Czyszczenie zębów pupila – jak się do tego zabrać?
Psie i kocie zęby to prawdopodobnie ta część jego ciała, na którą najmniej zwracamy uwagę. Dla własnego bezpieczeństwa nie mamy w zwyczaju się do nich zbliżać, w obawie przed nieuważnym kłapnięciem dużego, czy małego pyska. Wizja właściciela podchodzącego do pupila ze szczoteczką do zębów i pastą wydaje nam się już co najmniej komiczna.
Jednak pozostawienie psich i kocich zębów bez opieki może powodować wiele poważnych konsekwencji. Najczęstszymi chorobami u czworonogów są te stomatologiczne, spowodowane nieodpowiednią higieną. Przykry zapach z paszczy, kamień, a w wyniku tego – ubytki, ropne zapalenie dziąseł, parodontoza, czy szereg infekcji, które za pośrednictwem śliny mogą się przenosić i zakażać inne partie organizmu. To właśnie dlatego właśnie musimy zadbać o odpowiednią higienę zębów naszego pupila.
Największym wrogiem psów i kotów jest kamień nazębny – to od niego zaczynają się wszystkie schorzenia i to on najczęściej pozostaje ignorowany. Kamień to płytka powstająca na zębach przez bakterie naturalnie znajdujące się w pysku zwierząt i rozkładające pozostałe na tej powierzchni resztki pokarmu. Płytka ta jest dość łatwa do usunięcia, wystarczy, że pies czy kot systematycznie ją ściera. Najczęściej przyczyną jej rozrostu jest niewłaściwy rodzaj karmy – ciągłe podawanie mokrego pokarmu z puszki, czy rozmiękłego jedzenia przygotowywanego przez właścicieli. Rozwiązaniem nie jest jednak sucha karma; psy i koty zazwyczaj po prostu połykają jej kawałki, nie rozgryzając, a sama zawiera znaczące ilości cukrów, co również nie sprzyja higienie zębów. W przypadku diety, dla psów polecana dla dbania o zęby jest dieta BARF. Jednym z jej elementów są kości, które pies może ogryzać i w naturalny sposób czyścić zęby. Nie rekomenduje się podawania mięsnych kości psom, które żywią się głównie suchą karmą. W tym wypadku najlepszym rozwiązaniem są twarde gryzaki, działające na płytkę w podobny sposób. Dla kotów również stworzono specjalne zabawki do czyszczenia zębów w różnych kształtach i kolorach. Najlepiej sprawdzają się zabawki sizalowe. Właściciel może również użyć podstępu i dolewać kotu do wody płynu oczyszczającego zęby z płytki.
Czy właściciel powinien szczotkować psu, czy kotu zęby? Tak, jest to wskazane, jak również – należy to do najlepszych metod czyszczenia tej przestrzeni u zwierzęcia, w środowisku domowym. Trzeba tę czynność przeprowadzać jednak w sposób przemyślany, by ani dla człowieka, ani dla jego podopiecznego nie było to przykre doświadczenie.
- Właściwa szczoteczka – szczoteczka dla zwierzęcia powinna mieć włosie o podobnej miękkości do szczoteczek dla dzieci. Szczoteczki dziecięce będą zatem dobrym wyborem, jeśli nie mamy zamiaru kupować czegoś stricte przeznaczonego dla zwierząt domowych. W drugim wypadku mamy szereg opcji do wyboru; szczoteczki na długiej rączce, nakładane na palec, posiadające dwie lub trzy główki – warto wybrać tę, którą uznamy za najbardziej skuteczną i najmniej inwazyjną dla naszego czworonoga.
- Pasta – warto wystrzegać się past przeznaczonych dla ludzi. Ich ostre zapachy często odstręczają psy, a dla kotów fluor jest niezdrowy, a nawet trujący. Najlepiej wybrać pasty przeznaczone dla psów lub kotów albo zrobić pastę z naturalnych składników we własnym zakresie.
- Zwyczajna czynność – do szczotkowania zębów powinniśmy przyuczać koty i psy jak najwcześniej. Zaleca się nawet codziennie szczotkowanie uzębienia u zwierząt domowych. Dlatego właściciel powinien podchodzić do tej czynności z odpowiednim podejściem. Z początku należy przyzwyczajać psa lub kota do samego otwierania pyska przez człowieka, następnie do obecności szczoteczki. Fundament tkwi w tym, by samo mycie zębów było dla zwierzaka czynnością przyjemną. Wymaga to od właściciela wiele delikatności; sprawienie bólu może zniechęcić czworonoga, co spowoduje reakcję strachem lub agresją. Powolne przyzwyczajanie, wzajemnie zrozumienie i współpraca poskutkują tym, że czynność ta stanie się tak obeznana jak przeciętne głaskanie po brzuchu.
Czyszczenie zębów jest niezwykle ważnym elementem opieki nad psem, czy kotem. Pojawienia się widocznych śladów kamienia nie można lekceważyć. Warto pamiętać, że żaden pupil nie jest za stary na naukę nowych czynności, a poświęcony czas i cierpliwość na naukę mycia zębów, może opłacić się późniejszym spokojem o zdrowie własnego zwierzaka.