorą udział w tworzenie bariery ochronnej w śluzówce jelita. Badania naukowe wykazały, że specyficzny film ochronny reguluje poziomy cholesterolu i glukozy, tym samym chronią organizm przed otyłością oraz chorobami metabolicznymi. Ponadto kwasy tłuszczowe chronią zwierzę przed stanem zapalnym, pomagają w budowie komórek w układzie odpornościowym. Dodatkowo stanowią źródło energii dla komórek mięśniowych.
Oczywiście błonnik można czerpać z różnych produktów. Jednak każdy z produktów ma ściśle określony profil i typ błonnika:
-Błonnik rozpuszczalny – czyli błonnik strawny, który fermentuje w jelicie grubym i stanowi pożywienie dla bakterii, oraz tworzy niezbędny czynnik w walce z bakteriami chorobotwórczymi. Produktami bogatymi w błonnik rozpuszczalny są pektyny z owoców, beta-glukan pochodzenia z drożdży czy grzybów, wodorosty i rośliny morskie. W przypadku drożdży są one również uznawane za doskonały probiotyk, są bogate w inulinę oraz fruktooligosacharydy (FOS).
-Błonnik nierozpuszczalny- odpowiada za zwiększenie intensywności ruchów perystaltycznych jelit, wpływa również na regulację wypróżnień. Również jedną z funkcji jest udział w produkcji i wydzielaniu gastryny, pobudza wydzielanie soków trawiennych, dodatkowo zapobiega nadmiernemu wydzielaniu insuliny, skutecznie wspiera walkę z cukrzycą, otyłością, oraz z zaparciami.
Niedobór lub nadmiar błonnika w diecie psa może skutkować problemami ze strony układu pokarmowego. Należy pamiętać, o prawidłowym bilansie błonnika rozpuszczalnego, oraz nierozpuszczalnego w diecie psa. Zbyt duża ilość, niepoprawnie zbilansowanego komponentu może wpływać na zmianę wchłaniania innych składników odżywczych.