Jakich zabawek nie dawać psu i kotu?
Ze zwierzakami jest dokładnie jak z małymi dziećmi – jeśli damy im nieodpowiednią zabawkę, będzie ona stanowić dla nich duże zagrożenie. Jakie akcesoria do zabawy będą niebezpieczne dla Twojego psa lub kota? Sprawdź!
Dla każdego coś innego
Każda zabawka dla zwierzęcia powinna być dobierana indywidualnie. Jeśli masz dużego psa, nie kupuj mu małych zabawek, bo zwiększy to ryzyko zadławienia się. Nawet jeśli piłka przejdzie bezpiecznie przez przełyk, może zatrzymać się w żołądku, co w najgorszym wypadku może doprowadzić do śmierci. W przypadku, gdy dojdzie do sytuacji połknięcia przez psa zabawki od razu skontaktuj się z lekarzem weterynarii – w takim przypadku nie wolno zwlekać. Z tych samych powodów trzeba pilnować, by kot nie bawił się łatwymi to „zjedzenia” koralami, szpulkami, czy nakrętkami.
To ważne by ocenić, którą zabawkę Twój psiak zniszczy, a która posłuży mu na dłużej. I nie chodzi tu tylko o oszczędność – odgryziony element jest łatwiejszy do zjedzenia, niż cały psi „gadżet”. Jeśli masz doga niemieckiego z pewnością wiesz, że wystarczy chwila, by większość standardowych psich akcesoriów poszła „w drzazgi”. Będąc opiekunem małego psa możesz być spokojniejszy w tych kwestiach. Jeśli wiesz, że Twój kot bawi się bardzo aktywnie i ma sporo siły (lubi gryźć i szarpać), także musisz zainwestować w przedmioty, które nie zniszczą się szybko – popsute mogą zagrożenie dla mruczka.
Maskotkom mówimy nie
Wiele się mówi o tym, że pluszaki nie są dobre dla dzieci, bo stanowią skupiska kurzu. Jak się okazuje, nie powinny się nimi bawić także czworonogi. Wszystko dlatego, że maskotkę łatwo można rozerwać. Wtedy wypada z niej wypełnienie, odrywają się mniejsze elementy i o nieszczęście nietrudno. Oczywiście pies lub kot śpiący ze swoją przytulanką świetnie prezentuje się na zdjęciach i wygląda uroczo, ale nie to jest najważniejsze.
Za dużo bodźców
Na półce sklepu zoologicznego znajdziesz wiele piszczących zabawek. Zanim zainwestujesz w nie spora kwotę, sprawdź, czy Twój zwierzak w ogóle je lubi. Być może donośny dźwięk będzie dla niego źródłem stresu, a nawet spowoduje agresję. Podobnie jest w przypadku gadżetów, które świecą – bywa, że dla zwierzaka szybko zmieniające się światło to po prostu za dużo. Urządzenia tego typu są też zawsze pod napięciem, dlatego jeśli już nasz pupil lubi takie akcesoria, musimy mu towarzyszyć w zabawie (kwas z przegryzionej baterii jest bardzo niebezpieczny!).
Jakość ma znaczenie
W przypadku zakupów dla czworonogów lepiej jest postawić na jakość, niż na ilość. Warto sprawdzić, z jakiego plastiku wykonane są zabawki, by nie kupić czegoś, co jest toksyczne. Droższa zabawka będzie też zwykle lepiej wykonana. To ważne między innymi w przypadku wędek dla kotów, które łatwo można rozerwać (np. gdy piórka lub szeleszczące elementy nie są dobrze przymocowane).
Coś z niczego – ta zasada nie zawsze się sprawdza
Idealnie jest tworzyć samodzielnie zabawki dla swojego psa lub kota. W sieci znajduje się wiele instrukcji, jak to zrobić. Trzeba jednak uważać w momencie, gdy nasz zwierzaj zaciekawi się przedmiotami mającymi inne przeznaczenie. Reklamówka ze sklepu, folia bąbelkowa, plastikowy sznurek – mogą być ciekawe dla czworonogów, ale stanowią dla nich duże, często śmiertelne zagrożenie.