Dysplazja stawów – jak pomóc psu?
Dysplazja stawowa to choroba dotykająca wielu psów, bardzo różnych ras, a także wszelkiego rodzaju mieszańców. Najczęściej jej ofiarą padają aktywne fizyczne szczeniaki między 6 a 12 miesiącem życia lub psy ras dużych (labrador retriver, dog, owczarek niemiecki, amstaff, pitbull i inne) w kwiecie wieku, czy posunięte w latach. Warto też wiedzieć, że jest to schorzenie genetyczne, a zatem dziedziczne. Jeśli przodek twojego psa cierpiał na dysplazję, istnieje znacząca szansa, że twój pupil również tego doświadczy.
Co to jest dysplazja stawowa?
Dysplazja to choroba genetyczna występująca zarówno w stawie biodrowym, jak i stawie łokciowym u psów. Polega na niedopasowaniu, niedorozwoju lub rozluźnieniu struktur budujących staw; w tym panewki, głowy kości, więzadeł). Poprzez przemieszczenie się głowy kości w stosunku do pozycji panewki następuje zwichnięcie lub nadwichnięcie w stawie, a stan ten prowadzi do zniekształcenia i późniejszego zwyrodnienia stawu.
Jak rozpoznać objawy dysplazji?
Objawami tej choroby u psa są:
- Kulawizna
- Niechęć do ruchu
- Sztywny chód
- Ostrożne wstawanie
- „Królicze” skoki
- Problemy z wchodzeniem po schodach
- Ospałość
Jeżeli właściciel zaobserwuje zachowania tego typu, zwłaszcza powtarzające się, powinien natychmiast skontaktować się z lekarzem weterynarii.
Jak pomóc psu z dysplazją? Wypróbuj Canifelox mobility!
Dysplazja jest rozpoznawana u lekarza weterynarii za podstawie zdjęcia RTG. Następnie pacjent może zostać skierowany na trzy drogi leczenia: farmakologiczną, fizjoterapeutyczną, chirurgiczną.
Fizjoterapia domowa to pierwszy krok, który właściciel może wykonać, przy dysplazji, w przypadku której nie widać zwyrodnień i podwinięć. Ruch to absolutna podstawa, pies z dysplazją absolutnie nie powinien zaprzestawać aktywności fizycznej. Oczywiście powinna być ona przeprowadzana ostrożnie, na podłożu, na którym pies nie będzie się ślizgał. Polecaną formą psiego sportu jest także pływanie. Ruch warto także wspomagać suplementacją. Świetnie sprawdzi się produkt Canifelox mobility, który dzięki zbilansowanemu składowi wspomaga stawy, kości i ścięgna u psa. Absolutnie nie można dopuścić do rozwijającej się nadwagi.
Istnieją także bardzo dobre, renomowane ośrodki fizjoterapeutyczne dla psów. Tam np. poprzez pracę na bieżni wodnej, pies może odciążyć stawy i rozgrzać mięśnie. Jeśli zostanie podjęta decyzja o operacji lub leczeniu farmakologicznym, z takiej rehabilitacji również nie należy rezygnować. Zmniejsza ona ból, przez co zachęca zwierzę do ruchowości i nie osiadania na laurach. Czasami sama rehabilitacja rękami profesjonalisty może zmniejszyć ból i poprawić sprawność przy tym schorzeniu.
Dysplazja stawowa to choroba bardzo bolesna i trudna dla psa. Ogranicza mu możliwości i radość z aktywności fizycznej. Dlatego, gdy tylko zauważymy jej objawy, leczenie warto zacząć natychmiast.