Jak prawidłowo powinno się „zapoznawać” ze sobą psy?
Decyzja o przyjęciu pod dach nowego psa została podjęta. Niezależnie czy zostaje z nami na stałe, czy jest on jedynie gościem, zasada jest zawsze ta sama – zapoznanie. Stosując się do tej reguły możemy zapobiec konfliktom i nieporozumieniom nie tylko pomiędzy zwierzętami, lecz również między dotychczasowym pupilem a nami.
Najważniejsze jest pierwsze wrażenie
Sukcesem do udanego, pierwszego spotkania jest zorganizowanie go na neutralnym gruncie. Psy to zwierzęta terytorialne, chronią więc swoją przestrzeń przed intruzami. Wprowadzając zupełnie nowe zwierzę na ich teren, narażamy je na dotkliwe pogryzienia, nawet jeżeli znany nam pies nigdy nie przejawiał agresji.
Wybierając się na wspólny spacer dobrą decyzją będzie zorganizowanie sobie pomocnika, który przejmie smycz z nowym czworonogiem. W ten sposób zapanowanie nad obojgiem stanie się łatwiejsze i zabezpieczy nas przed groźnymi sytuacjami.
Organizując dobre miejsce, czas oraz drobną pomoc, jesteśmy już w połowie drogi do stworzenia nowej, psiej przyjaźni. Podczas zapoznawania należy jednak pamiętać o kilku, bardzo ważnych zasadach:
– Zwierzęta powinny poznawać się stopniowo, z początku z daleka, obserwując i czując siebie nawzajem. Jeżeli nie wykazują oznak agresji mogą zbliżyć się do siebie, lecz muszą pozostawać na smyczy.
– Pierwsze próby kontaktu powinny być krótkie i niezbyt intensywne. Po wstępnym obwąchaniu ich uwaga powinna przenieść się na coś innego, jak krótki spacer czy zabawa z jedną z osób wyprowadzających. Przerwy pomogą zwierzakom w uporaniu się z napięciem i zapobiegną agresji.
– Jeżeli psiaki nie są zainteresowane sobą nawzajem, nie mogą być zmuszane do wspólnego kontaktu. Silne skłanianie ich do wspólnej zabawy mogą wywołać odwrotny skutek, a czworonogi z postawy obojętnej mogą stać się defensywne lub agresywne.
– Nikt nie lubi, kiedy ktoś jest natarczywy, ta zasada działa również w psim świecie. Obserwując sytuację, w której jedno zwierzę staje się natrętne w stosunku do drugiego, należy przerwać zabawę, aby ukrócić jego zapędy. Nowy kolega narażony na zbyt energiczne czy intensywne kontakty, może przestraszyć się, zniechęcając do kontaktu lub reagując agresją.
– Nagradzanie psiaków smakołykami pomoże utrwalić w nich pozytywne emocje dotyczące nowej znajomości. Podawanie przysmaków musi odbywać się podczas przerw w zabawie przez obojga z opiekunów oraz być sprawiedliwe względem psiaków.
– W trakcie spaceru najważniejszy jest język ciała zwierząt. Obserwując pozytywne reakcje możemy mieć pewność, że wszystko idzie po naszej myśli, jeśli jednak pupil wysyła oznaki strachu lub wycofania i niepewności, wspólna interakcja musi zostać ponownie przerwana, zajmując psiaka spacerem lub wspólną zabawą z nami.
Powrót do domu
Nawet największy przyjaciel z podwórka może stać się wrogiem w czterech ścianach. Wspólna przestrzeń musi ulec drobnym zmianom przed wprowadzeniem na nią nowego zwierzaka. Przedmioty, które mogłyby stać się kością niezgody powinny znajdować się poza zasięgiem czworonogów. Ulubione zabawki naszego psa-rezydenta czy nawet jego dotychczasowa miska może stać się przyczyną konfliktu.
Milusińscy powinni zostać na smyczy podczas wchodzenia do domu. Teraz przyszedł czas na spacer zapoznawczy, podczas którego psiak pozna okolice. Kiedy domownik pozytywnie zareaguje na kolegę zwiedzającego jego terytorium, wtedy przychodzi czas, aby spuścić psy ze smyczy, lecz nie spuszczać ich z oczu! Sytuacja szybko może ulec zmianie.
Pierwsze tygodnie
To burzliwy okres, podczas którego zwierzaki docierają się wzajemnie. Każdy z nich potrzebuje nie tylko równej dawki uwagi, lecz również własnego kąta, w którym poczuje się bezpiecznie. Oddzielne strefy jadalne są obowiązkowe. Dopiero z czasem, kiedy relacje dobrze się układają, możliwe jest postawienie obu misek wspólnie. Posłania nie powinny znajdować się blisko siebie, a najkorzystniejszą sytuacją będzie ulokowanie ich w miejscach, które można oddzielić od siebie drzwiami. Pod naszą nieobecność zwierzaki powinny być zamknięte, dopiero po czasie mogą przebywać one wspólnie pod naszą nieobecność, lecz jedynie na krótki czas, dopóki nie nabierzemy pewności, że nie zdarzy się żaden nieszczęśliwy wypadek.
Trudne początki
W przypadku niektórych zwierząt zachowania agresywne są nieuniknione. Najważniejszym jest, aby konsekwentnie rozdzielać psy, kiedy zachowują się niewłaściwie. Kiedy dojdzie do walki muszą zostać rozdzielone, dopóki napięcie między nimi się nie rozładuje. W trudnych znajomościach pomoc behawiorysty może okazać się bardzo pomocna, istnieją jednak sytuacje, kiedy czworonogi nigdy nie dojdą ze sobą do ładu i jedyne co nam pozostanie to rozdzielenie ich na zawsze.