Jeden kot, a może więcej?
To czy zdecydować się na więcej, niż jednego kota, jest odwiecznym dylematem wielbicieli tych kochanych czworonogów. Dziś podpowiadamy, jakie są plusy i minusy każdego z tych wyborów.
Koci jedynak
Wiele osób decyduje się na jednego kota i na tym poprzestaje. Jest to często świadoma, przemyślana i bardzo dobra decyzja. Czemu? Trzeba przede wszystkim mierzyć siły na zamiary. Sami najlepiej wiemy, jakie mamy warunki lokalowe, jakie fundusze możemy przeznaczyć na zwierzaka i czy dużo bywamy w domu. Jeśli jesteśmy raczej domatorami i dużo czasu spędzamy ze zwierzakiem, bez towarzysza wcale nie będzie mu smutno! Bywają też koty, które wprost nie znoszą konkurencji i uwielbiają, gdy opiekun jest skupiony tylko na nich.
Najważniejsze, by postępować zgodnie z własnym przekonaniem – jeśli uważasz, że chcesz mieć jednego kota, obawiasz się wyższych kosztów leczenia, gdy w domu pojawi się ich więcej oraz tego, czy stać Cię będzie na najwyższej jakości żywienie dla parki, albo nawet całej gromadki mruczków, słuchaj swojej intuicji. Zdanie zawsze można zmienić i dobrać dla naszego czworonoga uroczego towarzysza zabaw w przyszłości, gdy poczujemy, że to ten moment.
Co najmniej parka!
Często, gdy decydujemy się na kota, hodowca lub osoba ze schroniska doradza nam, by zabrać ze sobą dwa zwierzaki. Nie jest to pozbawione podstaw! Przede wszystkim łatwiej jest „wprowadzić” do swego domu więcej niż jednego kota na raz. Nie ma wówczas problemu z hierarchią spowodowaną tym, kto pojawił się pierwszym (cechy osobnicze i walka o dominację, to już całkiem inna sprawa!). Kotom jest tez raźniej wspólnie trafić w nowe miejsce, mniej się wówczas stresują. To całkiem tak jak z ludźmi – gdy jest obok nas druga osoba, zwykle jest nam raźniej.
Oczywiście więcej zwierząt, to większe wydatki. Pamiętajcie jednak, że w ten sposób możecie kupować karmę w większych opakowań (wychodzi to znaczni taniej!) i raz na jakiś czas nabyć ulubiony koci żwirek w dużej ilości w hurtowni. Koszty ewentualnego leczenia, niezbędnych szczepień, czy zakupu akcesoriów jednak się pomnożą każdy kot powinien mieć swoje miseczki, niektóre z nich nie lubią także korzystać ze wspólnej kuwety. Przygotuj się, że karmy będziesz musiał dosypywać częściej, kuwetę sprzątać minimum dwa razy dziennie, ale za to radość będzie podwójna.
Dobra rada
Niezależnie od tego, czy wybierzesz, jednego kota, czy więcej, pamiętaj – przeprowadzka to dla zwierzaka stres. Każda zmiana wywołuje emocje – nawet ta na lepsze. Pamiętaj, by w takich sytuacjach zadbać o suplementację nowego mieszkańca/mieszkańców domu. Składniki Yarrowia Canifelox Skin Cat wesprą sierść i skórę Twojego pupila, zaś Yarrowia Canifelox Digest Cat – jego układ pokarmowy.