Gwiazda betlejemska nie dla pupila
Święta to szczególny czas, kiedy znikają wszelkie spory, zapominamy o urazach, a miłość i wsparcie doceniamy najbardziej. W domu roznosi się cudowny aromat pomarańczy, goździków i cynamonu. Wspólnie z rodziną pieczemy pierniki oraz dekorujemy dom. Ubieranie choinki z najbliższymi, zawieszanie skarpet nad kominkiem oraz girland na poręczach to magiczny czas, dzięki któremu budujemy niezwykłą atmosferę. Przygotowania do przyjęcia najbliższych na Wigilię wiążą się z wieloma obowiązkami. Jak przygotować Święta żeby były bezpieczne i przyjemne dla naszych pupili?
W sklepach królują typowe rośliny dla okresu świątecznego. Przypomnijmy, które są trujące dla naszych milusińskich.
Najbardziej popularnym kwiatem i najczęściej kupowanym w okresie świątecznym jest Gwiazda betlejemska. Dorodne, wybarwione na czerwono kwiaty oraz jędrne ciemnozielone liście czynią ją prawdziwym okazem. Niestety przez jej mleczny sok jest toksyczna. Reakcja po spożyciu rośliny jest różna. Objawy mogą być łagodne i dotyczyć zaburzeń żołądkowo-jelitowych, po podrażnienie błon śluzowych, aż do bardzo poważnych takich jak utrata życia. Często obserwuje się, że przy dostaniu się soku do oka może wystąpić zapalenie spojówek.
Następną rośliną jest cis, który wzbudza niemałe zaciekawienie wśród zwierząt. Nawet ususzone gałązki stanowią dla nich zagrożenie. Ze względu na czerwone nibyjagody oraz miękkie igły mogą być atrakcyjne dla pupili. Nie zostało jeszcze odkryte, która substancja odpowiada za toksyczność. Wiadomo jednak, że po spożyciu można zaobserwować wymioty, drgawki, silne osłabienie i apatię. Brak szybkiej interwencji lekarza weterynarii może prowadzić do zgonu z powodu ostrej niewydolności serca zwierzęcia.
Zatrucie jemiołą jest spowodowane spożyciem przede wszystkim jej jagód lub liści. W wielu przypadkach skutki uboczne nie są niebezpieczne dla życia, chyba że zwierzę zjadło znaczną część rośliny lub jego organizm jest słabszy, jak w przypadku psów starszych, chorych lub małych. Jemioła zawiera toksyczne substancje. Forematoksyny są białkami, które uszkadzają błony komórek w organizmie psa. Lektyny wiążą się z białkami, sprawiając, że są one niedostępne. Toksalbumina powstrzymuje rybosomy od wykonywania ich pracy w tworzeniu większej ilości komórek białkowych. Natomiast tyramina jest aminokwasem, który może podnieść ciśnienie krwi i zwiększyć tętno. Substancje te są niebezpieczne dla zwierząt domowych, a ich spożycie może nieść za sobą wiele poważnych konsekwencji. Między innymi mogą powodować zmiany w układzie sercowo-naczyniowym, trawiennym i centralnym układzie nerwowym. Spożycie małych ilości może się wiązać z zaburzeniami ze strony układu żołądkowo-jelitowego, ponadto skutkować obniżeniem ciśnienia, bradykardią a nawet zapaścią.
Grudnik, inaczej kaktus nie jest uznawany za toksyczną roślinę. Jednakże spożycie dużej ilości rośliny skutkuje problemami z przewodem pokarmowym, wymiotami oraz biegunką.
Nieodłącznym elementem świąt Bożego Narodzenia jest choinka. Mimo że nie jest trująca, to jej zjedzenie może skutkować podrażnieniem przewodu pokarmowego lub zranić oko. Dodatkowym zagrożeniem jest woda znajdująca się w stojaku, ponieważ może zawierać żywicę, która to uszkadza nerki u kotów. Warto pomyśleć o zabezpieczeniu kabli oraz o bezpiecznych ozdobach choinkowych. Zrezygnujmy z zawieszania słodkości, czekolady i rodzynek zwierzęta nie powinny ich jeść.
Jeśli spodziewamy się gości ze zwierzętami lub sami jesteśmy ich właścicielami i decydujemy się na trujące dekoracje, zadbajmy, że nie znajdowały się w miejscu łatwo dostępnym dla zwierząt. Natomiast jeśli zdarzy się, że pupil zje niepożądaną roślinę, należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem weterynarii.