Jak rozpoznać alergie u psa i jak sobie z nią poradzić?
Alergia to dobrze znany nam termin, oznaczający odpowiedź organizmu na substancje powodujące uczulenie. Ta przykra, a zarazem coraz popularniejsza przypadłość nie dotyczy tylko ludzi. W otaczającym nas świecie coraz częściej z alergiami zmagają się również nasi milusińscy. Na co powinniśmy zwrócić uwagę i w jaki sposób ulżyć psiemu alergikowi?
Uczulenie może dotyczyć dosłownie wszystkiego i objawiać się na wiele różnych sposobów. Najważniejsze jest szybkie wyłapanie i wyeliminowanie tych czynników, które utrudniają codzienne funkcjonowanie naszego zwierzaka. Alergie możemy podzielić na trzy grupy związane z alergenami, jakie je wywołują, są to alergie:
– pokarmowe – związane z nietolerancją składnika wchodzącego w dietę naszego pupila. Najczęstszym alergenem występującym w psich miskach są białka, występujące pod postacią drobiu, wołowiny, mleka, jajek, soi czy zbóż.
– wziewne – powodem alergii w tym przypadku są unoszące się w powietrzu pyłki, roztocza, kurz, pleśnie czy grzyby. To najbardziej niebezpieczny rodzaj uczulenia, ponieważ usunięcie alergenu z życia pupila jest zazwyczaj niemożliwy, a reakcją mogą być ataki astmatyczne.
- kontaktowe – często występuje jako reakcja na długo stosowane środki do pielęgnacji, które zostają przez organizm odebrane jako alergen.
- pchle zapalenie skóry – wywołany jadem i odchodami pcheł uporczywy świąd. Przy braku reakcji może zamienić się w wysypkę i groźne zmiany skórne, a także zatrucie toksynami.
Czy alergia bierze się znikąd?
Zostało udowodnione, że alergia ma podłoże genetyczne i może być dziedziczona. Nadwrażliwość na różne czynniki zazwyczaj pojawia się już w pierwszych latach życia psiaka. Co więcej niektóre rasy cechują się większą skłonnością do alergii, niż inne, są to:
- sznaucery
- golden retrivery
- shar peie
- owczarki niemieckie
- buldogi
Objawy alergii
Często występującym symptomem alergicznym są problemy skórne naszego pupila. Pod pokrywą gęstej sierści skrywają się swędzące placki, które uporczywie drapane, wygryzane i wylizywane powoli łysieją. Wydrapywanie możemy zauważyć już pomiędzy 4 a 6 miesiącem życia szczeniaka. Niestety choć widoczny, nie jest to oczywisty objaw świadczący o alergii, ponieważ występuje on przy wielu chorobach, których wykluczenie często zajmuje więcej czasu, niż byśmy chcieli.
Szczególnie w przypadku alergii wziewnych u zwierzaka pojawia się katar, wzmożona produkcja woskowiny w uszach i łzawienie oczu, w szczególnych przypadkach możemy zaobserwować zapalenie spojówek. Alergie pokarmowe mogą wywoływać uporczywy świąd, rumień, nadżerki, a w efekcie uszkadzania przez psa objętej wysypką skóry efektem często pojawiającym się jest zapalenie skóry.
Chcąc zdiagnozować naszego psiaka szczególną uwagę powinniśmy poświęcić jego wargom, przestrzeni między palcami i uszom. Zmiany koloru, otarcia a w przypadku uszu wzmożona produkcja woskowiny, powinny być sygnałem alarmującym.
Jak postępować z psim alergikiem?
Musimy pamiętać, że nigdy nie jesteśmy pozostawieni sami sobie z tym problemem. Konsultacja z weterynarzem jest pierwszą czynnością, którą musimy wykonać po odkryciu niepokojących symptomów. Po przeprowadzeniu wywiadu i wykluczeniu możliwości występowania chorób takich jak pchle zapalenie skóry czy atopia, lekarz wdroży odpowiedni plan działania. Może się on wiązać z dietą eliminacyjną, której stosowanie przy odnalezieniu w ten sposób alergenu, powinno poprawić stan psiaka w ciągu dwóch miesięcy. Złożone alergie wymagają podawania niesterydowych leków lub podobnie jak u ludzi, przeprowadzenia próby odczulania.
Alergia nie jest tak straszna, jak ją malują, a nasz zwierzak nadal będzie odczuwał pełnię szczęścia, jeśli tylko zminimalizujemy dręczące go objawy. Obecnie na rynku dostępna jest cała gama produktów hipoalergicznych, lecz nie powinniśmy im ulegać na sam dźwięk tego słowa. Przed zakupem skonsultujmy się z lekarzem weterynarii, który podpowie nam jaką karmę lub środek do pielęgnacji wybrać, a czego unikać.