Kupno czy adopcja
Decyzja została podjęta i już niedługo w Twoim domu rozniesie się tupanie nowego członka rodziny. Wszyscy wyczekują momentu, kiedy przez próg przejdzie nowy, czworonożny przyjaciel, lecz tu pojawia się poważny dylemat.
Szczeniak z hodowli a może ze schroniska?
Oba rozwiązania mają swoje plusy oraz minusy, należy się więc zastanowić jakie są różnice pomiędzy psiakami pochodzącymi z tych dwóch środowisk?
Zakup zwierzaka z hodowli
Decydując się na zakupienie psa lub kota od hodowcy zabierzemy go do domu już w 3-4 miesiącu jego życia. To oznacza, że całe dzieciństwo spędzi on w swoim docelowym domu. Cała praca polegająca na wychowaniu należy teraz do właściciela, który musi uzbroić się w cierpliwość przechodząc przez okres podgryzania mebli oraz nieszczęśliwych „wypadków” malucha.
Dla osób niedoświadczonych nauczenie energicznego pupila odpowiednich zachowań może być nie lada wyzwaniem. W końcu to pełne energii dziecko, domagające się uwagi i chłonące wiedzę podobnie do ludzkiego dwulatka.
Dodatkową przeszkodą może być również cena. Zwierzęta pochodzące z doświadczonych hodowli, których rodzice są championi, kosztują kilka tysięcy złotych. Pomimo tego, że to jednorazowy wydatek, nie jest to rozwiązanie na każdą kieszeń.
Zakup zwierzęcia niesie ze sobą również wiele korzyści. Historia chorób rodzinnych jest znana i udokumentowana a egzemplarze obciążone wadami nie są rozmnażane, nie przenosząc tychże na potomstwo. Hodowcy dbają również o dobrą socjalizację swoich podopiecznych, zarówno w stosunku do innych ludzi oraz zwierząt, jak również obcych dźwięków.
Wychowanie ma dwie strony medalu, lecz nie musi być przykrym obowiązkiem. Kształtowanie psychiki pupila dla wielu osób jest przyjemnością i pozwala na zawiązanie głębszej więzi ze zwierzęciem. Nadal jest to jednak codzienna praca, jaką trzeba wykonać przy szczeniaku lub kociaku.
Uwaga na pseudo hodowle!
Rozmnożenie ze sobą dwóch zwierząt nie jest trudne, sztuką jest jednak poznanie ich rasy i dobranie ich z głową. Wielu pseudo hodowców nie zapewnia swoim podopiecznym właściwej opieki medycznej, nie mówiąc już o zagłębianiu się w ich drzewa genealogiczne. Dla takich osób są to łatwe pieniądze, nie wymagające dużego wkładu pracy własnej.
Przed zdecydowaniem się na konkretną hodowle należy poświęcić trochę czasu na zagłębienie się w jej historię. Szanujący się hodowca pokaże Ci również warunki w jakich wychowują się szczenięta, ponieważ nie ma nic do ukrycia a może tylko zyskać. Osobista wizyta będzie więc koniecznością.
Milusińskie ze schroniska
Zwierzaki ze schroniska, a w szczególności psy, nie cieszą się dobrą sławą. Krążą głosy, że za kratami znajdują się za karę, lub że jest z nimi „coś nie tak”. Nie jest to prawda, większość ze znajdujących się tam zwierząt jest porzucana przez osoby, które np. znudził się psiakiem czy kociakiem i po prostu wyrzuciły go na ulicę. Na los w schronisku skazane są również zwierzaki, których właściciele umarli lub wyjechali, nie mogąc zabrać ich ze sobą.
Często słyszy się również, że psy pochodzące zza krat są stare, brudne lub chore. O ile można znaleźć wielu staruszków czekających na spokojny dom, o tyle nie brakuje również szczeniąt czy psich nastolatków, którzy czekają na swoją pierwszą rodzinę. Oprócz tego zagwarantowaną mają opiekę medyczną, są odrobaczane, chipowane oraz nierzadko również sterylizowane lub kastrowane. Ich książeczka szczepień będzie już czekała uzupełniona na odbiór lub szczepienia zostaną wykonane za symboliczną kwotę.
Jest pewien procent psów, które wymagają pracy z behawiorystą, były bite lub posiadają inne traumy, nie decydujemy się jednak na psa „w ciemno”. Adopcje poprzedzają wizyty i wspólne spędzanie czasu z milusińskim, które pozwalają go poznać i wyczuć jego zachowanie. Wspólne docieranie się z pewnością zajmie trochę czasu, lecz ostatecznie pies ze schroniska niczym nie różni się od psa hodowlanego. Każde zwierzę posiada indywidualny charakter i inne możliwości. Przygarnięcie dorosłego psa pozwala poznać jego charakter, który w przyszłości nie ulegnie zmianie oraz uniknąć „kota w worku”.
Nie ma jednoznacznej odpowiedzi skąd lepiej przygarnąć członka rodziny. Prawdą jest jednak, że zarówno pierwsze jak i drugie wymagają poświęcanego im czasu, miłości oraz są dodatkowym, comiesięcznym wydatkiem. Warto więc zastanowić się nad własnymi możliwościami przed podjęciem statecznego kroku, jakim jest przyprowadzenie zwierzaka do domu.